İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog

Gelmiş Geçmiş En Sevilen Star Wars Karakterleri

Gelmiş Geçmiş En Sevilen Star Wars Karakterleri
+ - 0

Gelmiş Geçmiş En Sevilen Star Wars Karakterleri

Jango Fett

O, “evrende yolumu bulmaya çalışan basit bir adam” ama Jango Fett tam anlamıyla bir lejyoner. Kapsamlı klonlama yoluyla, mavi Mandalor zırhının arkasındaki ödül avcısı, yalnızca daha iyi bilinen “oğlu” Boba Fett’in değil, Klonların Saldırısı’na adını veren her bir asker için de temel oluşturur. Obi-Wan’la yaptığı kavgadan Mace Windu’nun bıçağıyla kafasını kesmesine kadar, filmin en iyi aksiyon sahnelerinin önemli bir parçası.

Padmé Amidala

Orijinal üçlemede neredeyse hiç bahsedilmeyen Luke ve Leia’nın annesi aslında çok önemli bir rol oynuyor. Phantom Menace’de hizmetçi olarak kılık değiştirmesi, Revenge’de kocasının ruhunu kurtarmaya çalışması onu bir kahraman yapıyor. Gladyatör arenasında bile dövüştü.

Amiral Holdo

Uzun zaman önce – yani 2017 – popüler kültür galaksisi iki güçlü güç tarafından yönetiliyordu: Star Wars ateşi ve Dernaissance. Koramiral Holdo, büyük Laura Dern’i The Last Jedi’ın tam merkezine yerleştirerek bu eşit ve zıt fenomenlere denge getiren seçilmiş kişidir. Poe Dameron’un meydan okumasını savuşturdu. Holdo ayrıca, gemisini First Order filosuna ışık hızında çarparak arkadaşlarına daha fazla zaman kazandırmak için kendi hayatını feda etti.

EV-9D9

Jabba için çalışmak muhtemelen berbat, bu da EV-9D9’un Return of the Jedi’daki kaba tavrını açıklıyor. Star Wars evreninde karşılaştığımız robotlar arasında, Threepio’nun arkadaşça sohbetini zerre kadar umursamayan veya Artoo’nun alınganlığına katlanmayan, muhtemelen en huysuz robottur. 

Kont Dooku

Diğer adıyla Darth Tyranus. Serinin en sağlam kötülerinden. Christopher Lee bu rolde hayranlık uyandırıcı bir performans sergilemişti. Kont’un Anakin ve Obi-Wan ile son savaşı en harika savaş sahnelerinden biri olarak görülür.

Nien Nunb

Chewie gibi devasa ve tüylü olmayan Nein Numb, iyimser kahkahası tüm serideki en coşkulu sevinç çağrılarından biri olan sevimli bir yaratıktı. 

Lobot

Teknoloji bağımlısı olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Her beş dakikada bir Instagram’ı kontrol etmek, Lando Calrissian’ın Cloud City’deki idari yardımına kıyasla hiçbir şey. Zihnini merkezi bilgisayar sistemine bağlayabiliyordu. Bu da onu unutulmaz karakterlerden biri yaptı.

Max Rebo

Jabba’nın sarayındaki hizmetlilerden biri. Fakat, birçoğu gibi aslında kötülükle dolu değil. O sadece işini yapmaya çalışan bir müzisyen.

Salacious B. Crumb

Crumb, Hutt Jabba’nın yanında sürekli kıkırdayan, efendisinin son sadist yorumuna her zaman alaycı bir şekilde gülen yaratıktı. Kötü adamın sığınağında pek çok zararlı karakter var, ama Salacious bir başka. Ne yazık ki, o iğrenç kertenkele benzeri yaratığın dayanılmaz bir ıstırap içinde ölmesini izleme zevkinden mahrum kaldık.

Han Solo

Han Solo kendini beğenmiş bir sahtekardan çok daha fazlası. Harrison Ford’un efsane oyunculuğu ile şüphesiz Star Wars evreninin en sevilen karakteri olmayı başardı. Kendisi aynı zamanda serinin kahramanının da akıl hocası.

