İlginizi Çekebilir
Duran Gain Izle
  1. Ana Sayfa
  2. Arctic Drift izle

Arctic Drift, Gain İzle

Arctic Drift, Gain İzle
+ - 0

Arctic Drift, Gain İzle

“Arctic Drift”te buzulların parçalanmasının sesleri güçlü bir motorun kulaklarını sağır eden sesi gibi. Tabii, belgeseli izleyenler bunu tam olarak hissetmeyebilir, ancak orada bulunanlar ve yakın olanlar için bur bir realite ve epey korkutucu. Bu hikaye kutup ayılarını araştırmak için Kuzey Kutbu’na giden ama bir şekilde sıkışıp kalan ve uzun süre sonsuz buzun ortasında kalan bilim insanlarının öyküsü. Daha sonra araştırmaya gittikleri kutup ayılarından kaçmak zorunda kalmaları da cabası. Polarstern adlı gemi ve gemi içerisinde bulunan bilim insanları da dahil toplam 105 kişilik mürettebat belgeselin başrolleri diyebiliriz.

Arctic Drift, Gain İzle

Haftalarca süren bir yolculuktan sonra, Eylül 2019’da 20 farklı ülkeden uzmanlar buzun çok kısa bir süre içinde gemilerine kilitleneceği bir yere varırlar, ancak önce onlar Polarstern’den indirecekleri 100 tonluk ekipmanı destekleyecek bir filo bulmaları gerekiyor. Bunu yaptıklarında “asıl iş başlıyor” deniliyor ve ardından 25 Ekim’de kutup gecesi geliyor; Güneşsiz beş ay… Macar bilim adamı Esther Horvath, oldukça gerçekçi bir şekilde, “Acıkırlarsa, bir insan için avlanırlar” diyor ve bu konuda hayli ciddi. Kuşaklarının en iyi bilim adamları gemide. Görevleri okyanus, buz, atmosfer ve yaşam hakkında veri toplamak. Görev, iklim değişikliğini anlamak çünkü Kuzey Kutbu’ndaki değişikliklerin bölgenin çok ötesinde bir etkisi var.

Arctic Drift, Gain İzle

Belgesel, Alfred Wegener Enstitüsü tarafından Helmholtz Kutup ve Deniz Araştırmaları Merkezi (AWI) ile birlikte yürütülen MOSAiC seferinin muhteşem yakın çekimlerini sunuyor ve kutup gecesi boyunca Kuzey Kutbu dünyasını gösteriyor. Cesur bilim adamlarından oluşan bir ekibin bugüne kadarki en iddialı iklim araştırma gezisini takip eden ‘Arctic Drift’, Dünya’daki en güzel ama aynı zamanda düşmanca ortamlardan biri olan Kuzey Kutbu’ndaki bir yıllık keşif boyunca çekilen nefes kesici iki saatlik bir belgesel. Çarpıcı 4k sinematografisi ve en son teknolojisiyle ‘Arctic Drift’, hem Kuzey Kutbu’nun güzelliğini gösterirken hem de iklim değişikliği buzulları eritip yok olma tehdidinde bulunurken aslında insanlığın ve dünyanın geleceğine dair de birtakım negatif ipuçlarını gösteriyor.

Arctic Drift, Gain İzle

Evet, belgesel çok da umut verici bir durumdan bahsetmiyor. Buzulların erimesi ve dünyaya olumsuz etkisi insanın içini ısıtacak bir konu değil. Ancak, görsellik o kadar kaliteli ki insanda kutuplara doğru yolculuk yapma isteği uyandırıyor. Tüm zamanların en iddialı Arktik araştırma seferine çıkarken bilim adamlarıyla birlikte dünyanın zirvesine yolculuk yapıyormuş gibi hissediyorsunuz. Bir şeyin hem bu kadar güzel ve kusursuz görünüp hem de nasıl böylesine yıkıcı bir etkiye sahip olabileceğini aklınız almıyor. Kuzey buz örtüsü tüm gezegen için bir soğutma sistemi görevi gördüğünden, hızlı erimesi dünyayı daha hızlı ısıtıyor ve potansiyel olarak hava düzenlerini, okyanus akıntılarını ve biyolojik çeşitliliği bozuyor. Yine de Kuzey Kutbu çok erişilmez ve yaşanılmaz olduğu için, tam olarak neler olup bittiğini belirlemek ve geleceğini tahmin etmek zor. Bu belgesel tam olarak buna izin veriyor. Arctic Drift izlemek için Gain abonesi olmak yeterli.

Arctic Drift, Gain İzle

Yorum Yap