İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blutv film
  3. Muhteşem Gatsby, The Great Gatsby BLUTV

Muhteşem Gatsby, The Great Gatsby BLUTV

Muhtesem Gatsby The Great Gatsby Blutv

Filmin ana figürü Gatsby değil, 1922 yazında 30 yaşında, Tom Buchanan ve Daisy’nin ikinci kuzeni ile birlikte Yale’de eğitim almış, güvenilmez klasik bir anlatıcı olan Nick Carraway’dir. Nick, kendisini bir borsacı olarak tanıtmaya çalışırken Gatsby’nin malikanesinin bitişiğindeki bir kulübeyi aldı ve Gatsby, onu Daisy ile yeniden ilişki kurmanın bir yolu olarak kullanmaya başladı. Bildiğimiz her şeye Carraway aracılık ediyor ve Luhrmann ve yardımcı yazarı Craig Pearce, Carraway’in hikayeyi bir sanatoryumdan bir psikiyatristin tavsiyesi üzerine bir terapi biçimi olarak anlatması konusunda tuhaf bir fikre sahipler.

Fitzgerald gibi alkolizm tedavisi görüyor ve tarih 29 Aralık 1929. Kükreyen 20’ler ve caz çağı sona erdi, Wall Street çöktü. Artık bambaşka bir Amerika var. Anlatıcı Nick Carraway’in karakterinin yarattığı dramatik zorluklar sorunlu olmaya devam etse de, oyuncu kadrosu birinci sınıf. Amerikan rüyası, kendini yeniden icat etme ve Yitirilen, yeniden kazanılan ve yeniden kaybedilen aşk inatla ele alınıyor.

Filmin başında 1922 yazında olanların hikayesini bir doktora (Jack Thompson) anlatmaya başladığı bir sanitariumda hasta olarak Nick’le (Tobey Maguire) tanışıyoruz. Anlatacak çok şeyi var ve tabii bizim de izleyeceğimiz. Film aslında Nick Carraway’in komşusu Jay Gatsby’nin cömert dünyasına çekildiği F. Scott Fitzgerald’ın Long Island’da geçen romanından bir uyarlama. Nick Çılgın bir yaz boyunca, Gatsby’nin evinde parti verir, arkadaşı olur ve sonunda amatör bir Aşk Tanrısı rolünü oynamaya başlar.

Filmin en çok eleştirilen yanı Gatsby’nin yani Leonardo’nun gerektiğinden çok daha geç sahnede görünmesi. Film yer yer çok ağır tempoda ilerlese de kendisini izletmeyi başarıyor. Nihayetinde bir aksiyon filmi değil. DiCaprio da Toby de gayet iyi performans sergilemişler.

Leonardo Gatsby rolünde adeta büyülüyor. Aslında belki de oyunculuk anlamında en iyi işlerinden biri demek mümkün olabilir. Tabii, Titanic ve Revenant filmlerindeki performansları bir başka. Keza Diriliş, yani Revenant kendisine Oscar kazandırmıştı.

Muhteşem Gatsby, The Great Gatsby Konusu Nedir?

Film, Nick Carraway’in bir doktora babasının her zaman başkalarının iyiliğini görmesini söylediğini söyleyen bir seslendirmesiyle başlar. Burada ilk karakterlerin adını duyuyoruz: Gatsby. Görünüşe göre Gatsby, Nick’in gerçek anlamda iyi gördüğü tek kişi. Nick daha sonra izleyiciye geçmişini anlatır. 1920’lerde kamera New York şehrinin hareketli kalabalığının yanından geçerken, Nick bize aslında yazar olmak isterken, Gatsby ile tanıştığı sırada Wall Street’te tahvil komisyoncusu olarak çalıştığını söylüyor. Nick, Long Island’da, Gatsby’ye ait dev bir malikanenin bitişiğinde bir kulübeye taşınır.

Acımasız ve çok zengin eski sporcu Tom Buchanan ile evli olan kuzeni Daisy Buchanan’ı ziyaret eder. Nick, Daisy, Tom ve profesyonel bir golfçü olan arkadaşları Jordan Baker ile akşam yemeği yer. Tom, ilişkisi olduğu bir kadından telefon aldığında akşam yemekleri kesintiye uğrar. Nick o gece eve gittiğinde, Gatsby olduğuna inandığı karanlıkta, limanın karşısındaki Buchanan’ın rıhtımındaki yeşil ışığa bakan bir figür görür.

Tom, Nick’i onunla Yale Kulübüne gitmeye davet eder, ancak sonunda Tom’un metresi Myrtle Wilson’ı Kül Vadisi adlı pis bir mahalleden alırlar ve sonra Tom’un Manhattan’da Myrtle için tuttuğu bir daireye giderler. Orada bir parti var. Nick hayatında ikinci kez alkol alır ve partiden hoşlanır, daha sonra nasıl geri döndüğünden emin olmadan kendi verandasında uyanır. Olaylar bundan sonra epey hareketli bir hal alır. Filmi izlemek isteyenler hemen BluTV abonesi olabilir ve rahatlıkla izleyebilir. 

Yönetmen Baz Luhrmann Kimdir?

Bazmark “Baz” Luhrmann (d. Mark Anthony Luhrmann, 17 Eylül 1962) film, televizyon, opera, tiyatro, müzik ve kayıt endüstrilerini kapsayan projeleri olan Avustralyalı bir yönetmen, yazar ve yapımcıdır. Birçok kişi tarafından, tarzı ve tüm çalışmalarının yazma, yönetmenlik, tasarım ve müzikal bileşenlerine olan derin ilgisi nedeniyle bir auteurün çağdaş bir örneği olarak görülüyor. Ticari olarak en başarılı Avustralyalı yönetmendir ve dört filmi, tüm zamanların dünya çapında en yüksek hasılat yapan ilk on Avustralya filmi arasında yer alır. Strictly Ballroom, Romeo + Juliet, Moulin Rouge!, Australia ve The Great Gatsby yönetmenin yapımlarındandır.

Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yap

Yorum Yap