İlginizi Çekebilir
Trust Gain Izle
  1. Ana Sayfa
  2. Gain İzle

K-Pop Türkiye, Gain İzle

K-Pop Türkiye, Gain İzle
+ - 0

K-Pop Türkiye, Gain İzle

Kore popüler müziği veya en yaygın olarak K-pop olarak bilinen Güney Kore kökenli ana akım müzik. Dünyada şu an epey popüler. Elbette ülkemizde de. Özellikle genç kızlar Kore müziğine aşırı hayran. Sadece müziğe de değil. Gruplarda yer alan sanatçıların görünüşleri, kıyafetleri ve dansları, kısaca yaptıkları her hareket büyük olay oluyor. Hayran grupları kendilerine “army” yani “ordu” gibi isimler takıyor. Güney Kore dünyaya kültür ihraç eden bir ülke haline geldi. Bunu yakın zamandaki Squid Game çılgınlığı ile görmek mümkün. K-Pop bu ihracatın müzik ayağını oluşturuyor. Sürekli yeni gruplar çıkıyor, ama pek azı başarılı olup dünyaya açılma şansını elde ediyor.

K-Pop Türkiye, Gain İzle

K-pop terimi, çatısı altında birçok farklı müzikal öğeyi ve türü barındırıyor. Kore popunun yanı sıra Kore rock müziği, hip hop ve elektronik müziği de içerebiliyor. K-pop oldukça yeni bir müzik türü olarak kabul edilir. Bugün dinlediğiniz K-Pop müziği türü 1990’larda şekillendi. Ancak K-Pop’un kökleri 1950’lerde başladı ve o zamandan beri farklı Batı müziği ve pop gruplarından çokça etkilendi. Amerikan pop müzik kültürünün K-Pop üzerinde özellikle etkisi oldu ve hala da var. Diğer müzik türlerinden farklı olarak, çağdaş K-pop başlangıcı belirli bir tarihe işaret edilebilir: Seo Taiji ve Boys gruplarının müziklerini ilk kez TV’de sergiledikleri 11 Nisan 1992. Bu tarih K-Pop için bir milat.

K-Pop Türkiye, Gain İzle

K-Pop’ta var olan ilk grup, 1996’da çıkış yapan H.O.T. idi. Dünyaya açılan ilk gruplardan biri oldu. 2003 yılında BoA ve TVXQ’nun sahneye çıkmasıyla K-pop’un popülaritesi gerçekten arttı. Farklı K-pop müzik konseptleri oluşturmak için birçok farklı tür kullanılmaya başlandı. Danslar ve kıyafetler daha farklı haller almaya başladı. Gruplarda hemen hiç şarkı söylemeden, sadece dans eden üyeler yer almaya başladı. BTS, EXO, Big Bang, Super Junior gibi gruplar K-Pop’un şöhretini daha da üst seviyeye çıkartarak dünyaca ünlü yıldızlarla düet yapma ve performans gerçekleştirme şansını elde etti. Kore pop müziği artık dünyanın en çok konuşulan müzik türü olmayı başardı.

K-Pop Türkiye, Gain İzle

Bu büyük furyadan elbette kurtuluş yok. Ülkemiz de K-Pop fırtınasından etkilendi ve gruplar ve sanatçılar büyük hayran kitleleri elde etmeyi başardı. Üstelik Avrupa ve ABD’ye göre çok daha az canlı performans izleme şansımız olmasına rağmen. Yerli dijital platformlarımızdan olan Gain bu konuyu ele alan bir belgesel serisi hazırladı. K-Pop Türkiye programında Kore müziğinin ülkemizdeki gençler üzerindeki etkileri ve neden bu kadar popüler ve vazgeçilmez olduğu konuşulacak. Hayran gruplarına ve konuyla ilgili olan uzmanlara bu konudaki görüşleri sorulup röportajlar yapılacak. Öyle bir kültür ki nefret edeni de seveni de çok fazla. Belgeselin yayın tarihi 5 Şubat olarak belirlendi ve her hafta ikişer bölüm halinde platformda yer alacak.

K-Pop Türkiye, Gain İzle

Yorum Yap