İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Netflix Dizi

Mezarlık, Netflix İzle

Mezarlık, Netflix İzle
+ - 0

Netflix yeni Türk yapımlarını platforma dahil etmeye devam ediyor. Bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri de Birce Akalay’ın başrolde olduğu Mezarlık dizisi. Kadın cinayetleri ve sorguları izinin genel konusunu oluşturuyor. Bir polis ekibi ve bu ekibin başında komiser Önem var. Komiser Önem, cinayetleri aydınlatmaya çalışıyor ve tüm bu cinayetlere önyargılı yaklaşan erkeklerle ilgileniyor. Keza bazı olaylarda erkekler sanki kadınlar haksızmış gibi bir tutum sergiliyor. Hatta cinayetleri haklı bulanlar bile var. Bu sadece katillerle değil, toplumdaki ataerkil düşünce ile de mücadele eden bir kadının öyküsü.

Mezarlık İzle

Maalesef dünyada bu tür olaylar yaşanıyor ve kadın cinayetlerinin önüne bir türlü geçilemiyor. Küçük Ağa dizisi ile adından söz ettiren Birce Akalay daha sonra Evli ve Öfkeli, Hayat Bazen Tatlıdır, Siyah Beyaz Aşk ve Babil gibi dizilerde baş rollerde yer aldı. Kendisini en son yine Netflix’te yer alan Kuş Uçuşu dizisinde de görük. Başarılı oyuncu bu yapımda da gayet başarılı bir performans sergiliyor. Birce Akalay, ilk evliliğini Murat Ünalmış ile, ikinci evliliğini ise Sarp Levendoğlu ile yaptı. Birce Akalay 1.73 boyunda ve 53 kilo. Kendisine bu dizide Olgun Toker, Şehsuvar Aktaş, Berna Öztürk, Sezgin Uzunbekiroğlu, Hakan Meriçliler gibi önemli isimler eşlik ediyor.

Mezarlık Seyret

Netflix diziyi yayınladığından beri hem Türkiye’de hem de yurt dışında izleyiciler tarafından sevildi. Mezarlık dizisini bir başyapıt olarak gören birçok yabancı izleyici mevcut. Hikayesi, oyunculuğu, dizinin ardındaki mesajlar ve Birce Akalay’ın oyunculuğu ile birlikte şimdiye kadarki en iyi Türk dizilerinden biri olarak görülüyor. Çok cesur bir dizi. Türkiye’de kadına yönelik her türlü şiddet çok ciddi ve hayati bir sorun. Başkomiser Önem Özülkü, erkek şiddetini destekleyen erkeksi önyargılara karşı duruyor ve bunlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Ama asıl görevi faili meçhul kadın cinayetlerini çözmek. Yer yer kendi meslektaşlarıyla bile karşı karşıya gelmek durumunda kalıyor. Yaptığı iş çok zor ve cesaret isteyen bir iş.

Mezarlık Ücretsiz İzle

Mezarlık dizisinin konusu Türkiye’de kadına karşı işlenen suçlar. Dizi, üst üste işlenen kadın cinayetlerine odaklanan özel bir polis birimini konu alıyor. İlk sezonu 4 bölümden oluşan Mezarlık, kadın erkek eşitsizliğini ele alıyor. Ayrıca dizi, dedektif türünde ve kadının toplumdaki marjinalleştirilmiş konumunu da işliyor. Dizi her bölümünde çok net bir şekilde sözlerini söylüyor ve sistemi eleştiriyor. Başkomiser Özülkü ve ekibi, devleti, polis teşkilatını, erkek egemen zihniyeti şiddetle eleştiriyor. Yani diziyi bu kadar değerli kılan şey, dizinin sistemin tam kalbinden gelen güçlü bir eleştiri ve itiraz olması. Mezarlık izlemek için Netflix üyesi olmak gerekiyor. Netflix gün geçtikçe çok daha fazla Türk yapımına ev sahipliği yapıyor ve bunların da devamı gelecekmiş gibi duruyor.

 

Yorum Yap