İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dizi izle
  3. Bir Başkadır 1. Bölüm

Bir Başkadır 1. Bölüm

Bir Başkadır

Bir Başkadır

Bir Başkadır (1. Bölüm)

İzlemek İçin Tıklayın

NETFLIX’de bulunan BİR BAŞKADIR Dizisi sizleri eğlendirecektir.

Bir Başkadır 1. Bölüm

Dünyanın en ünlü dijital yayın platformu olan Netflix günden güne Türkiye’deki üye sayısını da gözle görülür bir biçimde arttırıyor. Son zamanlarda bünyesinde yer verdiği Türk yapımı dizi ve filmlerin de bunda önemli bir etkisi bulunmakta. Netflix sayesinde Türk yapımları yabancı ülkelerde de izleniyor ve dünyaca ünlü yapımlar olma şansını elde ediyor.

Netflix’in yerli yapımları arasında en çok dikkat çekenlerin başında da kuşkusuz Bir başkadır geliyor. Ülkedeki her kesimden farklı insanların portrelerine yer veren dizide başrolde ise Öykü Karayel performansıyla adeta büyülüyor. Öykü Karayel dizide Meryem adlı, varoşlarda yaşayan, türbanlı bir genç kızı canlandırıyor.

Bir Başkadır

Netflix’te yayınlanan Bir Başkadır dizisi yabancı ülkelerde Ethos adıyla biliniyor. Dizinin başrolünde Öykü Karayel olsa da Funda Eryiğit, Bilge Önal, Derya Kara, Fatih Artman, Alican Yücesoy gibi önemli oyuncular da dizide önemli bir yer kaplıyor. Fakat dizi genel olarak Meryem karakteri etrafında şekilleniyor desek yanlış bir şey söylemiş olmayız.

Öykü Karayel’in canlandırdığı Meryem karakteri dizide bayılma sorunları olan genç bir kız ve onu ilk kez bir psikiyatristte görüyoruz. Kendisi sorunlarını anlatmaktan çok sürekli konuyu değiştirmeye çalışıyor. Meryem’in psikiyatristteki bu sahneleri sosyal medyada da büyük yer bulmuştu ve farklı konularda mizah malzemesi haline gelmişti.

Meryem ağabeyi, yenesi ve yeğenleriyle yaşıyor. Evlere temizliğe giderek hayatını geçindiriyor ve temizliğe gittiği evlerden birinin sahibi olan Sinan karakterine içten içe aşık olduğunu görüyoruz. Doktorla konuşurken de sürekli Sinan’dan bahsediyor ve doktorun ilgisini çektiğinde sanki hiçbir şey söylememiş gibi yapıyor.

Bir Başkadır Hakkında

Netflix’in ilgi çeken Türk yapımı Bir Başkadır’ın yönetmen koltuğunda  Berkun Oya oturuyor. Berkun Oya aynı zamanda dizinin senaryosunun da yazarı. 8 bölümlük dizide hem sosyal hem de ekonomik olarak birbirlerinden çok farklı konumlarda olan karakterlerin aslında birbirlerinin hayatlarına nasıl dokundukları anlatılıyor.

Dizide her ne kadar farklı hayatlar yaşasak da birbirimizi istemsiz olarak da, bir şekilde etkileyebiliyoruz mesajı veriliyor. Bir sahnede pahalı rezidans dairelerindeyken diğer sahnede kendimizi bir gecekondu mahallesinde bulabiliyoruz. İnsanların inançları, yaşam tarzları, taassupları ve bazen de kötülükleri gayet vurucu bir şekilde anlatılıyor.

Özellikle ilk bölümde yönetmen bize dünyaya daha geniş bir çerçeveden bakmamızı söylüyor. Dizideki ayrıntılar ise çok iyi. Hem zengin hem orta halli hem de fakir ailelerin ve kişilerin ortamları tamamen olduğu gibi resmedilmiş ve herkes kendisinden bir şeyler bulabiliyor. Bu sayede diziyi izleyen herkes kendisini diziye kaptırabiliyor.

Bir Başkadır Karakterleri

Bir Başkadır dizisinde toplumun her kesiminden ve her statüden karakterler var. Zenginler, fakirler, okumuşlar, cahiller, kapalılar, açıklar, plaza insanları, gecekondu hayatı…  Kısaca her kesimden insana yer verilerek bir memleket portresi çiziliyor. Dizide yer alan tüm karakterler günlük hayatımızda hepimizin rastlayacağı türden insanlar ve hepsi gerçek.

Zaten dizinin başarılı olmasının sebeplerinden biri de bu gerçeklik duygusu. Meryem karakteri dizinin ana karakteri ve evlere temizliğe giden, ağabeyiyle yaşayan, cahil bir kız olarak gözümüze çarpıyor. Mahallenin hocasına doktorlardan daha çok güveniyor. Bunda elbette ağabeyi Yasin’in de etkisi büyük. Yasin karşımıza aşırı bağnaz, genç bir adam olarak çıkıyor.

Yasin aynı zamanda karısının psikolojik sorunlarıyla da baş etmeye çalışıyor. Aslında marangoz, fakat işleri batmış olan genç adam bir gece kulübünde fedai olarak görev yapıyor. Meryem’in evine temizliğe gittiği ve içten içe aşık olduğu Sinan karakteri ise kalabalıklar içerisinde yalnız bir adam görünümünde. Genç, başarılı fakat içinde bir eksiklik olduğu açık ve net.

Netflix Hakkında

Netflix, merkezi ABD’nin Kalifornya eyaletinde bulunan bir dijital yayın platformu. 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafrından kuruldu ve son yıllarda dünya çapında büyük bir popülerite kazandı. CEO koltuğunda ise Ted Sarandos oturuyor. Yayınladığı dizileri üyelik sistemiyle izleyicilere ulaştırıyor.

Yakın zamanda ülkemizde de yayına başlayan Netflix kısa süre içerisinde büyük ilgi gördü ve üye sayısı gittikçe arttı. Kimi zaman RTÜK ve yayın politikalarıyla sorunlar yaşasa da Netflix Türkiye’ye yatırımlarına devam etti ve Bir Başkadır, Hakan Muhafız gibi yerli yapımları da içerikleri arasına kattı.

Bir Başkadır, Bir Başkadır 1. Bölüm İzle, Bir Başkadır Video izle, Bir Başkadır Yeni Sezon Tek Parça, Bir Başkadır Netflix 1. Bölüm Seyret, Netflix izle, Netflix Full Dizi İzle, Netflix Full Film İzle, Berkun Oya, Öykü Karayel, Fatih Artman, Funda Eryiğit, Defne Kayalar, Tülin Özen, Alican Yücesoy, Nesrin Cavadzade, Derya Karadaş, Bige Önal, Settar Tanrıöğen, Öner Erkan

Yorum Yap

Yorum Yap