İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Çocukluğumuzun Nostaljisi 90’lar Çizgi Filmleri

Çocukluğumuzun Nostaljisi 90’lar Çizgi Filmleri

Cocuklugumuzun Nostaljisi 90lar Cizgi Filmleri

Doug

Hafif ezik hafif sinik bir öğrenciydi. Köpeği, dostları, ailesi ve hoşlandığı bir kız vardı. Epey de talihsizdi ve bu talihsizlik onu bazen içinden çıkılmaz derecede zor durumlarda bırakırdı.

Kaptan Gezegen

Hava, su, toprak, ateş ve kalp. Beş yüzük taşıyıcısı güçlerini birleştirdiklerinde ortaya Kaptan Gezegen çıkardı. Tek amacı gezegenimizi kirlilikten ve yok olmaktan kurtarmaktı.

Rugrats

Bezinde bir tornavida olan ve başını belaya sokmak için bir usta olan gözü pek bir yaşındaki Tommy Pickles liderliğindeki maceracı bir grup küçük çocuğu anlatıyordu. Daha sonra All Grown Up adlı bir devamı da çekilse de asla orijinal Rugrats’in yerini tutmadı.

Darkwing Duck

Dilimize Karakanat olarak çevrilmişti. Karakanat kızı Gas ve en yakın dostu Launchpad ile maceralara atılır ama asla hak ettiği değeri görmezdi. Üstelik birçok kez şehri kötülerden kurtarmasına rağmen.

Recess

İlkokul öğrencileri okulda sorunlara yol açarken yaşlı müdür yardımcısı ve onun muhbiri asla peşlerinden ayrılmazdı. Okulda birçok farklı karakter vardı ve hepsinin de farklı bir hikayesi bulunuyordu.

Beetlejuice

1988 kült filmin bu çizgi film uyarlaması Tim Burton tarafından geliştirilip üretilse de, Beetlejuice animasyon dizisi farklı bir sanatsal yöne gitti. Bunlar arasında Beetlejuice’i bir kötü adam yerine bir anti-kahraman olarak rol almak ve o ve Lydia Deetz’in En iyi arkadaşlar olarak Her İki Dünya’nın hastalıklı ve tuhaf dünyasını birlikte keşfetmesi dahil.

Life With Louie

Dilimize Afacan olarak çevrilmişti. Louie Anderson adlı komedyenin biyografik yaşam öyküsü gayet usta ve eğlenceli bir dille anlatılıyordu. Kalabalık bir ailede yaşıyordu ve özellikle babası ve küçük kardeşiyle maceralar yaşıyordu.

Biker Mice From Mars

Hikaye oldukça basit: Throttle, Modo ve Vinnie, motosikletleri seven ve anavatanlarını yok eden tehditten (Plutarklılar) korumak için kendi gezegenleri Mars’ta Dünya’ya yerleşmek üzere savaştan kaçan üç insansı faredir. Dünyada da birçok düşmanla karşılaşırlar.

Samurai Pizza Cats

Sık sık sinir bozucu gösteri, gösterişli bir şekilde kötü niyetli Big Cheese’in Little Tokyo’yu ele geçirme girişimlerinin planlarını bozmak arasında kendi pizza dükkanını da işleten üç güçlü zırhlı kedi samurayı anlatıyordu. Pizza Kedileri büyük ölçüde unutulmuş olsa da, şovun mizahı nedeniyle son yıllarda bir kült takipçisi ortaya çıktı.

He-Man

Gölgelerin gücü adına kılıcını kaldırdığında kaplanı Titrek, Atılgan’a dönüşür, İskeletor ise korkudan titrerdi. He-Man ve arkadaşları evreni korumaya yeminliydi ve bu konuda ellerinden geleni yapıyordu.

She-Ra

He Man’in ikiz kız kardeşiydi ve aslında temel olarak amacı aynıydı. O da tıpkı kardeşi gibi kendi dostlarıyla evreni korumaya çalışıyor ve bunda da epey başarılı oluyordu.

Transilvanya Gezegeni

Doktor Zitbag Transilvanya’da bir pet shop açmıştı, fakat amacı çok daha farklıydı. Peşinde sürekli bir polis ve hem ev sahibi hem de nişanlıları olan ikiz kız kardeşler vardı.

Afacan Dennis

Dennis sürekli özellikle komşusu Bay Wilson’u rahatsız eden, aşırı derecede yaramaz bir çocuktu. Ancak, bu yaramazlığı ona belli ölçüde bir sevimlilik de katmıyor değildi.

Snoopy

Charlie Brown, köpeği Snoopy ve arkadaşlarının maceraları izleyenleri kahkahalara boğuyordu. Charlie’nin ezikliğine rağmen ona aşık olan kızların olması, Lucy ve kardeşi Linus’un Charlie ve Snoopy ile ilişkileri tuhaf maceralara yol açıyordu.

Hayalet Avcıları

Dünyayı hayaletler ele geçirmeye çalıştığında kime güvenebilirsiniz? Tabii ki Hayalet Avcıları’na. Egon Spangler ve ekibi daima hayaletleri avlamaya ve kilit altında tutmaya hazırdı.

Jetgiller

George Jetson ve ailesinin geleceğin dünyasında, teknoloji ve robotlar içerisinde geçen maceraları anlatılıyordu.

Taş Devri

Jetgiller’in tam tersiydi. Fred Çakmaktaş ve Barnie Moloztaş Taş Devri’nde, aileleriyle, dinozorların ve tam anlamıyla taşların arasında yaşıyordu. Jetgiller’e göre daha popülerdi.

Geleceğe Dönüş

Doktor Brown’un yaptığı zaman makinesi ile Marty McFly sürekli zamanda yolculuk yaparak çeşitli sorunlara neden oluyordu.

Örümcek Adam

Pek çok dönemde Örümcek Adam çizgi filmi çekildi, ancak hiçbiri 90’ların Örümcek Adam’ı kadar heyecanlı ve başarılı olmayı başaramadı.

Beverly Hills Gençliği

Hollywood’un zengin çocuklarıyla dolu bir okul ve bu gençler arasındaki komik, aşk ve bazen de hırs dolu maceralar anlatılıyordu. Bianca karakteri, Lark ve Troy özellikle sevilen karakterlerdendi.

Vikingler

Vicky babasıyla birlikte Viking savaşçısı olmak için denize açılırken gemide epey önemli bir yer edinmişti, çünkü kendisi çok ama çok zeki bir çocuktu ve aklına sürekli onları kötü durumlardan kurtaracak fikirler geliyordu.

Heidi

Alp Dağları’ndan ve dedesinden koparılan Heidi’nin Clara, Peter ve keçileriyle dostluğu bazen eğlenceli bazen de duygusal sahnelere neden oluyordu.

Scooby Doo

Scooby Doo ve arkadaşları gittikleri her yerde gizemleri çözüp canavarları yakalıyor ve daima bize gerçek canavarların aslında insanlar olduğunu gösteriyordu.

Şeker Kız Candy

Türkiye’de Heidi ile birlikte yayınlanan ilk animelerden biri. Yetim kız Candy’nin bir konağa gitmesi ve burada aşkı bulması anlatılıyor. Fakat, bu aşk pek de güzel sonuçlanmıyordu.

Sevimli Hayalet Casper

Casper sevimli bir hayalet olmasına rağmen dost olmaya çalıştığı tüm canlılar ondan korkuyordu. Buna rağmen dost bulmaya çalışmaktan asla vazgeçmiyordu.

Sevimli Hırsız

Carmen Sandiego dünyanın en ünlü hırsızıydı ve onu mutlaka yakalamak gerekiyordu. Ancak, Carmen hiç de yakalanacakmış gibi durmuyordu.

Voltran

Beş aslan robot bir araya geldiklerinde dev robot Voltran ortaya çıkıyordu ve evrendeki kötü güçlere karşı savaşıyordu.

Kaderin İkizleri

Jul ve Julie aslında biri Çinli biri de Fransız iki arkadaştı. Tek ortak noktaları kayıp babalarını bulma arzularıydı. Bu uğurda tüm dünyayı dolaşıyorlardı.

Uzay Şerifleri

Robotlar ve uzay konulu çizgi filmler arasında belki de en sağlam giriş jeneriğine sahip olandı. Karakterleri de gayet iyi tasarlanmıştı.

Richie Rich

Richie zengin çocuğuydu ancak parasını hovardalık yapmak yerine maceralara atılmak için kullanıyordu.

Red Kit

Evinden uzak yalnız bir kovboy olan Red Kit başta Daltonlar olmak üzere birçok düşmanla savaşırken gölgesinden daha hızlı silah çekiyordu.

Müfettiş Gadget

Vücudu çeşitli operasyonlardan geçen bir dedektif yarı robot yarı insan bir varlığa dönüşmüştü ve yeğeniyle birlikte kötülükle savaşıyordu.

Tsubasa

Futbol aşığı bir çocuk Japonya’nın en iyisi olmak ve Brezilya’ya gitmek için önüne gelen her rakibi yenmeliydi.

Şirinler

Şirinler kasabası ve onları sürekli yakalayıp yemeye çalışan Gargamel’in hikayesi anlatılırdı.

Laff A Lympics Olimpiyatları

Ayı Yogiler, Scooby Doobiler ve Gerçek Kötüler sürekli birbirleriyle yarışım madalya kazanmaya çalışırdı.

Temel Reis

Ispanak yediğinde güçlenen kahramanımız genelde sevgilisi Safinaz’ı Kabasakal’ın elinden kurtarmaya çalışırdı.

Ninja Kaplumbağalar

Radyoaktif bir kazadan sonra mutantlara dönüşen dört kaplumbağa ve yine kendileri gibi fareye dönüşen ustaları Splinter kötü adamlar Schredder ve Crank’a karşı amansız bir mücadele verirdi.

Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yap

Yorum Yap