Darth Vader

Anakin Skywalker karanlık tarafından baştan çıkarıldı ve bu hale geldi. Son sahnede oğluyla olan düellosu sinema tarihinin efsaneleri arasına girdi. Darth Vader, sinemanın en çekici kötü adamlarından biri olan sadece zorlayıcı bir kötü güç değil: Kurtulmak için haykıran trajik bir figür. 

Boba Fett

Herkesin favori galaksiler arası ödül avcısı, The Empire Strikes Back’de ilk girişini Jabba the Hutt için Han Solo’yu kovalayarak yaptı.  Bazı karakterler sahnenin kenarından inmeyi ve aksiyonun tam ortasına girmeyi sevdiğinin kanıtı.

Yoda

Pek çok iyi akıl hocası gibi, Yoda da öğrencilerine önemli hayat dersleri vermek yerine, onların kendi başlarına bir şeyler bulmalarını bekleyerek işleri kolaylaştırmaz.  The Empire Strikes Back’de tanıtılan küçücük Jedi ustası, şimdiye kadar yaratılmış en dikkat çekici insan olmayan karakterlerden biri olmaya devam ediyor,

Prenses Leia

Luke ve Han, orijinal üçlemenin ana kahramanları olabilir; Ancak serinin kalbi Leia’dır. Luke ile öpüştükleri gerçeğini silmek imkansız tabii. Jabba’nın elinde esir düştükten sonraki hali birçok erkeğin ilk uyanış anlarını tetiklemiştir.

Luke Skywalker

Serinin esas adamlarından. Babasının aksine karanlık tarafından ele geçirilemeyen büyük bir güç. Güç’te ustalaştıktan sonra bile hala bizden biri gibi görünmesi ne kadar alçak gönüllü olduğunun kanıtı. Onlarca yıllık gezegenler arası demokrasi mücadelesinde önemli bir oyuncu olan Luke, hem şefkatli hem de huysuzdur ve güçlerini doğru şekilde kullanıp kullanmadığından asla emin olamaz. 

Rey

The Force Awakens’ın çölde yaşayan kahramanının yaptığı her şeyde çok iyi olduğuna dair söylenenler kesinlikle doğru. Saf kusursuzluktur kendisi. Dövüşte de kaçışta da usta olması aslında aldığı eğitimin bir parçası.

R2-D2

Ortağı endişelenir, dırdır eder ve ara sıra söylediklerini çevirirken, en sevdiğimiz kompakt, küçücük arkadaşımız çeteyi zor durumlardan kurtarır ve uyarır. İmparatorluk Filosuna karşı it dalaşlarında bir kanat görevlisine mi ihtiyacınız var? Bu sevimli robot size yardımcı olabilir. Yoda ile birlikte, belki de hem prequellerde hem de orijinal üçlemede bir mükemmellik örneği olan ve bir karmaşadan kurtulmanın en kesin yolu olan tek Star Wars karakteridir. 

Obi-Wan Kenobi

Jedi Şövalyesi Güç’ü kullanmak için gereken sabrı, bilgeliği ve disiplini temsil ediyor. Korkusuz ve kusursuz bir usta. Lucas’ın bir kahramanın nasıl olması gerektiğini en iyi anlattığı karakter. Luke’u getirirken neden bu kadar dikkatli olduğunu ve Anakin’deki başarısızlıklarından dolayı neden bu kadar pişmanlık duyduğunu kendi ağzıyla itiraf etmişti.

BB-8

The Force Awakens’ın insan maceraperestlerine eşlik eden yuvarlanan droid, metali sevimli göstermeyi başarıyor. Serinin en eğlenceli ve en sevimli karakterlerinden biri haline gelmesi uzun sürmedi.

