1. Ana Sayfa
  2. Netflix dizi
  3. Atiye 1. Sezon 7. Bölüm

Atiye 1. Sezon 7. Bölüm

Atiye 1. Sezon 7. Bölüm

Erhan Kız Kardeşini Bir Kez Daha Kaybediyor. Serdar’ın baskısı altındaki Ozan, Atiye’ye itiraf etme girişimleri konusunda Cansu’yla yüzleşir. Ozan ihanetinin ortaya çıkmasını istememektedir. Bu sırada Erhan, Cansu’nun ağabeyi olduğunu öğreniyor. Atiye’nin babası yıllar önce cinayetten sonra onu kurtarmıştı ve iki çocuk yetim kalmıştı. Öte yandan Atiye ile Erhan arasında bir yakınlık doğar ve Atiye, kendi kaderini özgürce takip edebilmek için Ozan’dan ayrılır. Fakat, Ozan ve Cansu arasındaki tartışma alevlenmiştir. Ozan ile Cansu arasındaki çatışma Cansu’nun ölümüyle sonuçlanır. Ozan ölümden kendini sorumlu tutsa da suçlu aslında kendisi değildir. Daha sonra asıl katilin ve Cansu’nun ölümüne kimin sebep olduğunu öğreniyoruz. Fakat bu durum Erhan için çok büyük bir trajedi.

Erhan zaten ailesinden kalan tek kişiyi arıyorken Cansu’nun ölümü onu feci şekilde etkileyecektir. Artık dünyada tek başına kalmıştır ama Atiye daima onun yanındadır. Cansu’nun ölümü Atiye’yi de derinden üzer. Keza onu bir kardeş olarak görmektedir. Cansu Atiye ve Erhan’ın belki de en önemli ortak noktasıdır ve ölümü ikisini de kötü etkiler. Finalden bir önceki bölümde yaşananlar kısaca bu şekilde. Dizinin sekizinci bölümü se sezon finali olarak karşımıza çıkıyor.

Atiye Netflix

Kitabın yazarı Şengül Boybaş harika bir kurgu ortaya çıkartmış. Netflix de Atiye dizisinin uyarlandığı kitabı iyice özümseyerek ortaya seyir zevki veren bir dizi çıkartmış. 3 senarist var. Bunlar Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal. Seri, İstanbul’un yanı sıra Nemrut Dağı ve Göbekli Tepe kazı alanında çekildi. Serinin hikayesi “Dark”, “The OA” ve “The Cloud Atlas” ile bazı benzerlikler içeriyor. Özellikle de zaman ve paralel evren konusunda. Dizinin sembolü ise pek çok farklı anlam içermektedir. Farklı görüşlere göre sembol, ölüm ve yaşam ile geçmiş ve gelecek arasında bir bağa işaret ediyor.

Dizi, son zamanlarda Türkiye’nin yaşadığı Göbeklitepe çılgınlığı üzerine kurulu. Şanlıurfa’da arkeologlar yaklaşık 11.000 yıllık dikili taşlar ortaya çıkardılar ve bunların bir tapınağın parçası mı yoksa bir tür yıldız haritası mı olduğu konusunda çok fazla tartışma var. Ya da her ikisi de. Bu, doğal olarak yaratıcı beyinlerin düşünmesini sağlar ve bağımlılık yapan drama dizileri arayan zihinler aşırı hızlanır. “Atiye” adlı dizi Şengül Boybaş’ın romanından uyarlandı.

İstanbul’da bir yerlerde Atiye, Jackson Pollock heyecanıyla devasa tuvallere şekiller çiziyor ve Erhan Göbeklitepe’de taşların gizemini çözmeye çalışıyor. Seyirci, şeklin bu gizemli taşlarla ilişkili olması gerektiğini düşünüyor. Özellikle Atiye’nin sahneleri o kadar düzgün ve gerçek dışı ki etkilenmemek elde değil.

Göbeklitepe Hakkında. Göbeklitepe Nerede? Göbeklitepe’nn Hikayesi

Dizide Göbeklitepe tıpkı bir Tardis gibi başka zamanlara ve dünyalara açılan bir kapı gibi. Atiye’nin başlangıçta kendi cenazesini ziyaret etmesi bize zaman yolculuğu ve paralel evren konusunda ipuçları veriyor.  11.000 yıllık bir gizem diziye daha da fazla esrar katıyor. Göbeklitepe’nin bulunması tüm arkeoloji dünyasını sarsmıştı ve bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğunu göstermişti. Dünyanın en eski tapınağı Göbekli Tepe’nin gizeminden yola çıkarak, beğenilen dizi Atiye neden başarılı dersek, Göbeklitepe’nin etkisi çok büyük.

Netflix’in ikinci orijinal Türk dizisi olan Atiye, Türk olmayan izleyiciler tarafından beğenildi ve Aralık ayında BBC Culture tarafından izlenecek en iyi on televizyon programından biri olarak önerildi. Bu da bir diğer başarısı. Dizi İstanbul’da yaşayan, zengin ve yakışıklı bir erkek arkadaşı ve sevimli bir ailesi olan genç ve güzel bir sanatçı olan Atiye’yi konu alıyor. Ama konu sadece İstanbul’da değil Göbeklitepe ve başka yerlerde de geçiyor.

Göbeklitepe Neden Önemli?

Şanlıurfa şehrinin 12 kilometre (7 mil) kuzeydoğusunda bulunan Göbekli Tepe, antik dünyanın en nefes kesici keşiflerinden biridir. Dini tapınak 12.000 yaşında – bilinen herhangi bir yerleşik yaşamdan yüzyıllar önce, medeniyetin yükselişi hakkında daha önce sahip olunan görüşlere meydan okuyor.

Bu keşfe kadar tarihçiler ilk uygarlığın çiftçilikle başladığını, ardından dinin hayatlarına girdiğini ve tapınaklar inşa ettiklerini ileri sürmüşlerdi. Tersine, insanlar artık ibadet ihtiyacının medeniyeti tetiklemiş olabileceğini düşünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap