1. Ana Sayfa
  2. Netflix Dizi

Clark, Netflix İzle

Clark, Netflix İzle
+ - 0

“Stockholm Sendromu” denen terimi herkes bilir. Peki bu terim nasıl ortaya çıktı. Netflix’in mizi dizisi Clark bize bunun hikayesini anlatıyor. Kötü şöhretli suçlularla ilgili diziler ve filmler, bu suçluların hikayelerinden ve bakış açılarından olduklarında daha eğlenceli oluyor. Nasıl Goodfellas Henry Hill’in bakış açısından anlatılmasaydı bu kadar ilginç olmayacaktı, yeni Netflix dizisi Clark da gerçek hayattaki Clark Olofsson’un abartılı perspektifinden anlatılmasaydı bu kadar iyi olmazdı. Dizi Clark, Olofsson’un gerçek hayattaki biyografisinden “gerçekler ve yalanlar” a dayanmakta. Başrolde ise yetenekli aktör Bill Skarsgård yer alıyor.

Clark (Netflix )

Clark’ın büyüdüğünü gördüğümüzde, içine girdiği, çoğu yasadışı olan her türlü maskaralığı anlatıyor. “Hiçbir zaman dürüst bir iş yapmadım ama her zaman param oldu” diyor. 18 yaşına geldiğinde hırsızlık yapıyor, parti yapıyor ve bol bol seks yapıyor. Çocukken konduğu ıslah evleri onun için asla caydırıcı olmamış. Daha sonra arkadaşı Gunnar (Emil Algpeus) ile büyük bir soygun planlar. Ancak malzeme almak için bir spor malzemeleri mağazasını soyarken polis onları iş üstünde yakalar. Gunnar panikler ve polislerden birini vurur. Şimdi o bir polis katili ve Clark için bu durum pek de iç açıcı değil. Onun doğasında öldürmek ya da şiddet yok. O sadece eğlenceli bir hayat yaşamak isteyen bir soyguncu.

Clark İzle

Daha sonra da o meşhur soyguna geliyoruz. Stockholm’deki banka soygunu tüm ülkenin gündemine oturuyor. Basit bir soygun olmaktan çıkıyor. Fakat Clark karizması ile rehineleri kendisine hayran bırakıyor. Polisler onları kurtarmak için operasyon yaparken rehineler ise soygunculara yardım ediyor. Bu yüzden de işler sarpa sarıyor. Fakat sonunda Clark ve suç ortağı teslim oluyor. Rehinlerden birisini kendisine aşık da ediyor. Bu soygundan sonra ülkenin başbakanıyla bile görüşüyor. Belgeselde yer yer gerçek güvenlik kameraları görüntülerine de yer verilmiş. Bu da diziyi daha izlenebilir kılan unsurlardan biri. Tamamen gerçek olaylar ve kimi zaman da gerçek görüntüler. Tabii olayları sadece Clark’ın gözünden görüyoruz. Belli yerlerde yalan söylemiş olabilir.

Clark Seyret

Jonas Åkerlund tarafından üretilen ve yönetilen Clark platformun son zamanlardaki en eğlenceli yapımlarından biri. Evet, tam olarak kurbansız suçlar işlememektedir, ancak suçlar çoğunlukla önemsizdir ve cezalarını, bir suçlu olarak iş yapmanın maliyetinin omuz silkerek kabul ederek karşılıyor gibi görünmektedir. Tehlikeli bir suçlu değil, ama yine de bir suçlu. Olofsson, “Stockholm sendromu” teriminin ilk kullanıldığı 1973 banka soygununda yer aldı; Bu olayda rehinelerin kendilerini tutsak edenleri savunup savunmamalarının nedeninin onun cazibesinin bir parçası olup olmadığından emin değiliz. Ancak ilk bölümü izledikten sonra bunu düşünmek hiç de zor olmayacaktır. Åkerlund, tanıştığı herkesten faydalanmasına rağmen Clark’ı sempatik bir figür olarak konumlandırıyor ve bunun gibi dizilerde yaratıcılar bazen suçluyu fazla kahraman gibi göstermek için ince çizgiyi aşıyorlar. Clark izlemek için Netflix abonesi olmak yeterli. Gerçek suç hikayeleri bu mecranın vazgeçilmezlerinden.

 

Yorum Yap