İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Archive 81 izle

Archive 81, Netflix İzle

Archive 81, Netflix İzle
+ - 0

Archive 81, Netflix İzle

Netflix’in Arşiv 81’i, iki zaman çizelgesini ve bazı doğa üstü olayları içeren popüler bir senaryolu podcast’e dayanıyor. Korku podcastleri bu sıra epey popüler. Netflix de bu popüleriteden faydalanmak istemiş gibi duruyor. Dan Turner (Mamoudou Athie), New York City’deki Hareketli Görüntü Müzesi için çalışan uzman bir arşivcidir. Uzmanlığı, olumsuz depolama koşulları nedeniyle hasar görmüş veya bozulmuş video kasetlerini alıp üzerlerinde kayıtlı olanı geri getirmektir. Şu anki projesi, onlarca yıldır birinin bodrumunda yıllardır kalmış olan kasetler. Alacakaranlık Kuşağı öncesi bir TV dizisini kurtarmaya çalışıyor. Ancak patronu ona üzerinde çalışması için “büyük bir bağışçıdan” bir proje veriyor.

Archive 81, Netflix İzle

Bu yeni proje yangında hasar görmüş bir Hi8 kaseti. Kaseti geri açtığında bir apartman dairesinde iki genç kadın görür. Onlardan biri olan Melody Pendras (Dina Shihabi), The Visser adlı bir apartmana taşınmak üzeredir. Amacı, antropoloji tezi için oradaki sakinlerle konuşmak. Kasette o kadar iyi iş çıkarıyor ki, gizemli müşteri Virgil Davenport’un (Martin Donovan) LMG adlı bir şirketteki ofisine çağrılıyor. Donovan, elindeki diğer kasetleri de onarmasını istiyor. Bunu Catskills’deki bir sığınakta yapması ve içeriğini çok gizli tutması şartıyla ona 100.000 dolar öneriyor. Ama görüntülerde onu meraklandıran bir şey görüyor. Restore ettiği videodaki bir fotoğrafta köpeği de yer alıyor.

Archive 81, Netflix İzle

Doğaüstü bir podcast’e ev sahipliği yapan arkadaşı Mark Higgins’e (Matt McGorry) yardım için başvuruyor. Mark bu tarz doğaüstü olaylar konusunda uzman. Mark da dostunun yardım teklifini kabul ediyor. Dan araştırma tesisine gidip kasetleri onarmaya başlıyor. Tamir edilen her kasette tuhaf olaylar birbirini izliyor. Bazen kasetteki olaylarla gerçek hayatı birbirine karışıyor. Dan ailesini bir yangında kaybettiği için videolarda yer alan yangın hadisesiyle ailesinin ölümü arasında bir bağlantı olup olmadığını bilmek istiyor. Dizide birden fazla zaman çizelgesi var. En ilginci 1994 yılında videoda yer alan Melody adlı kızın gözünden anlatılan çizelge. En tuhafı ve korkuncu da o. Ancak olayların içine bu kadar fazla girmek başının da belaya girebileceği anlamına geliyor.

Archive 81, Netflix İzle

Archive 81 başarılı bir korku ve gerilim dizisi. Dan ne kadar çok izlerse, geçmiş ile şimdi, fantezi ile gerçeklik arasındaki çizgiler o kadar çok bulanıklaşmaya başlıyor. Dizide yer alan doğaüstü olayların Dan’in hayalleri mi yoksa gerçek mi olduğu konusunda seyircinin aklında soru işaretleri olabilir. Dan ruhsal anlamda pek de güvenilir bir karakter değil. Daha önce sinir krizleri geçirdiğini biliyoruz. Bu yüzden her şey ana karakterin zihninde de gerçekleşiyor olabilir. Archive 81 izlemek için Netflix üyesi olmak gerekiyor. Dizi ülkemizde de en çok izlenen diziler arasında yer almayı başardı. Korku ve gerilim seven izleyiciler için farklı bir deneyim olabilir.

Archive 81, Netflix İzle

Yorum Yap