İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blutv film
  3. Doktor Uyku, Doctor Sleep Blu Tv İzle

Doktor Uyku, Doctor Sleep Blu Tv İzle

Doktor Uyku Doctor Sleep Blu Tv Izle

Doktor Uyku, Doctor Sleep BLU TV

Stephen King’i uyarlamak başka bir şey, bir Stanley Kubrick filmine ruhani bir devam filmi yazmak bambaşka bir şey. Yönetmen Mike Flanagan, King’in The Shining’in 2013 devam romanını ele alıyor, ancak Kubrick’in orijinal kitabın 1980 tarihli kült uyarlamasıyla sürekliliği sağlamak için bazı ayrıntıları ayarlıyor. Flanagan boşuna, Kubrick’in filminin hatırasında hâlâ sihir ve dehşet olduğunu umuyor ve yetişkin bir Danny Torrance’ı annesiyle birlikte kaçtığı Overlook oteline “uyandırmak” için geri gönderiyor.

Yeni malzeme daha taze ve çok daha eğlenceli. Kendisine Gerçek Düğüm diyen bir tarikat, güçleri olan çocukları avlıyor, yakaladıkları küçük erkek ve kızların hayaletlerini gümüş kutularda saklıyor. Rebecca Ferguson’un baştan çıkarıcı, korkutucu Rose the Hat önderliğinde, daha uzun (ebedi olmasa da) bir yaşam karşılığında çığlıklar yiyor ve acı içiyorlar. Çarpıcı, müthiş ürkütücü bir görüntüde Rose astral kendini bir kurbanın yatak odasına yansıtır. Hedefine dikey olarak uçuyor, kamera bir kuş gibi yüzü aşağıya doğru süzüldüğünü göstermek için altından süzülüyor. Görsellik gerçekten hayranlık uyandırıcı.

Doktor Uyku, Doctor Sleep Blu Tv İzle

Film, tarikat, yetişkin Danny ve Abra adı verilen telepatik güçlere sahip genç bir kız arasında ilerliyor. Hikayelerinin kesişmesi biraz zaman alsa da izleyicinin bu konuda bir sıkıntısı yok. Flanagan’ın Kubrick sinematik evrenine ödediği fan hizmeti sonunda hayaletimsi bir taklit olsa da Dan’in babasıyla olan diyalogu izlenmeye değer. Overlook Oteli’ndeki çilesinden on yıllar sonra, Dan Torrance ölmekte olan kişilere yardım etmek için güçlerini kullanan bir hastane görevlisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak daha güçlü bir genç kız olan Abra Stone onunla temas kurduğunda Rose The Hat liderliğindeki bir grup psişik vampirin dikkatini çeker. Sonrasında da av başlar.

Hızlı bir açıklama: Stanley Kubrick, Stephen King’in romanını 1980’de uyarladı. King bundan hoşlanmadı. Kubrick pek umursamadı. Doktor Uyku, Kubrick uyarlamasının da doğrudan bir devamı. Temel konu aynı olsa da aslında korku filmi kalıbında bir süper kahraman filmini anımsatıyor ve kendi süper kahraman evrenini de yaratmış gibi duruyor.

Doktor Uyku, Doctor Sleep Blu Tv İzle

Doctor Sleep, Doktor Uyku Konusu

İlk filmin delilik, paranoya ve yozlaşmada klostrofobik bir çalışma olduğu yerde, Doktor Uyku geniş, kasvetli, çok konumlu, çok karakterli bir dram. Pek çok insan, Stanley Kubrick’in klasik Stephen King uyarlaması The Shining’den, hikayedeki çocuğa ne olduğunu bilmek için yanıp tutuşmuştur. Doktor Uyku tam da bu sorunun cevabını veriyor. Üstelik işi çok daha zor. Bu sefer karşısında sadece çılgın bir baba yok. The Shining’in gecikmiş devamı olan Doctor Sleep, izleyicilerin çocuğun kaderini önemsemesini istiyor ve şaşırtıcı bir şekilde başarılı oluyor.

Doktor Uyku, Doctor Sleep Blu Tv İzle

Mitolojik ayrıntılarıyla zengin, alkolizm ve travmayı ele alışında dokunaklı samimi, karakterizasyonuyla itibarlı olan film, her bakımdan etkileyici. Ancak en büyük başarısı, The Shining’i bir prequel gibi göstermesidir – daha zengin ve daha sağlam bir anlatının kışkırtıcı bir görünümü durumunda. The Shining’den neredeyse her yönden farklı. Kubrick’in 1980’de gösterime giren filmi, bir kış boyunca bir otelde geçen gizemli, ateşli bir rüyaydı. Yazar-yönetmen Mike Flanagan’ın King’in kendi romanından uyarladığı yeni film, ABD’yi kapsayan ve neredeyse 40 yılı kapsayan bir macera.

Doktor Uyku, The Shining’e ihanet gibi hissettirmiyor. Kısmen bunun nedeni, altıgen desenli halıdan bir karakterin ev numarasının 1980 olmasına kadar ünlü selefine çok fazla atıfta bulunmasından kaynaklanıyor. Doktor Uyku, bunun bir korku filmi olmaktan çok melankolik, dehşet dolu bir süper kahraman filmi gibi demek mümkün.

Doktor Uyku, Doctor Sleep Blu Tv İzle

 Stephen King Kimdir?

Stephen Edwin King (21 Eylül 1947), korku, doğaüstü kurgu, gerilim, suç, bilim-kurgu ve fantastik romanların Amerikalı yazarıdır. Kitapları 350 milyondan fazla sattı ve çoğu filmlere, televizyon dizilerine, mini dizilere ve çizgi romanlara uyarlandı. King, yedisi Richard Bachman müstear adı altında olmak üzere 62 roman ve beş kurgu olmayan kitap yayınladı. Ayrıca çoğu kitap koleksiyonlarında yayınlanan yaklaşık 200 kısa öykü yazmıştır. King, Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards aldı. 2003 yılında, Ulusal Kitap Vakfı ona Amerikan Edebiyatına Üstün Katkı Madalyası’nı verdi. Ayrıca, tüm bibliyografyası için edebiyata yaptığı katkılardan ötürü ödüller aldı.

Yorum Yap

Yorum Yap