1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Senaryo Fikirleri

Senaryo Fikirleri

Senaryo Fikirleri

FİKİR NEDİR?

Fikir, çoklu kişilik de olan aynı zamanda basit görüşlerle üretilen geliştirilen her şeydir. Tarihte her şey bir fikirle oluşmuştur. İnsanoğlu her zaman fikirlerle ve üretken zihinlerle gelişmiştir. Mesela bir insanın aklına yuvarlanan bir şey yapabilme fikri geliyor tekerleği icat ediyor. Başka birisi tekerleği geliştirip el arabası yapıyor. Bir başkası ise el arabasını geliştirip kağnı yapıyor. Bunu gören bir başkası ise kağnıdan esinlenip şuan ki kullandığımız arabayı yapıyor. Veyahut bir kişi tekerlekten esinlenip bisikleti yapıyor, başka birisi bisiklete motor koyuyor motosiklet oluyor. Üzerine hiçbir türlü geliştirme koymadığınız zaman tekerlek sadece ittiğinde yuvarlanan gereksiz bir şey olarak kalıyor. Bunun içinde asla bulduğunuz fikri çöpe atmayın. Üstüne bir geliştirme koyduğunuzda belki de birkaç yıl bile sürmeden birçok yönde insan hayatını kolaylaştırabilir. Kısacası fikir tarihten günümüze kadar olan her şeyin oluşumuna sebep olan ilk düşüncedir.

NASIL BULUNUR?

Fikir, bir konuda ustalaştığınızda hayatınızı kolaylaştırmak istediğinizde oluşan gelişmeleri veya yeni bir şey oluşturma isteği ile bulunur. Bir fikir bulmak için her konuda düşünmenize gerek yok. Sadece en çok kullanılan veya fark edildiğinde sık kullanılma potansiyeli olan türden sektörlerde oluşturabileceğiniz olası yeniliktir. Hiçbir fikrinizi bu yapılamaz diye düşünmeyin. Yıllar öncesine dönecek olursak eğer, çok uzak yerlerdeki insanlarla mesajlaşmak daha doğrusu o zamanki insanlara göre mektuplaşmak mümkün mü diye sorarsak. Aralarındaki en zekiler bile şaşırır ve imkânsıza yakın olduğunu söylerdi. Fakat Heinrich Hertz zamanında radyo sinyallerini keşfettiğinde bu fikir zaten olmuş gibiydi. Sonrasında bunu Guglielmo Marconi radyoya çevirdi. Bu sinyallerin uzak yerlerden de olsa sesi veya iletiyi gönderebilmesini sağladı. Sonrasında ise Antonio Meucci telefonu buldu. Kısacası bundan 200 yıl önce imkânsız olan bir şeyi yapmak şuan zor bile değil. Bunun için şuan bulduğunuz bir fikrin üzerinde iyi düşünün ve gerçekleştirmeye çalışın. Sonuçta bilim üstüne koya koya ilerler. Sistemin açıklarını izleyin. İnsanların hayatını kolaylaştıracak ya da keyif almalarını sağlayacak türden şeyler oluşturmaya çalışın. Hiçbir fikriniz yok ise zaten olan şeyleri nasıl geliştirebilirim diye düşünün. Bunu da yapamıyorsanız. Yaşadığınız ülkede olmayan türden bir şeyi kendi ülkenize uygun hale getirerek üretime sunun. Emin olun siz onu ülkenize uygun hale getirirken yeni bir şey çıkacaktır.

Senaryo Fikirleri

NE İŞE YARAR?

Her sektör kendine göre yeni bir fikir üretir. Herkes potansiyeline ve ilgisine göre içinde oldukları sektörleri geliştirmek için fikir üretebilir. Sadece bilimde değil, olay kurgusu da bir fikirdir. Sinema veya reklam gibi sektörlerde de yenilikler dikkat çeker. Bir filmin konusunu bulabilmek için 3 aşama vardır. 1. Aşama konu belirlemektir. Bu en önemli iştir. Duygusal haliniz hangi türde ise o konuda bir senaryo yazmak sizin için kolay olacaktır. Depresif bir insan en iyi dram türünde senaryo yazabilir. Tabi ki bu tam olarak öyle değildir. Geneli bu şekilde olsa bile hayal gücü kuvvetli bir insan her türden senaryo yazabilir. 2. Aşama türetebilmek. Olay kurgusunu bir kelimeden türetin. Mesela bir çoraptan başlayıp nasıl bir olay kurgusu oluşturabilirsiniz. Bunun gibi birçok fazla önemli olmayan nesneden nasıl türetebilirseniz o kadar kendinizi ilerletebilirsiniz. Paralel evren mantığıyla düşünmek en kesin yoldur. Kendi başınıza gelen şeylerin olay kurgusunu aynı tutup sonucunu farklı bitirseniz devamı nasıl olabilir diye başlarsanız çok rahat bir şekilde olay kurgusu oluşturabilirsiniz. 3. Aşama ters köşe. Hepimiz film izlerken sonucunu hemen hemen tahmin edebiliriz. Bu yüzden genellikle bazı filmler sıkıcı olup kısa sürede unutulur. Bunun için yazmayı düşündüğünüz senaryoya ters köşe ekleyip insanları şaşırtarak filmi daha heyecanlı izlemelerini sağlayabilirsiniz. 21. Yüzyılda en çok yeni fikir gerektiren sektör sinema televizyondur. İnsanların pek çoğu genellikle üretici değil de tüketici sınıfındadır. Bunun için fikir üreten insanlar her zamana başarıya ulaşmıştır.

 

SONUÇLARI NELERDİR?

Yeni fikirler üretmenin ve bunları hayata geçirmenin sonuçları her zaman refah ve mutluluktur. Bir konuda başarılı olmanın verdiği keyif, tüketici sınıfına sunulan bir üretim ve bunun getirisi refah ve boş zaman olarak size geri dönüş yapacaktır. Sonuçta herkes üretici olsaydı tüketici olmanın anlamı kalmazdı ve çoğunlukla kimse başarılı olamazdı. Tüketici toplumun çok olduğu dönemde başarıya ulaşmak sadece yeni fikirler ve bu fikirleri hayata geçirmek için olan sıkı istikrar ve çalışma ile mümkün. SİZ AKILLI OLUN VE İÇİNİZDEKİ POTANSİYELİ FARKEDİN

İNSAN NE İSE O OLMAYI REDDETEN TEK VARLIKTIR.

ALBERT CAMUS

FAKİR DOĞMAK SİZİN SUÇUNUZ DEĞİL AMA FAKİR ÖLÜRSENİZ BİR HATANIZ VAR DEMEKTİR.

BİLL GATES

Yorum Yap

Yorum Yap