1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Bir Başkadır Dizi Konusu ve Oyuncuları

Bir Başkadır Dizi Konusu ve Oyuncuları

featured

Netflix’in son zamanlarda çok konuşulan ve sosyal medyayı adeta sallayan dizisi olan Bir Başkadır, herkes tarafından merak ediliyor. Bizde sizlere Bir Başkadır dizi konusu ve oyuncuları hakkında merak edilen tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Dizi ve film, özellikle de dizi konusunda Türkiye’nin oldukça başarılı olduğu yıllardan beri ifade edilir. Bu ifade sadece bizim kendi aramızda söylediğimiz bir şey olmakla kalmayıp diğer ülkelerde de dillendirilmektedir. Ayrıca son yıllarda yapılan bir istatistiksel ölçümde Türkiye’nin ABD’den sonra dünyaya en fazla dizi pazarlayan ikinci ülke olduğu açıklanmıştır. Başarılı oyunculara, yapımcılara ve senaristlere sahip olmakla birlikte televizyon izlemeyi çok seven bir toplum olma özelliğine de sahibiz.

TV kanallarında bugüne kadar sayısız farklı Türk yapımı dizi izledik, izlemeye de devam ediyoruz. Fakat son yıllarda hepimizin şahit olduğu üzere dizilerimiz artık sadece TV kanallarında değil başka platformlarda da yayınlanıyor. Dünyanın uzun süredir geçtiği ve hatta şu anda tam anlamıyla oturttuğu dijital medya kavramına biz de son yıllarda yavaştan alışmış durumdayız. Bugün baktığımızda televizyonun yanı sıra dijital medya platformlarında da çok sayıda dizimiz yayınlanıyor ve bu diziler özgünlük, yaratıcılık ve özgürlük anlamında oldukça iyi seviyede diyebiliriz. Son zamanlarda yayınlanmış ve beğeni toplayan dijital dizilerimizden biri, Bir Başkadır isimli dizidir.

Netflix’in Türkiye’de yaptığı yatırımların sonuçlarından biri olarak karşımıza çıkan Bir Başkadır dizisi, kısa zaman içerisinde adından çokça söz ettirmeyi başarmıştır. Yayınlandığı tarihten itibaren Netflix platformunun en çok izlenen dizilerinden biri haline gelen Bir Başkadır’ın bu başarısının altında yatan en büyük sebep çok özgün ve ilgi çekici bir hikayeye sahip olması olarak gösterilebilir. Bunun yanında oyuncuların da çok iyi performans sergilemesi de kalitenin had safhalara çıkmasını sağlamıştır.

Bir Başkadır Konusu

Dizinin karakterlerinden her birinin farklı sosyokültürel özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dizinin konusu da bir nevi bu noktayı temel almaktadır. Birbirinden çok farklı kültürel temellere sahip olan insanlar, İstanbul’da tesadüf eseri yolları kesişmkte ve bir araya gelmektedir. Bir araya gelen bu insanlar zaman zaman çatışıp sorunlar yaşasa da bir şekilde birbirlerine alışmaya hatta belli bir süre sonra birbirlerinin yaralarını sarmaya başlamaktadır. Zira bu insanların geçmişinde belli acılar ve kötü izler bulunmaktadır, özellikle de Meryem’in. Ana karakterimiz olan Meryem, geçmişte çok acılar yaşamış ve şu anda da psikolojik açıdan çok sağlıklı durumda değildir. İstanbul’da adeta deneme yanılma yöntemiyle kendi yolunu bulmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin sosyolojik yapısını çok iyi ifade etmesiyle dikkat çeken dizide karakter yansımaları çok şey anlatmaktadır. Dizinin türünden bahsetmek gerekirse genel olarak dram türünün ağır bastığı bir hikayesi olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Başkadır Oyuncuları

Dizinin oyunculuk seviyesinin epey yüksek olması Bir Başkadır oyuncuları kimlerdir sorusunun artmasına neden olmuştur. Dizinin baş karakteri olan Meryem karakterini Öykü Karayel canlandırmıştır. Çok iyi bir oyunculuk performansı sergileyen Karayel, Meryem karakterini bizlere çok iyi yansıtmasıyla büyük beğeni toplamıştır. Öykü Karayel’in dışındaki diğer oyuncu kadrosunun da gayet iyi performans sergilediğini söylemeliyiz. Dizide Meryem’in ağabeyi olan Yusuf karakterine Behzat Ç. dizisinde yıldızı parlayan ve sonrasında da başarılı işlere imza atan Fatih Artman can vermektedir. Yasin’in karısı olan Ruhiye karakteri Funda Eryiğit tarafından canlandırılırken Meryem’in destek almaya çalıştığı psikiyatr olan Peri karakterine ise Defne Kayalar can verilmektedir.

Bir Başkadır Nerede Çekildi?

Dizinin hikâyesi İstanbul’da geçmektedir ve bu bağlamda çekimler de İstanbul’da gerçekleşmiştir. Dizinin ana karakteri olan Meryem’in köyünün çekimleri Beykoz ilçesinde bulunan Tokatköy’de gerçekleşmiştir. Sinan’ın yaşadığı evin konumu ise Şişli’de eski Ali Samiyen Stadyumu civarındadır. Hatta dizide birkaç defa İETT’nin 24 numaralı otobüs hattı ifade edilmektedir. Dizinin sosyal medyada gündem olmasıyla birlikte İBB resmi Twitter hesabından esprili bir açıklama yaparak 24 numaralı bir otobüs hatlarının olmadığını ifade etmişlerdir.

Yorum Yap

Yorum Yap