İlginizi Çekebilir
Baraj Dizisi 32. Bölüm
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Seri Katilleri Anlatan Filmler

Seri Katilleri Anlatan Filmler

Seri Katilleri Anlatan Filmler

Dahmer (2002)

Jeffrey Dahmer, tüm zamanların en ahlaksız seri katillerinden biriydi. Liseden mezun olduktan sadece üç hafta sonra öldürme kariyerine başladı. Yakışıklı ve çekici olan genç erkekleri, tipik olarak ilaç verdiği, boğduğu, onlarla (bazen ölümden sonra) seks yaptığı ve onları parçalara ayırarak, kalıntıları kurtararak ve bazen yediği evine geri getirdi.

Yönetmen: David Jacobson

Oyuncular: Jeremy Renner, Bruce Davison, Artel Great

 

The Snowtown Murders (2011)

John Bunting, 1992’den 1999’a kadar Güney Avustralya’yı terörize eden cani bir çetenin elebaşıydı. Diğer birçok seri katil gibi, dünyayı istenmeyen veya zayıf insanlardan arındırdığına inanıyordu. Kurbanlarından bazılarının asit fıçıları içinde parçalandığı keşfedildi.

Yönetmen: Justin Kurzel

Oyuncular: Lucas Pittaway, Daniel Henshall, Louise Harris

 

Wolf Creek, Kurt Kapanı (2005)

Avustralya’nın kırsal kesiminde mahsur kalan üç sırt çantalı gezgin, sadist bir psikopat tarafından katlanılmaz bir işkence kabusuna sürüklenir. Katil filmde Mick Taylor olarak anılıyor, ancak hikaye Ivan Milat’ın cinayet serisine dayanıyor.

Yönetmen: Greg McLean

Oyuncular: Nathan Phillips, Cassandra Magrath, Kestie Morassi

 

Zodiac (2007)

1960’ların sonlarında / 1970’lerin başlarında, San Francisco’lu bir karikatürist, Kuzey Kaliforniya’yı bir cinayet çılgınlığıyla terörize eden kimliği belirsiz bir kişi olan Zodyak Katili’nin izini sürmeye takıntılı amatör bir dedektif olur.

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo

 

Monster, Cani (2003)

Nadir kadın seri katil Wuornos, kendisine tecavüz ettiğini veya denediğini iddia ettiği erkekleri hedef aldı. Annesi tarafından terk edilen Wuornos, vücudunu sigara ve yiyecek karşılığında çocukken satmaya başladı. Cinayet çılgınlığı sırasında Florida’da fahişe olarak çalışıyordu. Büyüleyici Charlize Theron, kendisini zorlu Wuornos’a dönüştürmek için kapsamlı makyaj gerektiriyordu.

Yönetmen: Patty Jenkins

Başrolleri: Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern

 

Henry: Portrait of a Serial Killer, (1986)

Lucas’ın ilk cinayeti muhtemelen bir fahişe olan annesiydi. Onu iki ila on cinayet arasında ilişkilendiren güçlü kanıtlar var, ancak hapishanedeyken yüzlerce çözülmemiş davayı itiraf etmeye başladı. Bu itirafların çoğunun yanlış olduğu ortaya çıktı.

Yönetmen: John McNaughton

Oyuncular: Michael Rooker, Tracy Arnold, Tom Towles

 

Speck (2002)

Altmışların sonlarında Chicago’da bir gecede sekiz hemşirelik öğrencisini öldüren katil Richard Speck’in korkunç gerçek hikayesi. Hikaye aynı zamanda onu hapishane kaderine kadar takip ediyor ve ölümünden önceki garip davranışlarını daha fazla ortaya çıkarıyor.

Yönetmen: Keith Walley

Oyuncular: Doug Cole, Beverly Sotelo, Stacy Cunningham

 

Karla (2006)

Gerçek olaylara dayanarak, Paul Bernardo ve eşi Karla Homolka üç genç kızı kaçırır, cinsel istismar eder ve öldürür.

Yönetmen: Joel Bender

Oyuncular: Laura Prepon, Misha Collins, Patrick Bauchau

 

Dehşet Kasabası (The Town That Dreaded Sundown) 2014

Küçük bir Teksas kasabasını terörize eden sözde Phantom Killer için bir dizi şüpheli ortaya çıktı, ancak işlenen cinayetler için hiç kimse tutuklanmadı. Kasaba halkı, cinayet durduktan sonra onlarca yıl korku içinde yaşadılar, ancak nihayet geceleri uyuyabilirler: suçlar 40’lı yıllarda meydana geldi ve katilin hala sinsi dolaşması pek olası değil. The Town That Dreaded Sundown, sadece genel anlamda Phantom Killer’a dayanıyor, ancak gerçek anlamda ürkütücü bir gerilim.

Yönetmen: Alfonso Gomez-Rejon

Oyuncular: Addison Timlin, Veronica Cartwright, Anthony Anderson

 

The Night Stalker (2016)

Seri katil Richard Ramírez’in ve onun 1980’lerin ortalarında Kaliforniya’da geçirdiği öfkenin hikayesi.

Yönetmen: Megan Griffiths

Başrolleri: Bellamy Young, Lou Diamond Phillips, Annalisa Cochrane

 

The Hunt for the BTK Killer (2005)

Bu film özellikle ürkütücü çünkü sıradan katillerin nasıl görünebileceğini vurguluyor. Dennis Rader, 70’lerde erkekleri, kadınları ve çocukları benzer şekilde öldürmeye başlayan ve 2005 yılına kadar tutuklanmayan bir baba ve yerel bir Yavru İzci lideriydi. Bu film büyük ölçüde 3 davasını ele alan dedektiflerin bakış açısından anlatılıyor.

Yönetmen: Stephen Kay

Oyuncular: Robert Forster, Michael Michele, Maury Chaykin

 

My Friend Dahmer (2017)

Arkadaşım Dahmer bir seri katil filmi olarak benzersizdir çünkü filmin tamamı, Dahmer gerçekten öldürmeye başlamadan önce geçer. Dahmer’in lise arkadaşlarından birinin çizgi romanından uyarlanan film, bir seri katilin ev hayatını ve zihinsel rahatsızlıklara dönüşerek zihninin portresini sunuyor.

Yönetmen: Marc Meyers

Oyuncular: Ross Lynch, Alex Wolff, Anne Heche

 

Out of the Darkness (1985)

Berkowitz’in takma adı, kolluk kuvvetlerine gönderdiği ve “Sam’in Oğlu” olarak  imzaladığı tüyler ürpertici mektuplardan kaynaklanıyordu. 70’lerde New York City’de Şeytani bir tarikat için işlenen ritüel cinayetler olduğunu iddia ettiği genç kadınları vurmasıyla ün kazandı. Martin Sheen ve Hector Elizondo sırasıyla bir dedektif ve rahip olarak görünürken, bu TV için yapılan film şaşırtıcı bir ağırlığa sahiptir.

Yönetmen: Jud Taylor

Yıldızlar: Martin Sheen, Hector Elizondo, Matt Clark

 

The Boston Strangler, Boston Canavarı (1968)

Bu film gerçek bir şekilde, Boston Strangler olarak kimliği bugün hala tartışılan Albert DeSalvo’nun suçları ve yakalanması ile ilgili koşullara dayanıyor. 2013 yılında ortaya çıkarılan DNA kanıtları onu cinayetlerin en az biriyle eşleştirse de, çoğu, itiraf ettiği cinayetlerin hepsinden onun sorumlu olmadığına inanıyor.

Yönetmen: Richard Fleischer

Oyuncular: Tony Curtis, Henry Fonda, George Kennedy

 

From Hell, Cehennemden Gelen (2001)

Bu film, 19. yüzyıl Londra’sında Karındeşen Jack tarafından işlenen cinayetleri çevreleyen koşulların yeniden tasavvuru. Cinayetler çok gerçek olsa da, dönen söylentiler ve zamanın geçişi, tüm gerçekleri bu şehir efsanesi figüründen ayırmayı imkansız hale getirdi. Bildiğimiz şey, Karındeşen Jack’in, vücutlarını kesin olarak parçalamasına dayanarak, cerrahi bilgisi olduğundan şüphelenilen korkunç bir katil olduğu.

