İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Day Zero İzle

Day Zero, Gain İzle

Day Zero, Gain İzle
+ - 0

Day Zero, Gain İzle

Dünya Günü’nü kutlamak ve dünya çapında su kıtlığı sorunlarının ciddiyeti konusunda halkı bilinçlendirmek için Çin dijital platformu Tencent Video’da yeni bir çevre belgeseli yayınlandı. Day Zero adlı bu belgesel ülkemizde Gain platformunda izleyiciyle buluşuyor. Kevin Sim’in yönettiği Day Zero, 2018’de Güney Afrika’nın Cape Town kentinde yaşanan su krizi, Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarının ormansızlaşmasının küresel su arzı üzerindeki devasa olumsuz etkisi ve dünyanın çeşitli yerlerindeki acil su kıtlığı durumunu anlatıyor. ABD’nin Orta Batı bölgesinde yaygın tarımın neden olduğu endişe verici su tükenmesi oranı da belgeselin işlediği bir diğer konu.

Day Zero, Gain İzle

Susuzluk ve kuraklık dünyanın en büyük sorunlarından biri olacak gibi görünüyor ve bu belgeselde durum çok net olarak anlatılmış. Hem de rahatsız edici derecede gerçekçi bir şekilde. İnsanları düşünmeye sevk eden bir yapım olarak göze çarpıyor.Baş yapımcısı David Wallerstein’a göre belgesel, farkındalık yaratmayı ve insanları nerede olurlarsa olsunlar su tasarrufu konusunda harekete geçmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda Tencent’in baş keşif görevlisi olan Wallerstein, sürdürülebilirlik sorunlarına bir güçlendirme çözümü olarak gıda, enerji ve su arasındaki ilişkiyi yönetmek için AI kullanma çağrısını başlattı. Wallerstein’a göre gıda, enerji ve su arasındaki ilişkiyi anlamak, sürdürülebilirlik sorununu çözmek için çok önemli. Keo Films, OoS Pictures ve Tencent tarafından ortaklaşa hazırlanan belgesel, dünya çapında birçok ülkede farklı platformlarda gösterildi.

Day Zero, Gain İzle

İnsanlık, doğanın yenileme yeteneğini ortadan kaldırırken, Dünya’nın değerli tatlı su kaynaklarını hızla tüketiyor. Ödüllü İngiliz film yapımcısı Kevin Sim tarafından yönetilen belgesel, Birleşik Krallık’tan Keo Films ve İzlanda’dan OoS Pictures tarafından ortaklaşa üretildi. Üç yıllık bir çekim süresiyle belgesel, Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarının yaygın yasadışı ağaç kesimi, Cape Town’daki benzeri görülmemiş kuraklık ve yeraltı suyunun merkezi ve kırsal alanlarda tarımsal kullanım için aşırı kullanımı da dahil olmak üzere, insanlığın farklı ülkelerdeki faaliyetlerinin neden olduğu yıkıcı su kıtlığını anlatıyor. Belgeselde Pekin ve Çin’in batısındaki kırsal bölgelerde yaşanan şiddetli su sıkıntısı da inceleniyor.

Day Zero, Gain İzle

Daha önce su kıtlığını ve kuraklığı anlatan pek çok belgesel yayınlandı, ancak Day Zero bu konuya en geniş çapta eğilen belgesellerden biri olma özelliğini taşıyor. Özellikle önümüzdeki yıllarda global bir su sıkıntısının olması hiç de sürpriz değilmiş gibi görünüyor. Gelmekte olan göz göre göre gelse de dünya hükümetlerinin bu konuda somut adımlar atmaması da belgeselde eleştirilen bir diğer konu. Herkes mevzuya karşı duyarlı olduğunu söylese de sorunun çözümü adına yapılan şeylerin sayısı hayli kısıtlı. Özellikle de çevreciler belgeseli epey faydalı ve bilgilendirici buluyor. Day Zero izlemek için Gain abonesi olmak yeterli Yerli dijital platformumuz Gain’de daha birçok belgesel ve dizi izleyenlerin beğenilerine sunulmuş durumda.

Day Zero, Gain İzle

Yorum Yap