İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Atlantic Crossing izle

Atlantic Crossing, Gain İzle

Atlantic Crossing, Gain İzle
+ - 0

Atlantic Crossing, Gain İzle

Başkan Franklin D. Roosevelt ile Norveç’in Veliaht Prensesi Märtha arasındaki dostluk, II. Dünya Savaşı döneminin iyi belgelenmiş ancak pek bilinmeyen yönlerinden biridir. Almanlar işgal ederken Norveç’ten kaçan Märtha, Roosevelt’in daveti üzerine ABD’ye gitti ve oraya sığındı. Gain’de yer alan Atlantic Crossing dizisi bu dostluğun kurgusal bir anlatımı. Alexander Eik tarafından yaratılan Atlantic Crossing, ilk olarak 2020’de Norveç’te yayınlandı. Bu iki önemli ismin dostluklarının 8 bölüm boyunca daha da derinleşip ilerlediğini görüyoruz. Ancak ilk bölüm çoğunlukla, Naziler Norveç’i işgal etmeye başladığında çiftin nasıl ayrıldığıyla ilgili. İşgal sahneler gayet gerçekçi bir şekilde verilmiş.

Atlantic Crossing, Gain İzle

İlk bölümde epey sert sahneler var. Burada Almanların gaddarlıklarına vurgu yapılmış. Märtha ve ailesi sonunda ABD’ye gidiyor. Märtha’nın Roosevelt’lerle olan dostluğunun gerçek tarihi hakkında pek bir şey bilmiyoruz, ancak bölümün başındaki bir grafiğin dediği gibi dizinin “gerçek olaylara dayalı” olduğunu öğreniyoruz. Dizi biraz yavaş tempoda ilerlese de cömert manzarası ve güzel performansları bunu fazlasıyla telafi ediyor. Özellikle MacLachlan ve Harris’i Franklin ve Eleanor Roosevelt olarak görmek güzel. Oyuncuların performansları üst düzey. Keza senaryo da öyle. Yaşanmış olaylardan uyarlanma bir yapım olması dizinin izleyici üzerindeki etkisini daha da artırıyor. İnsanlar gerçek hikayeleri seviyor ve bu da sonuna kadar gerçek bir hikaye.

Atlantic Crossing, Gain İzle

İkinci Dünya Savaşı dizi ve filmlerde belki de en çok işlenen tarihi konu. Pek çok esere ilham olmaya devam ediyor. Görkemli yeniden anlatımlardan, hayatta kalanların ve kurbanların duygusal, odaklanmış tasvirlerine kadar bugüne değin sayısız öykü izledik. Atlantic Crossing de böyle bir proje. Sekiz bölümlük dizi, Norveç’in Veliaht Prensesi Märtha (Sofia Helin) ile ABD Başkanı Franklin Delano Roosevelt (Kyle MacLachlan) arasındaki az bilinen ilişkiye ve bunun savaş öncesi, sırası ve sonrasında uluslararası politikayı nasıl etkilediğine odaklanıyor. İkinci Dünya Savaşı hikayeleri devam ederken, Atlantic Crossing’in odak noktası duygusal olmaktan çok politik ve ideolojik gibi bir izlenim veriyor.

Atlantic Crossing, Gain İzle

Norveç, esas olarak Alman kuvvetlerini savuşturmak için savunmaya sahip olmadığı için savaşta tarafsız olduğunu ilan etti. Ancak Hitler bu tarafsızlığa pek de önem vermedi. Birleşik Krallık ve Almanya arasında stratejik bir savaş alanı olarak hızla hedeflenen, bir Nazi işgali İskandinav ülkelerini süpürdü: Danimarka teslim oldu, İsveç çok da gizli olmayan bir şekilde faşistlerin safında yer aldı, ve Norveç ve Finlandiya sınırlı bir direniş gösterdi. Dizide tüm bu tarihi konulara da değiniliyor ve elbette almanlar yerden yere vuruluyor. Dizide romantizm bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Başkan ve Prenses arasındaki şey sadece dostluktan ibaret. Atlantic Crossing izlemek için Gain üyesi olmak yeterli. Yerli platformlarımızdan biri olan Gain’de yakın zamanda yerli ve yabancı farklı yapımlar izleme şansına erişeceğiz.

Atlantic Crossing, Gain İzle

Yorum Yap