İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog

Alparslan: Büyük Selçuklu izle

Alparslan: Büyük Selçuklu izle
+ - 0

Alparslan: Büyük Selçuklu, TRT İzle

Tarihi diziler çoğu zaman Türk halkının ilgisini ve beğenisini kazanmıştır. Muhteşem Yüzyıl ile başlayan tarihi diziler etkisi Kuruluş ve Diriliş serileriyle devam etmiştir. Elbette arada bazı yapımlar gerekli ilgiyi göremeden, ekranlara erken veda etmiştir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Seyirci oyuncu seçiminden ve kurgudan hoşnut olmazsa tarihi dizileri izlemek için bir sebep görmez. Başarılı tarihi diziler bu ikisini en iyi şekilde gerçekleştiren diziler olmuştur. Çünkü, tarihi dizilerde olanları araştırmak isteyen bir izleyici arama motoru yardımıyla olayların nasıl gerçekleştiğini öğrenebilir. Önemli olan yaşanmış bu gerçek olayların ne şekilde kurgulanarak izleyiciye sunulduğudur. Kurgu iyi yapılmazsa dizinin de başarılı olması beklenemez.

Alparslan: Büyük Selçuklu

TV izleyicileri TRT ekranlarında yeni bir tarihi diziyle buluştu. Alparslan: Büyük Selçuklu. Selçuklular döneminde Türkler ve Bizans’ın nasıl mücadeleler verdikleri anlatılan dizide elbette Türkler’in Anadolu’ya girişi, yani Malazgirt Zaferi de ilerleyen bölümlerde karşımıza çıkacak. Dizinin şu anki bölümlerinde henüz Tuğrul ve Çağrı Beylerin dönemi işleniyor. Alparslan henüz tahtta değil. Dizi zaten Tuğrul Bey’in veliahtını ilan edeceği gün yapılan bir Bizans saldırısıyla başlıyor. Bunu duyan Sultan Anadolu’ya sefer emri verir ancak sefere giden Türk beylerine suikast düzenlenir. Alparslan da bu saldırının izini sürmektedir. O sırada Akça adındaki bir kızı Bizans’ın elinden kurtarır ve efsanevi aşkları da böylece başlamış olur.

Alparslan: Büyük Selçuklu bölümleri izle

Alparslan: Büyük Selçuklu full izle
Alparslan: Büyük Selçuklu son bölüm izle

Akça sırlarla dolu bir kızdır. Bizans kralı ise Türkleri dize getirmeleri için General Dukas ve Yüzbaşı Romen Diyojen’i gönderir. Fakat, Ani tekfurunun oğlu barış görüşmelerine zarar verir ve bunun üzerine Tuğrul Bey savaş ilan eder. Bunun için Alparslan görevlendirilir. Alparslan ordusuyla birlikte Pasinler’de Bizans ordusunu kılıçtan geçirir ve Türkler için Anadolu’ya ilk adımların atılma vakti gelmiş olur. Tabii, Anadolu’ya gerçekten hakim olmak için henüz erkendir. Malazgirt’e uzanan yolda Alparslan’ın önüne daha çok fazla engel çıkacaktır. Romen Diyojen de ilerleyen bölümlerde çok daha önemli ve sıklıkla görülecek bir karakter olacaktır.

Alparslan: Büyük Selçuklu bölümü izle
1 bölüm, 2 bölüm, 3 bölüm, 4 bölüm, 5 bölüm, 6 bölüm, 7 bölüm, 8 bölüm, 9 bölüm, 10 bölüm, 11 bölüm, 12 bölüm, 13 bölüm, 14 bölüm, 15 bölüm, bölümleri izle

Alparslan, Büyük Selçuklu dizisinin kadrosunda çok önemli isimler yer alıyor. Akça Hatun rolünde Fahriye Evcen’i izliyoruz. Alparslan rolünde ise Barış Arduç var. Büyük Vezir Nizamülk Mülk’ü Mehmet Özgür canlandırıyor. Çağrı Bey rolünde Erdinç Gülener, Tuğrul Bey rolünde ise Barış Dağcı yer almakta. Sarp Levendoğlu ise Romen Diyojen’i canlandırıyor. Alparslan, Büyük Selçuklu izlemek için seyircilerin pazartesi akşamı saat 20.00’da TRT ekranlarında olmaları yeterli. Dizinin yeni bölümleri he hafta pazartesi günleri TRT ekranlarında yayınlanıyor. Gizem Karaca da dizide Evdokya karakteri ile karşımıza çıkıyor. Alparslan, Büyük Selçuklu gayet iddialı bir yapım. Dizinin ilk bölümünden itibaren reytingleri de epey iyi durumda. Özellikle savaş sahneleri izlenmeye değer. Kareografiler gayet iyi yapılmış ve oyuncular da ellerinden gelenin en iyisini yapıyor.

 

Yorum Yap