İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Film izle

Ada, The İsland, Netflix İzle

Ada, The İsland, Netflix İzle
+ - 0

Ada, The İsland, Netflix İzle

Michael Bay’in 2005 yapımı filmi konusu ve kadrosuyla vizyona girdiğinde büyük sükse yapmıştı. Şimdi Netflix platformunda izleyiciyle buluşuyor ve Türkiye’de en çok izlenen filmler arasında. 17 yıllık bir filmin tekrar gündeme gelmesi ve ilk kez seyredecek izleyicilerle buluşması güzel bir durum. Keza, film gerçekten çok iyi bir yapım. Sanki birbirinin devamı iki film algısı oluşturuyor. Başrollerde de ünlü isimler var. Scarlett Johansson ve Ewan McGregor. Yan rollerde de Steve Buscemi, Djimon Hounsou, Sean Bean ve Yeşil Yol filminden tanıdığımız Michael Clarke Duncan yer alıyor. Kadrosu oldukça sağlam.

Ada, The İsland, Netflix İzle

Filmin ilk kısmı sanki kıyamet sonrası bir dünyada geçiyormuş izlenimi uyandırıyor. İnsanlar bir tesiste ve herkes beyaz giyiyor. Dışarıdaki dünyanın yok olduğu ve sadece bir “Ada”da insanların yaşayıp hayatta kalabildiği söyleniyor. Belirli süreçlerde bu Ada’ya gidecek kişiler kurayla belirleniyor ve kurada adı çıkanları herkes kıskanıyor. Herkes bir gün sıranın kendilerine gelmesi umuduyla yaşıyor. Bunun sebebi de ada denen yerin tamamen bir cennet gibi tasvir edilmesi. Filmin ilk yarısında Ada’ya giden veya gitmek için hazırlanan insanları görüyoruz. Çünkü orası dış dünyada insanoğlunun hayatta kalabileceği tek yer. İnsanlara hak veriyorsunuz, çünkü bulundukları tesisten başka hiçbir şey görmemişler. Kulaktan dolma bilgiler ve anlatılan hikayeler sayesinde dünyayı tanıma şansı bulmuşlar.

Ada, The İsland, Netflix İzle

Filmin ikinci yarısında ise olaylar tamamen değişiyor. Çeşitli tesadüfler sonucu ana karakterlerimiz Ada hakkındaki gerçeği öğreniyor. Bu gerçek de “Ada” diye bir yerin asla var olmadığı ve dünyanın yok olup insan neslinin tükenmediği. Hatta, bizzat kendilerinin ne amaçla o tesiste bulundukları. Bu gerçekler onları tamamen değiştiriyor ve kahramanlarımız kaçıp hayatlarını kurtarmak için savaşmaya başlıyor. Dış dünyada her şey aslında sıradan bir şekilde ilerliyor. Tesiste ise klonlar yaşıyor. Klonların var olma amacı ise basit. Para karşılığı üretilmiş insanlar ve orijinal benliklerinin organa ihtiyacı olduğunda klonlardan karşılanıyor. Yani, tesiste bulunan insanlar sadece birer organ torbası. Yaşama amaçları orjinallerine organ sağlamak.

Ada, The İsland, Netflix İzle

Kahramanlarımız tesisten kaçarken peşlerine de elbette birileri düşüyor. Çünkü, Scarlett’in orijinal benliğinin organa ihtiyacı var. İnsan klonlamak çok pahalı bir proje ve şirket de ürünlerinin ellerinden kaçmasını istemiyor. Filmde birçok ahlaki ikilem var. Klonlar gerçek insanlar olarak görülmeli mi? Öyle olursa organa ihtiyacı olup şirkete para ödeyen insanların durumu ne olacak? Çünkü, insanlar da şirketin işleyiş şeklini net olarak bilmiyor. Klonların elbette kendilerine ait kişilik ve duyguları da var. Hal böyle olunca onları gerçek birer insan olarak görmemek mümkün değil. Ada kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Konusu hayli ilginç ve bolca aksiyon sahnelerine de yer verilmiş. Kelimenin tam anlamıyla bir köşe kapmaca filmi. Netflix’te benzer birçok kült film mevcut.

Ada, The İsland, Netflix İzle

Yorum Yap