1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Jim Carrey ve Sanat

Jim Carrey ve Sanat

featured

Asıl adı James Eugene Carrey olan Jim Carrey 17 Ocak 1962 Kanada doğumlu komedyen, oyuncu, senarist, yapımcı, sanatçı; The Truman Show, Eternal Sunshine of the Spotless, Bruce Almighty, the Mask, Liar Liar, Ace Ventura, Dumb and Dumber, Yes Man gibi efsane başyapıtların başrolüdür.

1983’te rol aldığı All in Good Taste sinema filmiyle başlayan kariyeri 2020’de rol aldığı Sonic the Hedgehog filmiyle sürüyor. Bu 37 yıllık kariyere birçok ödül sığdırmış: 1998 Altın Küre dalında yılın en iyi drama oyuncusu, 1999 Altın Küre dalında yılın en iyi komedi veya müzikal erkek oyuncusu… Carrey bunca başarısına rağmen ne Oscar alabildi ne de Oscar’a aday gösterildi.

Jim Carrey ve Sanat

     Eylül 2015’te Jim Carrey’nin eski sevgilisi Cathriona White, Jim Carrey’nin kendisini uyuşturucuya alıştırdığını belirterek intihar edip hayatını kaybedince, Jim Carrey yaklaşık 4 sene sinema sektöründen uzaklaşarak kendini resme ve heykele vermiş. Zaten küçüklükten beri resim çizmeyi severmiş. Ama bu olaydan sonra atölyede daha fazla zaman geçirmeye başlamış. Jim Carrey’nin yaptığı son açıklamalardan bir kesit: Aşk acımı resim yaparak atlattım.
Jim Carrey ayrıca grafiti ile de ilgilenmekteymiş. Amerika’da sokakta grafiti yaparken kameralara yakalanmış. 2014’te katıldığı The Ellen Show’da da stüdyonun zeminine grafiti yapmış.

   Jim Carrey bir dönem karikatürle de ilgiliymiş hatta 2019’da ‘This Light Never Goes Out’ adında bir sergi de açmış. Sergide daha çok politik karikatürlere yer vermiş. Başta ABD siyasetçileri olmak üzere birçok siyasetçiyi eleştirmiş. Fakat sanatçı 2020’de karikatür yapmayı bıraktığını açıklamış.

   ‘Jim Carrey: I Needed Some Colors’ adlı bir belgesel izledim.    Carrey resme ilk başladığında kendisini fazla kaptırdığını ve bunun takıntıya dönüştüğünü, evde hareket alanının bile kalmadığını, her yerin çizimlerle dolu olduğunu söylüyor ve resimlerin renkleriyle aslında neyi sevdiğini, hayatının karanlık yüzünü, bazense parlak yüzünü anlattığını düşünüyor.
Çocukluğunda hayatının yarısını oturma odasında insanlara şov yaparak, diğer yarısını da kendi odasında şiir yazarak, resim yaparak geçirdiğini söylüyor. O zamanlar odasının cennet olduğunu düşünüyormuş.
Yaşanan kötü aşk tecrübesinden önce sadece çizim yaptığını, boyama ile ilgilenmediğini ancak eski sevgilisini kaybettikten sonra boyama yaparak kalp kırıklığını tamir ettiğini söylüyor.
Aşık olunuzduğunda hiçbir ağırlığınız olmadan yüzersiniz fakat aşkınızı kaybettiğinizde atmosfere tekrar geri dönersiniz, aynı şeyi yapan başka bir kalp bulduğunuz zaman ise bu kalbe yerleşir ve sakinleşirsiniz ve tekrar yüzmeye başlarsınız, diyor.

Yorum Yap

Yorum Yap