İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gain İzle

Soundbreaking, Gain İzle

Soundbreaking, Gain İzle
+ - 0

Soundbreaking, Gain İzle

Gain hem yerli hem de yabancı belgeseller konusunda gayet zengin bir ortam ve seçkisi de hayli ilgi çekici. Tamamen müzikle alakalı bir belgesel olan Soundbreaking de bunlardan biri. Bu sekiz bölümlük belgeselde müzik dünyasının tam olarak içine giriyoruz. Soundbreaking: Stories From the Cutting Edge of Recorded Music belgeseli Beatles’tan başlayarak müziğin efsanelerine geniş bir bakış açısıyla bakıyor. Belgesel aslında izleyiciye nostaljik anlar yaratmaktan çok bilgilendirici bir niteliğe sahip. Müzik kaydının tarih içerisindeki gelişimi ve büyük sanatçı ve grupların bunu nasıl gerçekleştirdiği ile alakalı bir yapım. Özellikle üzerinde durulan sanatçılar yok. Üzerinde durulan şey müziğin bizzat kendisi.

Soundbreaking, Gain İzle

İlk bölüm müzisyenlerin kayıt stüdyolarında nasıl çalıştığına odaklanıyor ve Beatles’ı bir örnek olarak kullanıyor. Mümkün olduğu kadar çok farklı müzik stilini sergilemek amacıyla, bu 50 dakika, aralarında çok fazla bağlantı kurmadan, sanatçıdan sanatçıya geçişler yapıyor. Beatles, Elvis Presley, Yusuf İslam (eski adıyla Cat Stevens), Joni Mitchell, Sly And The Family Stone ve daha fazlasının beğenisine dair yoğun profiller içeriyor. İşlenecek çok fazla konu olduğu için sanatçıların ekranda kalma süreleri biraz kısa. Ancak, bu olumsuz bir özellik olarak görülemez. Sonuçta bu kişilere ya da gruplara yönelik bir yapım değil. Müziğin kayıt aşamalarıyla alakalı bir belgesel projesi.

Soundbreaking, Gain İzle

Belgeseli izlerken, bir müzik kaydı sırasında kaydedilmiş müziğin enerjisinden, yaratıcılığından ve duygusal canlılığından faydalanabiliyoruz. Müzisyenlerin sanatının ve yapımcılara sunulan teknolojik atılımların yeni müzik türleri yaratmak için nasıl birleştiğini araştırıyor. Bu seri, her türden şarkıcılar, şarkı yazarları, grup üyeleri, müzik eleştirmenleri, yapımcılar ve teknisyenlerle 160’tan fazla röportaj içeriyor. Yapımcı Rick Rubin bu işe büyük bir emek vermiş gibi görünüyor. Kaydedilmiş müziğin en son teknolojilerine dair bu aydınlatıcı genel bakış müzik tutkunlarının merak ettikleri pek çok soruyu da cevaplandıran bir yapım. Özellikle de işin tekniğiyle alakalı bolca bilgi veriliyor ve bunlardan bazıları hayli şaşırtıcı bilgiler.

Soundbreaking, Gain İzle

Bessie Smith (Blues Kraliçesi) kadar çeşitli sanatçıların hikayeleri; Mikrofonda usta bir şarkıcı olan Phil Crosby; şarkı sözlerinden en çok yararlanan Frank Sinatra; mükemmel hikaye anlatıcısı Ray Charles; stüdyo yapımı müziğe başkaldıran Fleetwood Mac; sentezlenmiş şaheserler yaratan Stevie Wonder; ve “hip hop sokakların CNN’i” Chuck D… Bütün bu önemli isimler ve daha fazlası belgeselde izleyenleri bekliyor. 100 yıllık kayıtlı müzik, plak prodüksiyonu hakkında bilmek istediğiniz her şeyi kolay anlaşılır bir şekilde anlatıyor. Bu belgesel dizisinde en çok sevilen şeylerden biri, tipik olarak şarkılara, sanatçılara ve ünlülere bağlı kalan diğer müzik belgesellerinin aksine, bu belgeselin sektörü ileriye taşıyan yaratıcı süreç, üretim teknikleri ve teknoloji evriminin perde arkasına geçmesi. Soundbreaking izlemek için Gain abonesi olmak yeterli.

Yorum Yap