İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amazon Prime Video

Lore, Amazon Prime Video İzle

Lore, Amazon Prime Video İzle
+ - 0

Amazon, en ikonik kabuslarımızın ardındaki gizli gerçekleri gösteren 6 bölümlük tüyler ürpertici bir antoloji dizisiyle Aaron Mahnke’nin ürkütücü podcast serisine hayat veriyor. Hem şok edici hem de eğitici bir şey izlemek için can atıyorsanız, Lore’un sunduğu tüm ürkütücü güzellikleri kaçırmak istemeyeceksiniz. Lore, genellikle yalnızca işitsel dinleyiciler için kaydedilen bu hikayeleri daha iyi göstermek için Mahnke’nin kendisi tarafından sağlanan animasyon, canlı aksiyon ve sesli anlatımın bir kombinasyonunu kullanır. Mahnke’nin monoton sesi, eski basın kupürlerinden grafik görüntülerle birlikte, her hikaye ortaya çıktıkça zaten gergin olan atmosferi yükseltiyor. Gerçek korku, efsanelerin neye dönüştüğü değil, nasıl başladığıdır.

Lore İzle

Korku türünü birçokları için bu kadar çekici yapan şey yoğun korku hissini sonuna kadar yaşayabilmektir. Lore, bu dehşetlerin nereden kaynaklandığının kökenine iniyor. Bunu yaparken izleyiciyi de beraberinde sürüklüyor. Mahnke bir anlamda bu canavarca yaratımları alıp insanlaştırıyor. Tekniği, diğer insanlar tarafından yapılan kötülüklerle karşılaştırıldığında, rüyalarımızın dehşetinin hiçbir şey olmadığını anlattığı için etkili. Rüyandan uyanabilirsin ama dünyadan kaçamazsın. The Beast Within (bölüm 5) kurt adam efsanesini araştırıyor. Lore, 5. yüzyıl Avrupa’sından 1970’lerin New York şehrinin hareketli sokaklarına kadar yolculuk eden bir yapım. Bünyesinde klişe konular var gibi görünse de onları işleme bakımından tam bir şölen niteliğinde.

Lore Seyret

Mahnke, yüzyıllar boyunca ne kadar çok ve ne kadar az değiştiğimize dikkat çekmekte usta. Bilime karşı batıl inanç evrimleşmiş olsa da, hepimiz temel içgüdülerimize göre yaşıyoruz. Bu güdülerden de en önemlisi belki de korku. Aziz Patrick, bu masaldaki efsanevi tarihi şahsiyet. Sahneler hayli ürkütücü. Köylüler onun inançlarına isyan ederken Patrick’in acısını ve dehşetini hissetmek kolay. Kurtlar canlanınca korku şenliği başlıyor. Serinin en güzel bölümlerinden biri. Mahnke ayrıca 1970’lerde New York’u terörize eden kötü şöhretli Sam’in Oğlu katiliyle ilgili de bir bölüm hazırlamış ve o da izlemeye değer. Gerçi, seride yer alan tüm bölümler ayrı ayrı korku türlerini temsil ettiği için farklı korku kitlelerine hitap etmekte.

Lore (Amazon Prime)

Mahnke’nin incelediği bir diğer konu, yeni dünya bilimi ile eski dünya batıl inançları arasına çizilen tehlikeli çizgilerdir. They Made a Tonic başlıklı ilk bölümde anlatılan hikaye de bu konuyla alakalı. Topofobiniz varsa veya diri diri gömülme korkunuz varsa, bakışlarınızı başka yöne çevirmek isteyebilirsiniz. Burada da korku unsuru net olarak yansıtılmış ve izleyenleri rahatsız edecek türden. Dizide cadılar, lanetli bebekler ve hatta periler gibi keşfedilecek daha birçok hikaye var. Hepsi de korku ihtiyacını giderecek türden. Lore izlemek için Amazon Prime üyesi olmak yeterli. Platform farklı tarzda birçok dizi ve film sunuyor. Üstelik şu anda dijital platformlar arasında da fiyatının en uygun olanı olduğunu belirtmekte de fayda var.

 

Yorum Yap