İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Blog

Gerçek Bir Fransız Kişiye Göre “Emily In Paris” Dizisinde Yanlış Olan Her Şey

Gerçek Bir Fransız Kişiye Göre “Emily In Paris” Dizisinde Yanlış Olan Her Şey
+ - 0

Gerçek Bir Fransız Kişiye Göre “Emily In Paris” Dizisinde Yanlış Olan Her Şey

Şimdiye kadar neredeyse tüm dünya, Netflix’in bir Amerikalı kızın Fransa’daki maceraları hakkındaki yeni dizisini izledi.

Eğer izlemediyseniz, Chicago’da koşmayı, canlı ve parlak renkleri seven 20 yaşındaki Emily ve Cubs takıntılı erkek arkadaşının hikâyesi. Ve her şey işinin onu Paris’e göndermesi ile başlıyor.

Gerçek Bir Fransız Kişiye Göre “Emily In Paris” Dizisinde Yanlış Olan Her Şey

İşte bir Fransız gözünden maddeleri ile saçma veya yanlış olan bazı şeyler:

 1. Öncelikle, Emmanuel Macron’un “ateşli” olarak lanse edilmesi.
 2. Daha önce, Emily’nin yeni dairesinin ‘chambre de bonne’ olduğu söylendi. Bu terim, genellikle öğrenciler için daha sonra küçük stüdyolara dönüştürülen Paris binalarındaki eski, küçük hizmetçi odaları olarak adlandırdığımız şeydir. Fakat Emily’nin evi kesinlikle ‘chambre de bonne’ değil! Paris standartlarına göre büyük, güzel bir daire. Bir sürü penceresi ve tam donanımlı bir mutfağı var.
 3. Evet, Paris sevgi ve güzellikle doludur. Aynı zamanda genellikle iğrenç ve yorucudur. İnsanlar dakika boyunca dolu bir metroda terleyerek, kâğıt inceliğindeki evlerinin duvarlarının ardında çocuğuna bağırdığını dinlerken aşkı, romantizmi, ışıkları ve güzelliği bu denli hissetmiyor.
 4. Ne kadar güçlü olursa olsun hiçbir vibratör tüm bir Paris mahallesinin trafosunu patlatamaz. Güç sistemi her türlü donanımı kullanacak şekilde donatılmıştır.
 5. Bu bir şok olarak gelebilir, ancak insanlar çalışıyor ve ofise zamanında gelmeleri bekleniyor. Hiçbir şirket 10: 30’da işe başlamıyor. Fransız iş günlerinin çoğu saat 8.30 veya 9’da başlıyor ve 19.00 civarında bitiyor. (Yine de öğle yemeği molaları var ve ABD’dekinden daha fazla ücretli izinleri var.)
 6. Altyapıdan bahsederken: “Hayır, tesisatımız “500 yaşında. Kelimenin tam anlamıyla” diyor dizideki Gabriel. Paris’teki çoğu bina 200 yaşında bile değil.
 7. Fransızlar bahsedildiği kadar kötü değil!
 8. Ve bütün bir ofis size bir anda ‘la plouc’ demeye başlamaz çünkü onları yanlış şekilde devam ettirebilirsiniz. En azından yüzünüze karşı söylemezler. Bu çok zalimce olur.
 9. Dizide inandığınızın aksine, yaşlı Fransız kadınları genç Amerikalı kadınlara bağırıp onlara komplo kurmazlar. Fransız kadınları, yaşları ne olursa olsun, hiçbiri kaba, kıskanç ve anti-feminist değildir.
 10. Fransız erkeklerinin hepsi yatta 1 ay boyunca güneşlenmiş gibi görünmüyorlar. Ve dizideki gibi iğrenç yaratıklar değiller.
 11. Avrupa şehirleri Amerikalı turistleri düşünülerek inşa edilmedi. Her şey öyle düzgünce yerleştirilmedi. Binlerce yıllık tarihin sonucunda bu hale geldi. Belki de Emily, rahatlığı için ve kurallarına göre bir şeyler düzenlenmesini bekleyerek dünyayı dolaşmamalı?
 12. Fransa’dayken illa ressam şapkası takmanıza gerek yok. Bunu açıklığa kavuşturalım, çünkü Instagram’da birçok Amerikalının Avrupa gezileri sırasında bir tane taktığını görüyoruz: Şapkayı takınca uyum sağladıklarını ve yerli gibi göründüklerini sanıyorlar. Aslında tam tersi, turist olduklarını belli ediyorlar.
 13. Herkes Normandiya’dan nefret etmez. Emily’nin Normandiya hakkındaki bilgisinin Er Ryan’ı Kurtarmak’la sınırlı olduğunu biliyorum, ancak Paris’ten sadece birkaç saat uzaklıkta (ve gerçekten çok hoş). Neden hepsi Gabriel oraya taşındığında bir daha asla göremeyecekmiş gibi davranıyor?
 14. Bu Fransa ile ilgili değil, ancak hangi dünyada kim basitçe selfie yayınlayarak birkaç hafta içinde binlerce Instagram takipçisi kazanır?
 15. Ve hangi gerçek dünyada bu gülünç derecede ucuz görünen reklam, yüksek itibarlı ve kaliteli bir parfümü tanıtmak için yeterince iyi kabul edilir?
 16. Le Café de Flore, 40 yılı aşkın süredir havalı bir mekân değil. Bu sadece pahalı bir turist tuzağıdır.
 17. Paris’te güzel bir çizburger yemek için Ralph Lauren’ın restoranına gitmenize gerek yok. Paris’te bir yıl boyunca her gün bir hamburger yiyebilir ve asla aynı yerden iki kez almak zorunda kalmazsınız.
 18. “Kadınların yemek masasında şişeye dokunmaması gerekiyor” diye bir kural yok.
 19. Seks klişeleri de çok saçma. Gösteri, Fransız halkının seks ile ilişkisine dair klişelerden oluşan bir katalog. Görünüşe göre, Fransız erkekleri seks yapmaktan asla yorulmuyor ve evli olan her erkeğin bir sevgilisi var ve eşleri bunu bildiği halde göz yumuyor? Böyle şeyler illa ki vardır ama bunu genele vurmak çok anlamsız.
 20. Fransız ebeveynlik tasvirleri için de aynı saçmalıklara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık 17 yaşında oğlu olan anne onun yataktaki becerileri için endişeleniyor. Siz de takdir edersiniz ki bu aşırı bir olay.

Yorum Yap