1. Ana Sayfa
  2. Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi izle

Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi, Netflix İzle

Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi, Netflix İzle
+ - 0

Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi, Netflix İzle

Netflix birçok suç belgeseline ev sahipliği yapıyor ve çoğu da cinayetlerle alakalı. Ancak bu sefer durum daha farklı. Bir zamanlar İngiltere’nin en ünlü kişisi olan Jimmy Savile’in sapkın kişiliği ve bir anda yok oluşuyla alakalı. İngilizler bu adamı uzun yıllar el üstünde tutmuştu. Netflix’te yer alan belgeselde bu konu hakkında da sert eleştiriler yer alıyor. Netflix’in İngiliz DJ, televizyon ve radyo kişiliği üzerine iki bölümden oluşan mükemmel belgeseli bu adamın tüm ülke tarafından unutulmak istenen bir kara leke olduğunu görmemizi sağlıyor. Artık kendisinden hiçbir yerde bahsedilmiyor.

Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi, Netflix İzle

Netflix’in bu dosyayı yeniden açması İngilizlerin hoşuna gitmese de belgesel izlemeyi seven seyirciler için aslında çok iyi bir seçenek. Kuzey İngiltere’de Leeds’in yoksul bir bölgesinde katı bir Katoliklik ve anaerkil ibadet dayatmalarıyla büyüyen yedi çocuğun en küçüğü olan Savile, halkın içinden çıkıp ünlü olabildiği için zamanında çok ilgi görmüştü. Çünkü sıradan halk onu “bizden biri” olarak nitelendiriyordu. Takım elbise giymiyordu, gösterişli bir adam değildi. Kısacası “herkes” gibiydi. Herkes gibi olmak ona şöhretin ve paranın kapılarını açtı. İngiltere’nin en eski ve en kötü şöhretli yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesi olan Broadmoor Hastanesi’nin yönetimini denetleyen bir görev gücünün başkanlığına atanması, üstelik hiçbir eğitimi olmadan bu görevi olması akıllarda sıoru işaretleri oluşturmaya başlamıştı.

Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi, Netflix İzle

Savile’nin şöhrete yönelik kendini yücelten yaklaşımı, onu Prens Philip, Prenses Diana, Prens Charles ve Margaret Thatcher ile omuz omuza vererek İngiliz toplumunun en yüksek kademelerine götürdü. Şöhret ona büyük bir güç ve çevre kazandırmıştı. Bu arada çeşitli yardım faaliyetleri için bağışlar toplamaya da başladı. Bu onu hem halk hem de sosyete gözünde önemli bir yere koydu. Polis ve diğer devlet memurlarıyla da arası çok iyiydi. Bu da ona bürokraside büyük kolaylıklar sağladı. Jimmy Savile belgeseliyle ilgili en çileden çıkarıcı şey, hiçbir zaman halkın öfkesine ya da adaletine maruz kalmaması.

Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi, Netflix İzle

İşin en kötü yanı işlediği tüm pedofili suçlarının öldükten sonra ortaya çıkması. Her şey yanına kalarak öldü ve halk ve adalet nezdinde cezasını çekmedi. İzleyicilerin zaten midesini en çok bulandıran konu da bu. İşlediği suçlardan paçayı sıyırarak ölmesi Türk izleyicisini de epey rahatsız edecektir. Jimmy Savile, Birleşik Krallık’ta eğlence endüstrisinde on yıllara yayılan bir kariyerde öne çıktı. Hayırseverlik için milyonlar topladı, Kraliçe tarafından şövalye ilan edildi ve 29 Ekim 2011’de öldüğünde ulusal hazine statüsüne ulaştı. Cenazesi BBC’de canlı yayınlandı. Ölümünden bu yana, bağımsız soruşturmalar ve Scotland Yard tarafından yapılanlar kendisinin azılı bir çocuk tacizcisi olduğunu gösterdi. 5 yaşındaki çocukları bile taciz etmişti. Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi belgeselini izlemek için Netflix abonesi olmak yeterli. Belki de platformdaki en rahatsız edici yapımlardan biri.

Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi, Netflix İzle

Yorum Yap