Pera Palasta Gece Yarisi Netflix Izle

Pera Palas’ta Gece Yarısı Netflix İzle

Netflix Dizi Ağu 03, 2022 Yorum Yok

Netflix dizisi Pera Palas’ta Gece Yarısı aslında iki farklı İstanbul’da geçiyor. Hem günümüzde hem de 1919’da Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentinde. Dizinin yaratıcıları Emre Şahin, Kelly McPherson ve Sam Anzel yapımı Charles King’in aynı adlı romanından uyarladı ve ekrana aktardı.Hazal Kaya ve istemeden 100 yıl geçmişe zaman yolculuğu yapan Agatha Christie hayranı bir kadını canlandırıyor. Esra’nın tek amacı insanlara önemli haberleri ulaştırmak, ancak biraz geveze. Özellikle de hayranı olduğu Agatha Christie konusunda biraz takıntılı. Onun kitaplarının tümünü okuduğunu sık sık dile getiriyor ve bu bazen sinir bozucu olabiliyor.

Pera Palas’ta Gece Yarısı

Pera Palace oteli 130. yılını kutluyor ve Esra’nın editörü geceyi orada geçirmek için 130 neden yazmasını söylüyor. Amacı sadece haber sitesine tıklama sağlamak.

Esra, 411 numaralı odadaki masanın üzerindeki antika daktilo da dahil olmak üzere, ona tarihi öneme sahip tüm zarif şeyleri gösteren, iyi eğitimli bir tarihçi olan Ahmet (Tansu Biler) aracılığıyla otelde derinlemesine bir tura çıkıyor. Dışarıda fırtına kötü bir hal alınca Ahmet Esra’ya gece için ücretsiz bir oda ve barda özel bir Pera Palace kokteyli teklif ediyor. Esra o gece tarihi öneme sahip odalardan birine girdiğinde aniden 1919 yılına ışınlanıyor. Elbette en başta başına gelenlere pek anlam veremiyor.

Pera Palas’ta Gece Yarısı İzle

1919 yılına geldiğinde Pera Palace’ta hayranı olduğu Agatha Christie ile karşılaşıyor ve dayanamayıp ona henüz yayınlanmamış romanlarını bile çok sevdiğini söylüyor. Ancak pek ciddiye alınmıyor. Pera Palace’ın 40 küsür dakikalık açılış sahnesi tam bir olay örgüsüyle dolu. Şapşal baş kahramanımız algıladığımız gerçekliği alt üst ederek, attığı her adımda alt-evrenleri döndürerek sürekliliği alt üst ediyor. Sosyal beceriksizliği de hat safhada. Ancak bu hafif şapşal havası onu sevimli kılan özelliklerinden biri. Otel, bir asrı aşkın süredir zengin bir tarihe sahiptir ve Ernest Hemingway, Agatha Christie ve Alfred Hitchcock gibi önemli şahsiyetlerin uğrak yeri olmuştur. Mekan ayrıca Skyfall ve Midnight Express gibi birçok filmde de yer aldı. Aslında dizinin başrolünde bizzat Pera Palace var.

Pera Palas’ta Gece Yarısı Seyret

Zaman yolculuğu nedeniyle dizide bir bilim kurgu unsuru olsa da gerçekçi de görünüyor. Bu izleyici için gayet iyi bir özellik. Dizi, tarihi olaylar etrafında dönen kurgusal bir anlatı. Bölümler, gerekli tarihsel arka plana sahip farklı yıllarda (1919, 1938, 1949) geçmekte. Dizi ayrıca, Türkiye’nin I. Dünya Savaşı’ndan sonra 1923’te Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde resmen bağımsız bir cumhuriyet olana kadar huzursuzluk içinde olduğu zamanı da merkez alıyor. Tarihi kurgu dizilerini sevenler için gayet güzel bir alternatif. Pera Palas’ta gece yarısı izlemek için Netflix abonesi olmak gerekiyor. Platformdaki Türk yapımı dizilerin sayısı her geçen gün artarken dünya çapında hayran kitleleri de oluşuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap