Videoların Açılması İçin Lütfen Bekleyin! Alternatif seçeneklerinin gelmesi için sitemize üye olup yorum yazmanız gerekmektedir

Reklamı Geç

NETFLİX LUPİN

François Uzan ve George Kay ortaklığında 8 Ocak 2021’de üretilen bu yapıt, gerilim ve gizem kategorilerinde olan Netflix uygulaması üzerinden izlemeye sunulan internet dizisidir. Fransız roman karakteri olan Arsen Lüpen’den esinlenilerek üretilmiştir.

Oyuncular

  • Omay Sy / Assane Diop karakterini,
  • Ludivine Sagnier / Claire karakterini,
  • Shirine Boutella / Lieutenant Sofia Belkacem karakterini,
  • Soufiane Guerrab / Youssef Guadire karakterini,
  • Nicole Garcia / Anne Pellegrini karakterini,
  • Clotilde Hesme / Juliette Pellegrini karakterini,
  • Herve Pierre / Hubert Pellegrini karakterini,
  • Fargass Assande / Babakar Diop karakterini,
  • Etan Simon / Raoul karakterini,
  • Antoine Gouy / Benjamin Ferel karakterini canlandırmışlardır.

Karakter İncelemesi

               Lupin dizinin başrol oyuncusu Omay Sy’nin canlandırdığı karakter Assane Diop’tur. Assane Diop görünüşünü çok çabuk ve ustaca değiştirebilen, elleri hızlı, eğlenceli ve gösterişi seven bir karakterdir. Babasının hediye ettiği kitabın içerisindeki Arsene Lüpen isimli roman karakterinden oldukça etkilenir ve onun özelliklerini kendine yansıma olarak kabul eder. Dizinin başından sonuna kadar duyacağımız Arsene Lüpen karakteri Fransız kibar bir hırsızdır. Başrol oyuncusunun ustaca rolünü yerine getirdiği gibi, yan karakterlerde oyunculukları ile seyirciyi etkilemeyi başarıyor.

Genel Özet

               Aslında intikam dizisi olan Lupin, dizinin başrolü Assane Diop’un babasının yıllar önce cezaevinde yatması ve cezaevinde kendisini asması ana konudur. Uzmanca araştırmalar yaparak ve eşsiz olayların içerisine atlayarak babasının haksız yere yattığını ve buna sebep olanları bulmaya çalışıyor. Bu olayda kimlerin sorumlu olduğunu bulduktan hemen sonra intikam planını yürütmeye başlar.

               Lupin baştan sona hızlıca izlenilebilecek bir dizidir. Lupin gerek senaryosu gerek oyuncuları ile oldukça akışkan ve eğlenceli bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Kişisel bir yorum katmak gerekirse hafta sonu karantinalarınızda başlanılıp, bitene kadar kalkmamalık bir seri şekilde tek sezon ve beş bölümden oluşan diziyi bitirebilirsiniz. Lupin başladıktan hemen sonra adından oldukça fazla ses getirerek, ilgi çekmeye başladı. İkinci sezonunun ne zaman çekileceğine dair henüz bir bilgi verilmedi. Kısa süre içerisinde yeni bölümlerin yükleneceğine dair Netflix lupin izle bilgi belirtmiş ve bu sene içerisinde ikinci sezonun gelebileceğini söyleseler de, net bir açıklama yapılmadığı için size bir şey söyleyemiyoruz.

Lupin yeni sezon henüz yayınlanmadı. Lupin izlemek için Lütfen netflix üye olmalısınız.

Konusu

Senegal’de yer alan baba – oğul ikilisinin daha iyi bir hayat yaşaması amacı ile Fransa’nın başkenti olan Paris’e taşınmaları ile hikâye başlıyor. Kitap okumayı ve kitapları oldukça fazla seven baba, oğluna kitap aşkını aşılamak için bazı kitapları anlatıyor ve bazılarını okusun diye oğluna veriyor. Anlattıkları arasında profesyonel bir hırsız olan Arsen Lüpen’e olan sevgisi diğerlerinden daha fazla olur. Oldukça kibar ve dürüst bir şekilde yaşayan baba güçlü ve zengin olan Hubert Pellegrini ’nin şoförü olarak çalışır. Bir gün Hubert Pellegrini maddi değeri oldukça yüksek olan bir kolyenin evden şoförü tarafından çalındığını iddia eder. Suçsuzluğunu kanıtlayamayarak, cezaevine girer. Utancından üzerine kalan suçu kabullenemez ve kendi hücresinde kendisini asarak hayatına son verir. Ve küçük Assene babasız kalır. Ancak büyüdükten yani ortalama yirmi beş sene sonra kendisini kılık değiştirme ve hırsızlık konusunda geliştirerek Pellegrini ’den intikam almak için yola koyulur. Son sahnelerinde gelişen kaçırılma olayı ile dizinin devamı merakla bekleniyor.

Arsen Lüpen Kimdir?

Fransız roman karakteri olan Arsen Lipen’in yaratıcısı yani yazarı Maurice Leblanc’tır. Bu roman karakteri ise Marius Jacob isimli zeki bir hırsız ve ünlü Fransız anarşistten yararlanılmıştır. Ülkemizde Arsen Lüpen serisi Güncel Yayıncılık tarafından yedi kitap serisinden oluşmaktadır. Arsen Lüpen kendisini kibar hırsız olarak tanıtır ve gelmiş geçmiş bütün hırsızlar arasında yer alır. Kesinlikle silah kullanmamaya çalışır ve kandan nefret eder. Oldukça iyi bir nişancıdır, dövüş sanatlarında iyidir ve ne isterse her zaman elde eder. Daha önce 2004 yılında Jean Paul Salome aracılığı ile Arsen Lüpen beyaz perdede canlandırılmıştır. Bu yapıtta Lüpen’in bulunduğu tüm seriden izler içerir. 2021 yılında ise Lupin isimli filmde çocukluğundan itibaren tüm serüvenleri tekrar tekrar okuyarak, karakteri taklit ederek büyüyen Assene Diop isimli kibar bir hırsızın geçmişi ile savaşını aktarmaya çalışır.

               Edebiyatımızda ise Peyami Safa, Cingöz Recai isimli karakterini kibar hırsızdan etkilenerek yapıt haline getirmiştir.

Lupin

Lupin