Darth Maul

Bir öncü. Çok fazla konuşmaz, görüntüsü biraz korkutucudur, silahı diğerlerinden farklıdır, ama kötülük de olsa yaptığı işte çok iyidir ve kendisine has bir karizması vardır. Güç Uyanıyor’da Kylo Ren’in çapraz kılıç ışınının yolunu açtı. Serideki kötüler genelde kendisini gizlerdi, ama bu arkadaş tanınmaktan ve ön planda olmaktan korkmazdı.

C-3PO

Anakin Skywalker’ın paslı Tatooine çöplüğünden yaptığı protokol droidi, “altı milyondan fazla iletişim biçiminde akıcı” olmakla övünürdü. George Lucas’ın uzay destanının değişmez bir parçası olan metal arkadaş epey evhamlıydı ve küçük dostu R2 ile kimi zaman münakaşalar ediyordu.

Lando Calrissian

Billy Dee Williams’ın canlandırdığı Lando, bir nevi küçük Han Solo. Her ikisi de, fiyat doğru olmadığı sürece galaktik çatışmadan uzak durmaya felsefi olarak meyilli olan haydutlar, kumarbazlar ve kiralık silahlar. O çoğunlukla kozmik adalet duygusuyla değil, kendi çıkarları için hareket ediyordu. 

Jabba the Hut

Ölümcül teröre tepkisi soğuk, derin bir kahkaha olan bu tiksindirici, özensiz uzay sümüğü, şüphesiz hayranların en çok nefret ettiği karakterlerden. Günah ve sadizm yuvası olan Jabba’nın Sarayı, gangsterin gözüne girecek kadar şanslı olanlar için zevkler vaad ediyordu. Düşmansanız iş değişiyordu tabii. Sonu da zaten hak ettiği gibi olmuştu.

Chewbacca

Mükemmel sadık dost ve huysuz yardımcınız Chewbacca’nın söylediklerini sadece Solo anlıyordu. İnanılmaz bir mühendislik bilgisine de sahipti. Seyircilerden hiç kimsenin Chewie’nin ne söylediğini bilmemesi, karakterin çekiciliğinin bir parçasıydı. Görünüşünün aksine acayip yufka yürekliydi.

Mace Windu

Senatör Palpatine’e güvenmeme bilgeliği ve cesaretine sahip olan Yüksek Konsey’in değerli birkaç Jedi Ustası arasında, The Phanton Menace’de Anakin’in kaderini belirlemekten Revenge’de gelecekteki Sith Lord’un kaderini mühürlemeye kadar, üç bölümünün her birinde önemli bir rol oynamıştı.

The Emperor

Senatör Sheev Palpatine, namı diğer “Darth Sidious”, orijinal üçlemede yalnızca “Darth Vader’ın patronu” olarak kayıtlıdır, ancak Phantom to Sith’te çok geç olana kadar kimsenin tanımadığı kötüdür. Aldatıcı bir şekilde vicdanlı bir politikacı olarak başlar, daha sonra bir savaşı kışkırtır, meslektaşlarını kendisine bir klon ordusu kurmaya ikna eder, acil bir önlem olarak kendisine Yüce Şansölye adını verir ve yasal olarak bir İmparatorluk kurar. Kötülüğün vücut bulmuş halidir.

Kylo Ren

Karanlık Tarafın gücüne sahip olduğunuzda ancak onu doğru şekilde kullanmak için özgüveniniz olmadığında ne olur? The Force Awakens’ın ana düşmanı olarak görev yapan ateşli kırmızı ışın kılıcıyla maskeli tehdit Kylo Ren olursunuz. Star Wars Universe’nin yeni Dark Lord’u, Hayden Christen’in huysuz Anakin’i ile James Earl Jones’un amansız Darth Vader’ı arasındaki eksik emo halkası.

Amiral Ackbar

Amiral Ackbar, somon rengi derisi, yüzünün uzak köşelerine ayrılmış gözleri ve son derece kancalı ağzıyla, temelde kolları ve bacakları olan bir tatlı su balığıdır. Ancak Return of the Jedi’da Rebel Alliance’ı savaşa götürmek için hizmetleri unutulmaz. Death Star II’yi yok etme görevine komuta et

Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yap