İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gain İzle

Another Round (Körkütük) Gain İzle

Another Round (Körkütük) Gain İzle
+ - 0

Bu Danimarka yapımı film genel olarak alkol ile alakalı. Daha doğrusu alkolün insan hayatındaki yeriyle. Başrollerde Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Thomas Vinterberg oturuyor. Filmde trajedi ve komedi iç içe. İngilizce olmayan en iyi film dalında Bafta’yı ve en iyi uluslararası film dalında Oscar’ı kazanan film olduğunu da söylemekte fayda var. Danimarkalı yönetmenin 1998’deki Festen’den bu yana en iyi ve en kişisel filmi. Mads Mikkelsen’in bu filmde hayatının performansını sergilediğini söylesek abartmış olmayız. Gerçekten çok iyi ve çok başarılı.

Another Round İzle

Mikkelsen, en yakın meslektaşları gibi, bir orta yaş krizinin sancılarında kapana kısılmış, sıkılmış, kayıtsız bir lise öğretmeni olan Martin karakterine hayat veriyor. Norveçli psikiyatrist Finn Skårderud’un insan vücudunda alkol eksikliği olduğu yönündeki önerisinden ilham alan Martin ve üç yakın arkadaşı pervasız bir deneye girişiyorlar. İçkiyi gündüz içmenin kendilerinin daha iyi versiyonları olmalarına yardımcı olup olmayacağını görmek ve deneyimlemek için içmeye başlıyorlar. Deneyin belli başlı katı ve saçma kuralı var. En önemlisi, dörtlü akşam veya hafta sonu içki içmeyi bırakmayı kabul ediyor ve belli limitler çiziyor. Tükettikleri miktarlara gelince, bunlar sıkı bir şekilde izlenecek ve özetleri ekranda görünen sözde akademik bir belgeye kaydedilecek.

Another Round (Gain)

İlk başta deney, küçük alkol alımları büyük değişikliklere yol açarak olumlu sonuçlar veriyor. Ayıklığın kaygılarından kurtulan arkadaşlar kendilerini daha açık, daha iletişimsel, daha spontane buluyorlar. Kendilerini daha iyi insanlar olarak görüyorlar. Ancak kaçınılmaz olarak, alımları arttıkça, faydaları azalıyor ve işler kötü bir hale gelmeye başlıyor. Bilinçlerini kaybetme ve mahvolma noktasına geliyorlar. Deney sürdükçe hayatlarındaki bazı dengeler de alt üst oluyor ve kimi zaman bunun geri dönüşü de olmuyor. Bu arada film Vinterberg’in tam yapım başlarken bir araba kazasında ölen, ancak canlı ruhu filme açıkça ilham veren 19 yaşındaki kızı Ida’ya adanmıştır. Aslında gayet trajik bir hikayesi de var.

Another Round Seyret

Vinterberg, En İyi Yönetmen dalında Oscar’a aday gösterilmesinden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada kızı için yaşadığı yas sürecinden de bahsetmişti. Filmi ona adaması bir nevi hatırası için bir armağan gibi. Körkütük filmi sadece karakterlerin içkiyle olan bağlantısını anlatmıyor, aslında sinema sanatına da bir kadeh kaldırıyor. Hem konu hem de oyunculuklar açısından kesinlikle görülmesi gereken bir yaptı. Kesinlikle alkolü özendirmek gibi bir amacı yok, aslında film ilerledikçe zararlı etkilerini de gösteriyor. Bu yüzden de filme önyargı ile yaklaşmamak gerekiyor. Türkçe’ye Körkütük olarak çevrilen Another Round filmini izlemek için Gain abonesi olmak kafi. Gain genel olarak sanatsal içeriklere yer veren, niş bir dijital platform olarak karşımıza çıkıyor. Yerli bir platform olduğunu da belirtmek gerekir.

Yorum Yap