İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Netflix Dizi

Orphan Black, Netflix İzle

Orphan Black, Netflix İzle
+ - 0

Sarah, kendisine ikizi kadar benzeyen bir kadının intiharına tanık olduktan sonra, geçmişteki sorunlardan kaçma umuduyla onun kimliğine bürünür. Ancak, her şey planladığı gibi gitmez. Netflix’te yayınlanan Orphan Black dizisinin ana konusu bu şekilde özetlenebilir. 30 yıldan biraz daha uzun bir süre önce, genetik şirketi Neolution gizlice insan klonlama fikrini mükemmelleştirdi ve biri erkek (Project Castor) ve diğeri kadın (Project Leda) olmak üzere iki projeyi hayata geçirdi. Erkek klonlar büyük ölçüde orduya gönderilirken, dişi klonların çoğu normal hayata gönderilir, bazıları yaratılışlarının gerçeğinden habersiz bir şekilde uzaktan izlenir ve hareketleri not edilir.

Orphan Black İzle

Ana hikaye kendisinin bir klon olduğunu geç de olsa keşfeden küçük suçlu Sarah Manning’i (Tatiana Maslany) takip ediyor. “Kız kardeşlerini” bulmak ve Neolution hakkındaki gerçeği ortaya çıkarmak için mücadele ediyor. Ama Orphan Black’i böylesine bir zevk yapan şey konusu değil, zorlayıcı ve dikkatlice düşünülmüş olmasına rağmen, karakterizasyonu ve mükemmel oyuncu kadrosunun sunduğu tasvirler. Bu klonlar, yaratıcılarının erkek bakışları tarafından boyun eğdirilen yapay zekalar değil, farklı arka plan hikayeleri ve yanıt verdiğimiz ayrı, eşit derecede ilginç hayatları olan sıradan kadınlar. Sık sık ana karakter sayesinde birbirleriyle karşılaşıyorlar. Klonların hepsi birbirine benzeyebilir, ancak kişilikleri birbirlerinden tamamen farklı. Hepsi benzersiz birer kişilik oluşturmuş.

Orphan Black Seyret

Orphan Black’in zekice hazırlanmış bir senaryosu var. Her bölüm başlıklarını farklı bir etkili eserden alır. Birinci seri, Charles Darwin’in Türlerin Kökeni’ni ve ikinci seri, bilimsel yöntemin muhtemelen babası olan Francis Bacon’ın yazılarını içeriyor. Bilim ve din arasındaki genel bakışa ve tartışmalara da sık sık göndermeler yapılıyor. Karakter isimlerinde de bilim insanı ve edebiyatçılardan esinlenilmiş. Hikaye biraz karmaşık ve dolambaçlı gelebilir, ancak beş sezondur en sevilen diziler arasında yer alması da tesadüf değil. Zaten izleyiciyi kendisine çeken de bu karmaşık olaylar silsilesi. Bazı izleyiciler dizi ya da film izlerken kafalarının allak bullak olmasını ve beyinlerinin yanmasını sever.

Orphan Black (Netflix)

Orphan Black kesinlikle beyin yakan türdeki dizilerden biri. Ayrıntıları kaçırmamak gerekiyor. Din, bilim, feminizm, kadın sorunları… Birçok konuya değinerek insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Dizinin kendisine ait bir felsefesi mevcut. Dünya çapında milyonlarca hayranı olan bir yapım ve son sezonu Netflix’te yer almakta. Türk izleyiciler arasında da dizinin epey hayranı var ve yeni sezonu merakla bekliyorlardı. Bazıları bu sezonun final sezonu olduğunu söylüyor. Bu da izleyicileri üzen bir gelişme. Ne olursa olsun bu yeni bölümlerden de keyif alacakları kesin. Orphan Black izlemek için Netflix abonesi olmak gerekiyor. Dizi ülkemizde bu platformda yasal olarak yayınlanıyor. Netflix zaten bir dizi cenneti ve beyin yakan ve kafa karıştıran yapımlar söz konusu olduğunda gayet zengin bir ortam.

 

Yorum Yap