İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yerli film

Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlatan veya Konu Edinen Yapımlar

Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlatan veya Konu Edinen Yapımlar
+ - 0

Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman (2013)

Kurtuluş Savaşı sırasında bu mücadelede önemli rol oynayan Milis Yarbay Osman Ağa’nın ölümüne yol açan karanlık olaylar.

Kubilay (2010)

Dini fanatikler tarafından öldürülen ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin “ilk devrim şehidi” olarak sembol ismi haline gelen asker Kubilay’ın hikayesi.

Taş Mektep (2013)

1920 yılında Kayseri Lisesi son sınıf öğrencisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi’ne katılan ve vatanı kurtarma aşkıyla can veren tüm gençlerin öyküsü.

Çanakkale 1915 (2012)

Filmin hikayesi, I. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de Gelibolu Yarımadası’nda 1915’te yapılan Çanakkale Savaşı’nı konu alıyor. Film, Türkiye’nin Çanakkale Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından yeniden dirilişini anlatıyor.

Dersimiz: Atatürk (2010)

Tarihçi Dede, birkaç çocuğa Mustafa Kemal Atatürk’ün başarısı ve günümüz Türkiye’sini şekillendirme yolu hakkında bilgi veriyor.

Veda (2010)

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının izini süren Salih Bozok’un anılarından uyarlanan hikaye.

Kurtuluş (1994)

6 bölümlük bu dizi TRT ekranlarında yayınlanmıştı. İnönü Muharebeleri’nden Mudanya Ateşkes Antlaşması’na kadar olan dönemde Atatürk ve silah arkadaşlarının yaşadıkları anlatılmıştı.

Cumhuriyet (1998)

Genç bir Cumhuriyet ve yaşanan onlarca sorunun üstesinden gelmek için mücadele eden büyük bir lider. Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bu film de TRT ekranlarında seyirciyle buluşmuştu.

Ilk Adim: 1919 (2019)

Samsun’a çıkışın 100. yılı için çekilmiş bu yapımda Atatürk rolünde Halit Ergenç yer almıştı.

Son Osmanlı: Yandım Ali (2007)

Atatürk bu filmde çok fazla görünmüyordu, ancak düşman donanmasının İstanbul’a demirlediğini gördüğündeki o sözleri daha sonra neler yaşanacağının işaretiydi: “Geldikleri gibi giderler”

Son Mektup (2015)

Pilot Yüzbaşı Salih Ekrem’in gözünden 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Muharebesi anlatılıyor. Zaferin ne kadar zorlu bir yoldan geçerek kazanıldığı sert bir gerçekçilikle gösteriliyor.

Gelibolu (2005)

Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesinde çok önemli bir yerde görmemizi sağlayan Çanakkale Savaşı’nda zaferin nasıl kazanıldığı anlatılıyor. Mustafa Kemal Çanakkale’de bir Osmanlı subayı iken verdiği doğru kararlar savaşın seyrini değiştirmişti.

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 (2013)

Sarıkamış’ı kim unutabilir ki? Bu filmde de Mustafa Kemal Atatürk’ü çok fazla göremedik, ancak gördüğümüz de bize yetmişti.

The Incredible Turk (1958)

Amerikan yapımı kısa bir belgesel. Toplamda yaklaşık yarım saat. O zamanlar Amerika’nın bize hoş görünmek için yaptığı çeşitli jestlerden biri. Keza Rusya ile yakınlaşmamızı istemiyorlardı.

Atatürk (2000)

Bu belgeselin yönetmeni ise Tolga Örnek. Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda hazırlanan belgesel Atatürk’ü olduğu gibi anlatan yapımlardan biri. Gayet objektif. Yönetmen kişisel fikirlerini değil olanı yansıtmış.

Türkiye’nin Kalbi: Ankara (1934)

Aslında genel olarak Cumhuriyet ile alakalı. 10. yıl kutlamaları için Sovyetler Birliği’nin en önemli yönetmenlerinden biri olan Sergey Yutkeviç‘e sipariş edilmişti. O da gayet iyi bir iş çıkartmıştı.

Paralı Askerler (1970)

Listedeki yabancı yapımlardan biri. Direkt olarak Atatürk ile alakalı değil ama belli sahnelerde ondan bahsediliyor. İzmir’de iki Amerikan askerinin kendi hayatları ve korumakla yükümlü oldukları hazineyle alakalı bir yapım.

Devrimcilikten Devlet Adamlığına (1999)

Atatürk hakkında yapılan bir başka belgesel. Çok fazla tanıtımı yapılan bir yapım olmamıştı.

Osmanlı Cumhuriyeti (2008)

Filmin başında genç Mustafa henüz çocukken, dayısının çiftliğinde bir kaza geçiriyor. Bu filmde anlatılanlar da “Ya Atatürk Olmasaydı?” sorusunun cevaplarını içeriyor. Filmde direkt olarak Atatürk olmasa da onun yokluğunda neler yaşanabileceği mizahi bir dille anlatılırken izleyenler Atatürk var olduğu için derin bir nefes alıyor.

 

Yorum Yap