İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Arabeskin Aşık Kadınları izle

Arabeskin Aşık Kadınları, Exxen İzle

Arabeskin Aşık Kadınları, Exxen İzle
+ - 0

Arabeskin Aşık Kadınları, Exxen İzle

Arabesk müzik 70’li yıllardan bu yana Türkiye’de en çok dinlenen müzik türlerinin başında yer alıyor. Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Ferdi Tayfur, Hüseyin Altın, Cengiz Kurtoğlu, İbrahim Tatlıses ve “Baba”, “Prens”, “İmparator” gibi unvanlar alan birçok şarkıcı arabesk müziğin en önemli temsilcileri olarak görülüyor. Geçmişten günümüze unutulmuş ya da tek şarkı ve albümle akıllara kazınmış sayısız sanatçı da cabası. Arabesk asla modası geçmeyen bir tür. Bu tarzla şöhret basamaklarını tırmanan genç sanatçıların üzerine her gün yenilerinin eklenmesi bunun en büyük kanıtı. Peki ya arabeskin kadınları? Exxen’in yeni belgeseli, Arabeskin Aşık Kadınları onların yaşamını da büyüteç altına alıyor.

Arabeskin Aşık Kadınları, Exxen İzle

Aslında bu tarzın erkek temsilcisi kadar kadın icracıları da var. Fakat, genel olarak onlar adına ve onlara özel yapımlara rastlamak pek mümkün değil. Erkek egemen bir müzik türü olarak görülse de kadın sanatçıların sayıları da azımsanmayacak derecede çok. Ancak, erkek meslektaşları kadar medyada değer görmedikleri de açık bir gerçek. Arabeskin Aşık Kadınları, kadın arabesk şarkıcılarımıza karşı dilenmiş bir özür niteliğinde adeta. Bu sefer onların hikayeleri anlatılıyor. Bu sefer onların çektikleri zorluklar, sıkıntılar ve çileler izleyiciyle buluşturuluyor. Hepsinin yaşamı büyük mücadelelerle dolu ve belki de en büyük hayranlarının bile nasıl zorluklarla bugünlere geldiklerinden haberleri yok.

Arabeskin Aşık Kadınları, Exxen İzle

Exxen’in Arabeskin Aşık Kadınları belgeseli bize onlar hakkında daha çok bilgi verirken fikirlerimizin de daha net hale gelmesini sağlıyor. Kibariye, Biricik, Esengül, Diberay ve daha birçok arabesk müziği icracısı kadın sanatçı hayatın onların önüne koyduğu nice zorlukları aşarak bugünlere geldi veya yollarda tökezledi. Bazılarını unuttuk, bazılarını ise hala zevkle dinliyoruz. Belgeselde unuttuklarımız bizlere tekrar hatırlatılıyor. Unutmadıklarımız ise nasıl unutulmaz olduklarını anlatıyor. Aralarında büyük acılar ve kederler yaşamış, sanat uğrunda gençliklerini hatta kimi zaman yaşamlarını feda etmiş birçok isim var. Üstelik aralarında dönem olarak da çok büyük farklar yok. Bu hikayeler aynı zamanda sanat dünyasında bir zamanlar kadın olmanın öyküsü.

Arabeskin Aşık Kadınları, Exxen İzle

Müzik dünyamızda birçok acı yüklü hikayenin olduğunu biliyoruz. Bu konuda kadın ya da erkek ayrımı yapmak yanlış. ancak, erkeklerin öykülerinin ön planda tutulduğu da maalesef bir gerçek. Exxen’in bu belgeseli döngüyü kıran ve bir nevi yenilik getiren bir yapım. İşlenen sanatçılar ve anlattıkları piyasaya adım atacak genç şarkıcılar için de bir ders niteliğinde. Her ne kadar devrin değiştiğini ve bazı şeylerin eskiye göre daha iyi durumda olduğunu düşünsek de bu gibi konularda yanılma payı hayli yüksek. Kadınların hayatları sadece görece olarak eskiye göre daha iyi. Gerçekte aynı kalmış pek çok şeyin olması mümkün. Arabeskin Aşık Kadınları izlemek için Exxen platformuna üye olmak ve üyelik tercihlerinden birini seçmek gerekiyor.

Arabeskin Aşık Kadınları, Exxen İzle

Yorum Yap