İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. 800 Derece izle

800 Derece, Gain izle

800 Derece, Gain izle
+ - 0

800 Derece, Gain İzle

Türkiye geçtiğimiz yaz aylarında tarihindeki en büyük yangın felaketiyle karşı karşıya kaldı. Yangınlar 28 Temmuz 2021 tarihinde başladı ve kontrol altına alınması çok uzun sürdü. Tam 12 gün boyunca 49 şehrimiz yangın kabusu yaşadı. Toplamda 18 ilçe ve yüze yakın köy yangında zarar gördü. Yanan sadece ormanlar değildi. İnsanların tarlaları, evleri, yazlıkları yandı. Hatta, birçok evcil ve yaban hayvanı bu yangınlarda zarar gördü. Ülkemizin unutamayacağı facialardan biri olarak tarihteki yerini aldı. Orman yangınlarının failleri araştırıldı ve söndürme çalışmaları için de farklı ülkelerden yardımlar geldi. Ancak, bunların hiçbiri on binlerce hektarlık alanın kül olmasına engel olamadı.

800 Derece, Gain İzle

Yanan tarım alanlarının toplamı yaklaşık 30 bin hektar olarak belirlendi. Ormanlar ise 100 bin hektara yakındı. İnsanların yetiştirdikleri çiftlik hayvanlarından binlercesi de yangında hayatını kaybetti. Ormanda yaşayan vahşi hayvanlar hem hayatlarını hem de yaşam alanlarını yitirdi. Toplamda 299 yangın çıktı. Çıkan bu yangınlarda 8 vatandaşımız da hayatını kaybetti. arasözler, yangın söndürme helikopterleri, yangın söndürme uçakları, su tankerleri, binlerce personel ve gönüllü… Herkesin ortak amacı yangınları bir an önce söndürmekti. Orman yangınlarının büyük kısmı Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki yazlık yerlerde gerçekleşti. Kimilerine göre bu bir sabotajdı, kimilerine göreyse aşırı sıcaklardan kaynaklıydı. Son yangın Muğla’da, Köyceğiz ilçesinde 12 Ağustos 2021 tarihinde söndürüldü.

800 Derece, Gain İzle

Yangınlar hakkında birçok yayın ve program yapıldı, ancak kuşkusuz bunlar arasında en profesyonelce hazırlanmış olanı Gain platformunda yer alan 800 derece. Mirgün Cabas ve Gain ekibi yangınlar boyunca olayları en yakından izledi. Halkın nabzını tuttu ve insanları bu konuda bilgilendirdi. Tüm bu yapılanlar 800 Derece belgeseliyle bir araya getirildi. Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, İspanya, Hırvatistan, Katar ve İran gibi ülkeler yangınlarda Türkiye’ye destekler verdi. İnsanlar yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı, ki en büyük acılardan biri de bu oldu. Bazı vatandaşların hayat boyu sahip oldukları her şey bir anda küllere dönüştü. Haber bültenlerinde sık sık gözleri yaşlı insanlarla karşılaştık.

800 Derece, Gain İzle

Mirgün Cabas ve Gain Haber ekibi olay yerindeydi ve izleyenlere sürekli yeni bilgiler aktardı. 800 Derece belgeseli bu tarihi yangınlarla alakalı yapılmış olan en ciddi işlerden biri. Yaklaşık yarım saatlik belgeselde bölgede yaşayan insanlarla röportajlar ve yorumlar yer alıyor. Yangına en yakın bölgelerden gelen görüntülerle olayın nasıl vahim bir halde olduğu net olarak anlaşılıyor. İnsanların üzüntü ve kederleri net olarak, tarafsız bir şekilde yansıtılıyor. 2021 Türkiye Orman Yangınları ile alakalı yapılmış en tarafsız belgesel olarak göze çarpıyor. Görüntüler tıpkı kıyamet konulu Hollywood filmlerini andırıyor. Belgeselde hem halkın hem de görevlilerin canla başla, yangını söndürmek için çalışmalarına da geniş yer veriliyor.

Gain’de tıpkı 800 Derece gibi birçok belgesel yapım bulunmakta. İçeriklerden bazıları ücretsiz, ancak çoğu içinse premium üyelik gerekiyor. Aylık üyelik 21.90 TL olarak belirlenmiş durumda.

Yorum Yap