İlginizi Çekebilir
5e85f0025542801ca04d6671
  1. Ana Sayfa
  2. Blutv dizi

Ramy Dizi

Ramy Dizi
+ - 0

Ramy

Ramy dizisi ilk kez 2019 yılında yayınlanmış olan ve büyük izleyici kitlesine ulaşan kişisel hayat hikayesi üzerinden insani değerleri inceleyen bir dizidir. Dizinin başrolünde Amerika’da doğmuş ve New Jersey’de yaşayan Müslüman genç Ramy bulunuyor ve hikaye Ramy’nin üzerinden kendini keşfetme temasını izliyor.

Dizinin yazımında görev alan bir nevi yaratıcısı Ramy Youssef hem başrolde oynuyor hem de kendi yaşam öyküsünü aktarıyor. Kendi tecrübelerinden yola çıkan genç yazar toplumsal kurgunun bir insan üzerinde olan etkilerini etkileyici bir biçimde ele alıyor.

Müslüman bir ailede dünyaya gelen Ramy kendilerinden farklı bir kültüre sahip olan insanların arasında bir nevi kendini bulma yolculuğuna çıkıyor. Manevi yönlerine odaklanmaya çalışan başrol oyuncusunun kendi içine doğru olan yolculuğuna şahit olmuş oluyoruz.

Ramy Dizi

Ramy her genç gibi kendi çevresi olan bir çocuk ama diğerlerinden farklı olarak dini inanışına istinaden Müslüman bir cemaat ile de ilişkisi var. Kendi çevresi ve Müslüman çevresi arasındaki çatışmaları işleyen Ramy dizisi bu çatışmalı ortamda var olma mücadelesini konu ediyor.

Başroldeki genç o yaştaki her insan gibi hayata karşı şüpheler ve sorularla dolu fakat bir yandan da yetiştiği manevi değerlerin içerisinde de bir yön bulmaya çalışıyor. Yaşadığı çevre ve dini çevresi arasında kimi zaman sıkışmışlık hissi kimi zaman da yolunu kaybetme ile karşı karşıya kalabiliyor.

Ramy Dizisi Oyuncuları

Ramy dizisi yetenekli ve sıradan olmaktan uzak oyuncu kadrosuyla da oldukça beğeni topladı. Dizide oynayan oyuncu isimleri şunlardır:

  • Ramy Youssef
  • Mohammed Amer
  • Dave Merheje
  • Hiam Abbass
  • Amr Waked
  • Laith Nakli

Dizinin başrolünde olan Ramy Youssef kendi hayat hikayesini anlattığı için olayların aktarımı oldukça doğal ve gerçekçidir. Oyuncuların kendi kültürleri ile toplumun sahip olduğu farklı alışkanlıklar arasında kalışı ve kendini bulmaya çalışması duygusal ve gerçekçi biçimde izleyiciye aktarılır.

New Jersey’de doğup büyümesine rağmen Müslüman olduğu için toplumda birtakım yabancılaştırıcı muamelelere maruz kalan başrol oyuncusunun yaşadıklarını iğneli bir dille işler. Bir yandan da bu davranışların insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri de gözler önüne serer.

Genç bir adam olan Ramy her genç gibi yaşadığı duygusal ilişkileri dini cemaati ile olan ilişkisiyle bir arada nasıl yürütebileceğini keşfetmeye çalışır. Bazı yaşadığı olaylar karşısında hem maddi hem de manevi olarak bocaladığı ama kendini toplamaya çalışmasını inatlar devam ettirişinin yaşattığı duyguları seyirciye geçirebilmesi açısından oldukça başarılıdır.

Hem arkadaş çevresinde hem de dini çevresinde düzgün hareket etmeye çalışan Ramy kendine verdiği sözleri tutmaya çalışıyor. Bir yandan da gerçekleştirmek istediği içsel yolculuk için mensup olduğu dini cemaatin geçmişine dönerek maneviyatı orada araması gerektiğini düşünüyor.

Ramy Dizi

Ramy Dizi İnceleme

Müslüman bir genç üzerinden Amerika’da yaşamanın zorluklarını ve yolculuğu engebelerini başarılı bir şekilde aktaran dizi Ramy sadece tek bir kişi üzerine yoğunlaşmıyor. Ramy’nin ailesi ve Müslüman çevresini de mercek altına alarak seyirciye farklı bir kültürü ve zorluklarını aktarmaya çalışıyor.

Müslüman bir aile nasıl yaşar, aile bireyleri arasındaki ilişkiler nasıldır bu gibi konuları da izleme fırsatı buluyoruz. Ramy’nin ailesi evlendikten sonra genç yaşta yaşadığı ülkeden göç etmek zorunda kalmış ve yeni bir çevreye alışma süreci yaşamışlar. Hem de kendi kültürlerinden olmadığı için söz konusu olan çevre önyargıları olan bir çevre.

Tüm bu zorluklara rağmen tutunmayı başarmışlar ve kendi çocukları olmuş. Ramy’de hem kendi ailesiyle hem de edindiği çevresiyle olan kültürel farklar arasında kendi kalmaya çalışan bir genç adam.

Ramy Dizi Yorumları

Farklı ve gerçekçi konusuyla izleyicilerden olumlu dönüşler alan dizi Ramy iki sezon yayınlanmış. Yayınlandığı ilk sezonda Altın Küre ödülü kazanan dizi başarılarıyla da kendisinden çokça söz ettirdi.

İkinci sezonunda da Oscar kazanmış oyuncular dahil olmak üzere yeni yetenekli kişileri kadrosuna katan dizi kült dizilerden olmaya aday gözüküyor.

Ailesinin yaşam tarzı ile arkadaş çevresinin yaşam tarzı birbirinden farklı olan Ramy kendi hayatına da modernlik katmaya çalışırken bir yandan da manevi duygularını kaybetmek istemiyor. Ailesi de yaşadığı çevreye ayak uydurmaya çalışır fakat bu her iki taraf için de o kadar kolay olmayacaktır.

 

Yorum Yap