İlginizi Çekebilir
4N1K Düğün Fragmanı
  1. Ana Sayfa
  2. Fragmanlar

Af Filmi izle | Af Filmi Fragmanı izle

Af Filmi izle | Af Filmi Fragmanı izle
Af Filmi izle | Af Filmi Fragmanı izle
+ - 0

Af Filmi ne zaman vizyona girecek ?

Af filmi 12.11.2021 Tarihinde vizyona girecektir ..

Af Filmi yönetmen ve oyuncuları kimler ?

Yönetmen : Cem Özay
Oyuncular : Timur Acar , Emine Meryem, Yusuf Bayraktar, Hasret Canan Tutuş, Macit Koper, Samet Güler ve Hakan Arslan’dır.

Af Filmi Bilet al !! Cinemaximum


Film Hakkında :

Af Filmi, sinemamızda sıkça yer bulan baba-oğul çatışmasını ele alıyor. Gerçi burda ufak bir farklılık var iki küçük oğlundan biriyle, Aziz’le çatışma halinde baba. Daha küçük olan Melik’le herhangi bir sorun yok. Filmin açmazı burda başlıyor, babanın Aziz’le çatışması pek detay barındırmıyor. Sadece onu güçsüz ve sessiz bulduğu için böyle davrandığını görüyoruz. Zaten filmin bu konu da detay vermesine gerek kalmıyor, ilerleyen dakikalarda bu husumeti taçlandırıyor.

Aziz ve Melik arasında çocukça anlaşmazlıklar ve doğadaki hayvanlar üzerine yapmış oldukları yaşam ölüm kararları ileride patlayacak tüfeği hedef gösterir kıvamda. Fare yavrularının yaşamasına izin veren Aziz, yılanın başını taşla ezmeye kalkarken kardeşinin getirdiği tüfekle yaşamının trajedisiyle yüzleşiyor. Ya da yaşamının fırsatı eline mi geçiyor demeliyiz? Babanın davranışlarının iki çocuk arasında yarattığı gizli kıskançlığı Habil / Kabil hikayesine yaslamak istemesem de yönetmen kesinlikle bu çatışmadan feyz alıyor. Gerçi yönetmen bir röportajında hikayeyi yazdıktan sonra Habil Kabil çağrışımları olduğunu bir arkadaşından öğrendiğini ve filmdeki hikayenin tıpkısını deneyimlediğini de belirtmiş. Bu durumda sinema hayatın yansımasıdır, veya üçüncü sayfasıdır önermesini kullanmak için doğru zaman derim!

Kardeşini yanlışlıkla öldüren Aziz’in pişmanlığı, yaşadığı hezeyanlar, kabuslar filmin devamını oluşturuyor. Burada ‘af’ sözcüğü devreye giriyor. Aziz’in kendini suçlamasıyla babanın onu affetmemesi arasında gidip geliyoruz. Anne sevgisini çocuklara pay ettiği için onun affetmesi daha kolay oluyor. Filmin bu manada tekrara düştüğünü, Aziz’in sanrıları arasında sıkışıp kaldığını da söyleyebiliriz. Sonrasında genel olarak aynı çizgide devam ediyor. Aziz’in sıkıştığı kapandan çıkma çabalarını, belki bir çocuğa büyük gelen travma hallerini izliyoruz, pişmanlığın izlerini sürüyoruz ve filmin bir kurtarıcı gibi affetmesini bekliyoruz. Az da olsa karşılığını alıyoruz.

Film doğanın içinde, bazen onun da dengesini bozarak, dengesi bozulan bir ailenin ‘af’ kavramı etrafında cebelleşmesini anlatıyor. Hikaye aynı tonda sürükleniyor ve başında bu kıskançlık ve sevgisizliğin tohumlarını iyi ekmeyi başaramadığı için sonunda verim alması zor bir anlatıma dönüşüyor. Ama mekan kullanımı ve ilk film olma açısından kayda değer bir başarısı da bulunuyor.

Yorum Yap