İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amazon Prime Video

As We See It, Amazon Prime İzle

As We See It, Amazon Prime İzle
+ - 0

As We See It, Amazon Prime İzle

Şu anda Amazon Prime Video’da yayınlanan As We See It’de, yirmili yaşlarında üç otistik birey anlatılıyor. Nöro-çeşitlilik aktörleri Rick Glassman, Albert Rutecki ve Sue Ann Pien’in başrol oynadığı dizi, otistik oyuncular tarafından oynanan gerçeğe yakın bir hikaye. Başrollerin hepsi aynı sorundan gerçek hayatta da muzdarip. Friday Night Lights ve Parenthood yaratıcısı Jason Katims tarafından yönetilen As We See It daha önce benzeri görülmemiş bir yapım olarak dikkat çekiyor. Dizide otistik bireylerin gerçek hayatta yaşadıkları sorunlar kah komedi kah dram kullanılarak irdelenmiş. İzleyiciler bazen üzülüp bazen gülümseyebiliyor.

As We See It, Amazon Prime İzle

As We See It dizisinde ana karakter olan üç genç ev arkadaşının günlük hayatlarına tanıklık ediyoruz. Normalde insanların pek fazla kafalarına takmayacakları şeyler başroldeki gençlerin günlük hayatlarını etkileyebilecek öneme sahip. Örneğin, Harrison karakteri için köpeklerin havlaması ya da başka yüksek gürültüler epey korkutucu. Violet Arby’s’de çalışıyor ve rastgele, sadece sandviç sipariş eden bir adama çıkma teklifi ediyor. Bunu yaparken de sadece normal olmak istediğini, kendi yaşıtı normal kızların sevgilileri olduğunu söyleyerek açıklama yapıyor. Fakat, karşı taraf bu durumu pek normal karşılamıyor. Dizi tüm bölümleri izlendiğinde sanki bağımsız sinema örneklerinden biri gibi görünüyor. 8 bölümlük dizinin her bölümü yarım saatlik.

As We See It, Amazon Prime İzle

Karakterler asla küçümsenmiyor. Komedi ve dram oranı gayet dengeli bir şekilde ilerliyor. As Wee See It’in amacı otistik bireylere acınmasını sağlamak değil. Gerçekte nelerle karşı karşıya olduklarını göstermek isteyen bir yapım. Bu konuda farklı platformlarda da diziler ve filmler yapılmıştı. Ancak tüm başrollerin gerçekten otistik olduğu tek yapım bu. TV şovları, yavaş yavaş, otizmi temsil etmenin en iyi yolunun, The A Word, Everything’s Gonna Be Okay ve Atypical gibi şovlarda yansıtılan bir bilinç olan “spektrum” kelimesiyle ifade edilen çeşitliliği temsil etmek olduğunu kabul ediyor. Bu kelime sık sık kullanılıyor. Bu dizide de bunun örneklerini farklı sahnelerde görüyoruz. Çünkü bu bir hastalık değil, farklılık.

As We See It, Amazon Prime İzle

Açıklayıcı olmak istemiyor, sadece samimi ve bu konuda başarılı bir yapım. As We See It dizisini izleyen herkes bu konuda hemfikir. Otizm spektrum bozukluğu veya OSB ile aşağı yukarı aynı düzeyde işlevselliğe sahip iki kişi bulabilirsiniz, ancak kişilikleri ve işleyiş biçimleri o kadar farklı görünecek ki, sanki çok farklı tanıları varmış gibi hissedilir. Tanı aynı olsa da her bireyin durumu diğerinden farklıdır. Bire bir aynı olan iki otizmli bulmak imkansıza yakındır. Konuyu bu kadar iyi işlemesinin nedeni de bizzat yapımcı Jason Katims’in de otizmli bir oğlu olması. As We See It izlemek için Amazon Prime üyesi olmak yeterli. Platformda birçok kaliteli yapım var ve meraklılarını bekliyor.

As We See It, Amazon Prime İzle

Yorum Yap