İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Netflix dizi
  3. Atiye 1. Sezon 8. Bölüm

Atiye 1. Sezon 8. Bölüm

Atiye 1. Sezon 8. Bölüm

Zühre, Nazım’la (Erhan’ın babası) Atiye ve Erhan hakkındaki önsezilerini paylaşır. Böylece Atiye, kaçınılmaz olarak gerçeği değiştiren kaderini belirleyen bir karar alır. Atiye, dileklerini yerine getirmek için mağaraya döner. Tam bu noktada, cevaplanması gereken bir kara delik ve dipsiz bir kuyu vardır. Atiye sorularına cevap almak isterken daha fazla gizemle karşılaşır. Atiye, kız kardeşi Cansu’yu mağaranın derinliklerinde bulur. Tek dileği Cansu’yu geri getirmek ve onu diriltmektir. Ancak ikili arasında şu diyalog tüm izleyicilerin kafasını karıştıracak;

“Cansu: Hepimiz ilahi planın parçasıyız. Hepimiz birbirimizin devamıyız. Olanları durduramazdın. Ama olacakları yaratmak sizin ellerinizde. Sana bir hediye verildi Atiye. Gerçekten ne istersen yapabilirsin.

Atiye: İşte bu! Geri gelmeni istiyorum

Cansu: Atiye emin misin?”

Daha sonra Cansu, başka biri Elif olarak hayata döner. Bu karakter Atiye’yi tanımıyor ve muhtemelen önceki hayatıyla hiçbir ortak yanı yok. Bu sırada Elif, Erhan’ın kız kardeşinin adıdır. Yani burada dizinin başka bir mistik yönüyle karşı karşıyayız. Atiye ya ölüm ve yaşam arasında geçiş yapabilir ya da seride paralel evrenler vardır. Tüm cevapları almak ve belki yenilerini eklemek için 2. sezonu beklememiz gerekiyor. Dizi gayet merak uyandırıcı bir yerinde ilk sezonuna veda ediyor. Bakalım bizi gelecek sezonda neler bekliyor?

Atiye Netflix

Dizi büyüleyici, Göbekli Tepe’nin yanı sıra efsanevi yaratık Şahmeran gibi Mezopotamya’nın folklorik tarihini ve bunları Kuran ayetleriyle birleştiren büyüleyici bir anlatıma sahip. Görsel bir şölen olan çekimler, bir başka antik harikası Nemrut Dağı da dahil olmak üzere Türkiye’nin tarihi manzaralarını içeriyor. Türk olmayan birçok izleyicinin bu inanılmaz diziyi izledikten sonra Türkiye’yi ziyaret etme dürtüsüne kapıldığını hayal edebiliriz.

Yine de dizi turistik bir çekimden daha fazlasına sahip. Netflix orijinal Alman yapımı Dark’a çok benziyor fakat bir yandan da epey farklı. Yapımcıların, özellikle Mezopotamya’nın zengin tarihi göz önüne alındığında, çok daha özgün bir hikaye yaratabildikleri ortamı sağlamış durumda. 60 yıla varan parlak bir kariyeri olan fenomen oyuncu Meral Çetinkaya’ya da hakkını vermek lazım. Duayen isim harika bir iş çıkartmış. Dizinin en iyi performansını verdi desek yanlış olmaz.

Dizide çok acı bir de olay yaşandı. Set çalışanı Hasan Karatay, film setinin dekorunda çalışırken merdivenden düşerek ölümcül bir iş kazası geçirdi. Oyuncular Sendikası Karatay’ın sigortalı olmadığı ve kendisini kurtarabilecek bir emniyet kemeri ve kask da dahil olmak üzere güvenlik ekipmanı olmadığı için ölümün yapımcılar tarafından ihmal edildiğini söyledi. Kazanın ardından aralarında Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün de bulunduğu birçok oyuncu sosyal medyadan taziyelerini yayınladı. Atiye’nin yapımcıları OG Medya da başsağlığı mesajı yayınlarken, tuhaf bir şekilde Karatay’ın ölümü hakkında yanlış bilgi verildiğini ve adli soruşturma tamamlandıktan sonra açıklama yapacaklarını belirtti.

Netflix Hakkında. Netflix Kimin?

Dijital platformlarda dizi izlemeyi tercih eden daha fazla insanla Netflix yalnızca yayınlamakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından TV şovları da üretiyor. Ayrıca, birden çok dilde altyazı ve dublajlı versiyonlar sunarak farklı izleyicilerin izlemesini kolaylaştırıyor. Aboneler, tümü en az İngilizce altyazılı olan çok çeşitli Türk filmlerinin ve televizyon dizilerinin keyfini çıkarabilirler.

Netflix başka bir Türk orijinal gişe rekorları kıran filmi yayınladı: Rise of Empires: Ottoman. 6 bölümlük dramatize edilmiş bu belgeselin ilk sezonu, Cem Yiğit Üzümoğlu’nun canlandırdığı Fatih Sultan Mehmet’in hayatına dayanıyor.

Türkiye, 1,5 milyon bireysel abonesi ile Netflix için çok önemli bir pazar. Bu, ailelerin en sevdikleri çevrimiçi şovları izlemek için aynı hesabı paylaştığını düşündüklerinde 4 milyon civarında bir izleyici kitlesine sahip olabilecekleri anlamına geliyor. Platformun Orta Doğu, Türkiye ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş’a göre, Türkler toplu taşıma araçlarında Netflix izleme konusunda dünyada bir numara.

Netflix  ve RTÜK

Netflix ve diğer dijital platformlar da Türk televizyon kanallarının sahip olmadığı belirli avantajlardan yararlandı. Ücretsiz olan bir televizyon dizisinin her bölümü, oldukça can sıkıcı olan çok sayıda çok uzun reklam araları nedeniyle iki saat yayınlanabilir. Televizyon içeriği de, ‘ahlaksız’ olarak nitelendirilen sahneler için düzenli olarak para cezası veren RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu – Türkiye yayın otoritesi) tarafından sıkı bir şekilde izlenmektedir. Geçen yıl, halktan gelen büyük tepkiyi teşvik eden dijital platformları da izlemeye başladı.

Yorum Yap

Yorum Yap