İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dead Man's Switch: A Crypto Mystery izle

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle
+ - 0

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle

Kripto para dünyası son birkaç yıldır kendi milyoner ve milyarderlerini yaratıyor. Ancak, bu durum kötü niyetli insanların da dikkatini çekiyor. Özellikle de yaşanan bazı talihsiz olaylar sonunda milyonerler artık kimliklerini saklıyor. Çünkü, birçoğunun başı belaya girdi ve hatta hayatlarını kaybedenler oldu. Bu belgesel yapım da bunlardan biri olan Gerald Cotten’i anlatıyor. Cotten genç yaşında ülkesi Kanada’nın en önemli CEO’larından biri olan kripto zenginiydi. Fakat, para kendisine mutluluk değil ölüm getirdi. Hem de ardında birçok soru işareti bırakarak. Dead Man’s Switch bu olayın üzerinde en ince ayrıntısına kadar durmayı planlayan bir yapım.

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle

Gerald Cotten, 2015 yılında Kanada’nın en büyük kripto borsası olan QuadrigaCX’in CEO’suydu ve rahat, mutlu bir hayat yaşadı. Ne yazık ki, 2018’de Hindistan’a yaptığı balayı gezisinde hayatını kaybetti. Kısa süre sonra Cotten’in ölümünün QuadrigaCX’e sahip olan yüz milyonlarca dolarlık kripto para birimini mühürlediği anlaşıldı. Popüler senarist Sheona McDonald’ın son belgeseli Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Cotten’ın ölümünün ortaya çıkardığı gizemi ele alıyor. Nasıl çalıştığına dair kamuoyunun net olmayan bilgisine rağmen, son on yılda özellikle Bitcoin olmak üzere önemli ölçüde büyüdü. İnsanlar kripto para birimlerini kolay yoldan zengin olmanın bir anahtarı olarak görmeye başladı.

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle

Belgesel izleyicilere kripto paralar, blockchain ve söz konusu borsa hakkında bilgiler de veriyor. Bu yüzden aydınlatıcı bir özelliğe sahip. Gerald Cotten’in yaşamını, ölümünü ve kripto ticaretini araştıran birkaç gazeteciyle tanışıyoruz ve şaşırtıcı teoriler bulmalarını izliyoruz. Hatta içlerinden biri Cotten’in ölümünün ardındaki her bir ayrıntıyı anlamak için yaptığı yolculuğun yörüngesini takip ederek Hindistan’a gitmiş bir araştırmacı. Cotten’ın finanse etmesi gereken STK’nın gerçek olup olmadığını doğrulamak için Hindistan’ın Telangana kentindeki Haydarabad’a bile gittiğini öğreniyoruz. Öte yandan, bir kripto araştırmacısı, yatırımcıların parasının nereye gitmiş olabileceğini anlamaya çalışıyor. McDonald, bu keşif dizisinde komplo teorisyenlerini de dışlamıyor ve onlara da yer veriyor.

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle

Tüm yolculuklar, bulgular ve excel sayfaları, yapbozun parçaları tek bir yerde toplanmış olarak belgeselde harmanlanıyor. Cotten’in ölümünden sonra yüzlerce insanın kaybı asıl önemli olan konu. Bazıları Cotten’in kendi sahte ölümünü planladığını ve şu an milyarlarca dolarla çok rahat bir hayat yaşadığını iddia ediyor. Belgeselde izleyicinin ilgisini diri tutmak için sık sık canlandırmalar kullanılmış. Cotten ve eşi Jennifer Robertson arasında yaşananlara da geniş yer verilmiş. Ancak, bazı komplo teorileri çok aşırı uç noktalarda. Kimileri işin içine metafizik bazı güçlerin de girdiğini iddia ediyor. Belgesel keşfetmek için yola çıktığı kripto gizemini sistematik olarak ortaya çıkardığı için izlenmeyi hak ediyor. Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, 1 Temmuz – aynı ayın 31’i tarihleri ​​arasında Melbourne Uluslararası Film Festivali 2021’in bir parçası olarak yayınlandı ve DOXA Belgesel Film Festivali 2021 de dahil olmak üzere diğer çeşitli film festivallerinde adaylık kazandı.

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle

Dead Man’s Switch, Gain’de izlemek için platforma abone olmak gerekiyor. Gain’de hem yerli hem de yabancı epey kaliteli içerikler yer almakta. Belgesel sayısı da hayli fazla ve genel olarak hayli ilginç konular ele alınıyor.

Dead Man’s Switch: A Crypto Mystery, Gain İzle

Yorum Yap