İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Netflix dizi
  3. Bir Başkadır 6. Bölüm

Bir Başkadır 6. Bölüm

bir-baskadir

Türkiye’den yavaş ilerleyen, diyalog ağırlıklı bir drama olan Bir Başkadır, yine de Netflix’e çok uygun mükemmel ve sanatsal bir dizi. Bir Başkadır, Netflix’in geniş kullanıcı tabanının çoğunun izlemeyeceği türden bir şov, bu gerçekten büyük bir utanç. Globalde de yer alan Bir Başkadır Türkiye’de yoğun ilgi gördü.  Kışkırtıcı bir hikayesi, katil belgeseli havası ya da herhangi bir olağanüstülüğü yok.

Sekiz yoğun, diyalog ağırlıklı 50 dakikalık bölümlerden oluşuyor. Kaderleri tesadüfler ve koşullarla birbirine bağlanan ve onları canlı şehir İstanbul’da birleştiren birkaç insanı konu alan sabırlı ama zeki bir Türk draması. Herkesin farklı sosyoekonomik geçmişleri var ve farklı kişisel sorunları var. Başlangıçta bayılma nöbetleri yaşayan ve psikolog Peri’ye (Defne Kayalar) güvenen yarı zamanlı temizlikçi Meryem’den söz ediyor gibi görülse de konu hayli derin.

Bir Başkadır

Bir Başkadır dizisi ilişkilere, ruhsallığa, iç ve dış travmaya, bağlantıya, iyileştirmeye ve bunun yanında daha birçok temaya çok daha sağlam ama daha az sanatsal bir yaklaşım benimsiyor. Türkiye’nin kültürü ve siyasi iklimiyle son derece ilgili pek çok konuyla izleyiciyi kendine çekiyor. Bu kültürel özgüllük burada gerçek bir nimettir ve Bir Başkadır küresel olarak iyi performans göstermiyorsa, en azından hayatlarını en güçlü şekilde temsil ettiği kişiler arasında özel bir hayran kitlesi bulmuş durumda.

Prodüksiyonda, dünyanın her yerinden çok sayıda insana, özellikle de karmaşık bir kişilerarası dramayı çözmek için sabırlı olanlara hitap edecek kadar tematik evrensellik ve saf zanaat var. Bunda da oyuncuların olağanüstü performanslarının etkisi çok büyük. Türk halkının her kesimi dizide kendinden parçalar buluyor.

Bir Başkadır Hakkında

Toplumun birçok farklı ekseninde yoğun bir toplumsal kutuplaşma ve karşılıklı güvensizlik döneminde, dizi, birlikte var olmanın farklı bir modunu hayal ediyor. Sanki Bir Başkadır hepimizi terapistin ofisine koymuş ve Meryem’den istendiği gibi bizden konuşmamızı istemiş gibi. İngilizcede Ethos olarak bilinen Bir Başkadır’ın 12 Kasım’da vizyona girmesinden kısa bir süre sonra büyük bir övgü geldi.

İnsanlar Bir Başkadır hakkında ne düşünürse düşünsün, izleyicilerin ilgisini çektiği açık. Diziler söz konusu olduğunda, film veya şarkı gibi bir sanat eserinin pek çok insan arasında bu kadar güçlü tepkilere yol açması, yaygın bir tartışma konusu haline gelmesi nadirdir. Bu dizi ne hakkında ve neden bu kadar önemli bir konu haline geldi gelin inceleyelim.

BluTV’de 2017 yılında beğenilen Masum dizisinin senaristi olarak da tanınan saygın oyun yazarı Berkun Oya tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Sekiz bölümlük Bir Başkadır dizisi, Netflix Türkiye’nin bugüne kadar yayınladığı çalışmalardan daha sinematik ve zorlu.

Bir Başkadır İncelemesi

Konu yavaş ilerliyor ve sinematografi bir sanat filmini andırıyor. En önemlisi, dizi politik. Daha doğrusu, bugün Türkiye hakkında söyleyeceği derin bir şey var ama bu “bir şey” in tam olarak ne olduğu belirsizliğini koruyor. Herkesin üzerinde anlaşabileceği tek şey Öykü Karayel’in oyunculuğunun gücü. Öykü Karayel’in canlandırdığı Meryem: genç bir kadın eşit derecede cesur ve utangaç.

Dizi, Meryem ile psikiyatristin ofisinde açılıyor. Bayılma sorunundan dolayı muzdarip, ancak test sonuçları geri geldiğinde doktorları sorunun psikolojik olması gerektiğine karar veriyor ve onu terapiye gönderiyor. Meryem, İstanbul’un kırsal kesimlerinde yaşayan muhafazakar bir aileden ilkokul mezunu bir kız.

Psikiyatrist Peri (Defne Kayalar) Türk toplumunun karşı kutbundan: varlıklı, yurtdışında eğitim görmüş ve laik. Peri’nin genel olarak dindarlara, özelde Meryem gibi başörtülü kadınlara karşı önyargılı olduğunu kısa sürede öğreniyoruz.

Bir Başkadır Ali Sadi Hoca Kimdir?

Bir Başkadır dizisinde Ali Sadi Hoca karakterini usta oyuncu Settar Tanrıöğen canlandırıyor. 15 Temmuz 1962 Denizli doğumlu ve Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü mezunu. Kendisi uzun yıllardır birçok yapımda yer aldı. Bir Başkadır dizisinde ise bir mahallenin hocasını canlandırıyor. Özellikle Meryem ve Ağabeyi Yasin onun fikirlerine büyük kıymet veriyor.

Ali Sadi Hoca’nın sıradan bir ailesi var ama kızı Hayrünisa biraz sorunlu. Ailesinden bir şeyler saklıyor. Özellikle eşini kaybettikten sonra ruh durumu daha da kötüleşiyor. Dizinin sonunda ise hakkında başka bir sırrı öğreniyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap