İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. O Ses Türkiye Rap İzle
  3. O Ses Türkiye Rap Jürileri Kimler?

O Ses Türkiye Rap Jürileri Kimler?

maxresdefault (8)

O Ses Türkiye Rap Jürileri Kimler?

Sosyal medyada son zamanlarda adından epey söz ettiren O Ses Türkiye Rap, yayınlanmaya başlıyor. O Ses Türkiye Rap jürileri kimler ve nereden izlenebilir gibi soruların yanıtları içeriğimizde.

Dünyada, özellikle de Amerika’da, uzun yıllardır müzik piyasasının hep ilk sıralarında yer alan rap türü, ülkemizde de büyük bir dinleyici kitlesine sahip. Özellikle de son 10 yıldır Türkiye’de rap müziğe karşı oluşan ilgi hep artmış ve şu an geldiğimiz noktada zirve noktaya ulaşmıştır diyebiliriz. Bugün ülkemizde pek çok rap sanatçısı, dinleyici sayısı bakımından pop, arabesk gibi ülkede yıllardır zirvede olan müzik türlerindeki sanatçıları geride bırakmayı başarmıştır. Rap türünün ülkemizde dinleyici sayısını ve popülaritesini arttırması, medyanın da dikkatinden kaçmamıştır. Son yıllarda medyada rap sanatçılarını ve rap müziğe dair içerikleri daha çok görür olduk. Bu durumun son örneği de O Ses Türkiye Rap programıdır. İnsanların ilgi gösterdiği, popüler hale gelen konuları ve alanları iyi tespit ederek bu alanlara yönelik içerik üretmesiyle bilinen Acun Ilıcalı, Exxen isimli bir dijital platformu yayına almış ve bu platform içerisinde O Ses Türkiye Rap isimli yarışma programını izleyicilerin beğenisine sunmuştur. Gelin bu program hakkında detaylara göz atalım.

O Ses Türkiye Rap Yarışma Formatı

Aslında O Ses Türkiye yarışma programına hemen hepimiz aşinayızdır. Zira orijinali “The Voice” olan ve Amerika’da yayınlanan bu yarışma formatı, yıllar önce Türkiye yayın ve yapım hakları Acun Ilıcalı tarafından alınarak O Ses Türkiye ismiyle TV’de yayınlanmaya başlanmıştır. Programın içeriğine gelecek olursak, yarışmanın temel amacının ses konusunda yeteneği olan insanları keşfetmek olduğunu ilk olarak söyleyebiliriz. Ses konusunda yeteneğine ve bilgisine güvenen yarışmacılar başvuru yaparak çeşitli ön elemelerden geçip daha sonra yayında jürinin karşısına çıkıyor. Jüri (genelde 4 kişi) arkası dönük şekilde yarışmacıları dinliyor ve eğer sesini beğendiği bir yarışmacı olursa önünde yer alan butona basıp koltuğunu döndürüyor. Dönen jüri sayısı eğer sadece 1 ise, o yarışmacı direkt olarak o jürinin takımına gidiyor ve o jüriden eğitim almaya başlıyor.

Fakat eğer o yarışmacıya dönen jüri sayısı 1 kişiden fazlaysa işte o zaman tam anlamıyla curcuna kopuyor. Zira yarışmada jürilerin amacı kendi takımını kaliteli ve güzel seslerden oluşturmak. Bunun için de sesini beğendiği yarışmacının kendi takımına girmesini sağlamak zorunda. Tam da bu noktada diğer jürilerle rekabet içerisine girmeli ve ikna kabiliyetini kullanmalı. Yarışmacıyı kendine ikna etme konusunda jürilerin sınır tanımaması, ortaya çok renkli ve bir o kadar komik görüntülerin çıkmasını sağlıyor. Yarışmanın sonraki aşamalarında her takımdan bir veya birden fazla yarışmacı birbiriyle eşleşip düelloya çıkmakta. Bu yapılan düellolar sonucunda finale kadar gelinir ve finalde de bir yarışmacı, Türkiye’nin o sesi unvanına sahip olur.

O Ses Türkiye Rap Jürileri Kimler?

Yukarıda bahsettiğimiz O Ses Türkiye yarışma formatı aynı şekilde O Ses Türkiye Rap için de geçerlidir. Sadece tek fark, adından da anlaşılabileceği üzere yeni program yalnızca rap türüne odaklanacak ve bu türde müzik yapan yarışmacılardan oluşacak. Bir de yukarıda da bahsettiğimiz gibi O Ses Türkiye Rap programı, bir televizyon kanalında değil dijital bir platform olan Exxen üzerinden seyirciyle buluşacak. Yarışma formatından ve nerede yayınlanacağından bahsettikten sonra şimdi de O Ses Türkiye Rap jürilerine geçelim.

O Ses Türkiye Rap Jürileri

O Ses Türkiye Rap jürileri 4 kişiden oluşmaktadır. Jürilerden üçü aktif olarak rap sanatçısıyken geri kalan bir kişi ise rap müzikle değil de başka bir müzik dalında şarkı üretmektedir. O Ses Türkiye Rap jürisinden ilki Eypio’dur. Özellikle son yıllarda ciddi anlamda yükselişe geçen ve rap müziği kendi tavrı sayesinde geniş kitlelere ulaştırmayı başaran Eypio, O Ses Türkiye Rap jüri koltuğunda yer almaktadır. Diğer bir jüri ise Murda’dır. Yeni nesil rap sanatçılarından biri olan ve çok dinlenen Murda, yarışmada jürilik yapmaktadır. Üçüncü O Ses Türkiye Rap jürisi Mero’dur. Murda ile aynı dönemde yıldızını parlatan Mero, yarışmada Türkiye’nin rap sanatçısını aramaya çalışacak. Ve yarışmanın son jüri üyesi ise hepimizin tanıdığı ve TV’de yayımlanan O Ses Türkiye’de de jürilik yapan Hadise.

Yorum Yap

Yorum Yap