Yönetmenler: Albert Hughes, Allen Hughes

Oyuncular: Johnny Depp, Heather Graham, Ian Holm

 

Eaten Alive, Krokodil (1976)

Joe Ball adlı bir seri katile dayanıyor. Kendisi öldürmek istediği ya da öldürdüğü kişileri evcil timsahına atıyordu. Ancak, karısı ve birkaç eski kız arkadaşı da dahil olmak üzere bölgedeki daha birçok kadın kaybolmuştu, bu da bu katilin ceset sayısının çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyordu.

Yönetmen: Tobe Hooper

Oyuncular: Neville Brand, Mel Ferrer, Carolyn Jones

 

10 Rillington Place, Londra Canavarı (1971)

İngiliz seri katil John Christie’nin gerçek hayattaki olayından ve komşuları Tim ile Beryl Evans’ın başına gelenlerden yola çıkılarak yapılan film.

Yönetmen: Richard Fleischer

Başrolleri: Richard Attenborough, Judy Geeson, John Hurt

 

The Gray Man (2007)

Bu film, üç çocuğu öldürmekten suçlu bulunan ve diğer beş ölümden sorumlu olabilecek Albert Fish’e dayanıyor. Korkunç katil, kurbanlarının bedenlerini parçaladı ve yedi. Fish’in ailesinde akıl hastalığı vardı ve sado-mazoşist olduğu biliniyordu. Tutuklandığı sırada röntgenler, kendi pelvisine en az 29 iğne batırdığını ortaya çıkardı. Fish’in deli olduğuna dair kanıtlara rağmen, jüri onun idam edilmesi gerektiğini hissetti ve daha sonra onu aklı başında ve cinayetten suçlu buldu.

Yönetmen: Scott L. Flynn

Başrolleri: Patrick Bauchau, Jack Conley, John Aylward

 

Green River Killer (2005)

Yirmi yıl boyunca, dengesiz seri katil Gary Ridgway en az kırk sekiz fahişeyi öldürdü ve cesetlerini Green River’a attı.

Yönetmen: Ulli Lommel

Başrolleri: George Kiseleff, Jacquelyn Aurora, Georgie Donovan

 

The Iceman (2012)

Ünlü kiralık katil ve aile babası Richard Kuklinski’nin hikayesi. Nihayet 1986’da tutuklandığında, ne karısının ne de kızlarının gerçek mesleği hakkında hiçbir fikri yoktu.

Yönetmen: Ariel Vromen

Başrolleri: Michael Shannon, Chris Evans, James Franco

 

Who Killed Atlanta’s Children? (2000)

Georgia, Atlanta vatandaşları, 28 çocuk ve genç yetişkin öldürülürken 1979-1981 yılları arasında korku içinde yaşadılar. Wayne Williams, 2 kişiyi öldürmekten ömür boyu hapse girdikten sonra, polis aynı zamanda çocuk cinayetlerinin sorumlusu olduğunu açıkladı. Williams masumiyetini korudu ve polis davayı çözemeyince günah keçisi olarak kullanıldığını iddia etti.

Yönetmen: Charles Robert Carner

Başrolleri: Jim Belushi, Gregory Hines, Sean McCann

 

Killer: A Journal of Murder (1995)

Kanıtlar, Carl Panzram’ın 21 erkek ve erkek çocuğu öldürmekle övünmesine rağmen en az beş cinayet işlediğini gösteriyor. Panzram tüm hayatı boyunca hapishaneye girip çıkmıştı.

Yönetmen: Tim Metcalfe

Oyuncular: James Woods, Robert Sean Leonard, Ellen Greene

 

Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Yorum Yap

Yorum Yap