1. Ana Sayfa
  2. Beyaz Yaka izle

Beyaz Yaka izle

Beyaz Yaka izle
+ - 0

Beyaz Yaka, Gain İzle

Beyaz yakalı işler, genellikle ofis ortamında gerçekleştirilen ve bireylerin belirli iş türüne göre çeşitli profesyonel görevleri gerçekleştirmesini gerektiren mesleklerdir. Beyaz yakalı işlerin bulunduğu yaygın endüstriler arasında teknoloji, medya ve memurluk yer alır. Beyaz yakalı çalışanlar genellikle mavi yakalı çalışanlardan veya ticaret veya el emeği içeren bir pozisyonda çalışanlardan daha fazla kazanır. Beyaz yakalı pozisyonlar genellikle çalışanların lisans veya yüksek lisans gibi belirli bir eğitim düzeyini tamamlamasını gerektirir. Türkiye’nin yerli dizi izleme platformlarından biri olan Gain Beyaz Yaka belgeseliyle bu insanların çalışma hayatlarına mercek tutuyor. 3 bölümlük belgeselde beyaz yakalı olmanın gerçekte ne anlama geldiği sorgulanıyor.

Beyaz Yaka, Gain İzle

Beyaz yakalı işçi, ofis çalışanı gibi fiziksel iş yapması gerekmeyen bir çalışandır. Ülkemizde de sayıları milyonları bulmaktadır. Batıda beyaz yakalı işçiler mavi yakalılardan çok daha fazla kazanırken bu durum Türkiye için geçerli değildir. Türkiye’de beyaz yaka ve mavi yaka arasındaki fark yok denecek kadar azdır. Bu terim 20. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Üst düzey çalışanların çoğu, beyaz yakalı beyaz gömlek giyerken, fabrika katında el emeği yapan alt düzey çalışanlar genellikle geleneksel olarak mavi üniforma giymek zorundaydı. Beyaz yakalı, mavi yakalı terimleri buradan geldi. Sonrasında da tüm dünyaya yayıldı. Sınıfsal bir ayrım ifade etmez. ayrım sadece meslekidir ve çalışma ortamına göre değişmektedir.

Beyaz Yaka, Gain İzle

Gain’in Beyaz Yaka belgeseli plaza çalışanlarına yoğunlaşmaktadır. Daha çok kentli insanların bu grubu oluşturduğu görülmektedir ve tüketim konusunda da kendilerine has alışkanlıkları vardır. Belgeselde beyaz yakalıların tarihine ve bugününe de değiniliyor. Sovyet Rusya dönemlerinden günümüze kadar kavramın nasıl değişip geliştiği gözler önüne seriliyor. İzleyen birçok beyaz yakalı çalışanın belgeselde kendisinden bir şeyler bulması gayet normal. Keza, bu dizide onların hayatları herhangi bir abartı ya da eksiltme olmadan anlatılıyor. Her şey tamamen gerçek. Beyaz yakalı kavramı inşaat işlerine de taşınmıştır. Mühendisler, mimarlar ve diğer profesyoneller, el emeği işçilerinin genellikle sarı baretler taktığı iş sahalarında beyaz baret takarlar. Yani beyaz yaka hayatın her yerindedir.

Beyaz Yaka, Gain İzle

Gain’in Beyaz Yaka belgeselinde görüyoruz ki firmalar işçilerinin motivasyon ve odaklanmasına yardımcı olmak için pek çok yol deniyor. Kurumsal firmalarda böyle olabilir, ama ülkemizde birçok patronun böyle şeyleri kafaya takmadığı da bir gerçek. Tüm şirketler çalışanlarıyla bir aile gibi olduklarını söylese de bu aslında gerçekle pek de bağdaşmıyor. Herkes yaka rengine bakmaksızın bulunduğu yerde birer işçi olduğunun ve bu işe sahip olmanın bir kişinin dudakları arasında olduğunun gayet farkında. Belgeselde mobbing ve tacize de değiniliyor. Ki, bunlar beyaz yakalı çalışanların en çok maruz kaldıkları olumsuzluklar. Görünürde mutlu olan birçok çalışan aslında içten içe büyük bir depresyonda olabilir.

Beyaz Yaka Gain’de izlemek için platforma abone olmanız gerekiyor. Gain’de birçok yerli ve yabancı belgesel mevcut. Bunlardan bazıları ücretli bazıları da ücretsiz. Gain premium üyeliği 21.90 TL. Sadece belgeseller değil, birçok dizi ve film de Gain’de izlemek için seyircilerini bekliyor.

Yorum Yap