Videoların Açılması İçin Lütfen Bekleyin! Alternatif seçeneklerinin gelmesi için sitemize üye olup yorum yazmanız gerekmektedir

Reklamı Geç

Stray, Gain İzle

Sokak köpeklerinin peşinden İstanbul’un gezildiği ve anlatıldığı bir belgesel. Hem de yabancılar tarafından, Stray… Gain platformunda yayınlanan Stray belgeseli konu olarak hem çok tanıdık hem de epey ilginç. Yazar, yönetmen, editör, görüntü yönetmeni Elizabeth Lo bu belgeselin arkasındaki isim. İstanbul’da bir zamanlar sokak köpekleri maalesef öldürülüyordu ve itlaf ediliyordu. Protestolar sonuç verdi ve bu artık uygulanmıyor. Ancak, sokak köpekleri ile alakalı tartışmalar da asla bitecekmiş gibi durmuyor. Günümüzde de kimileri sokak köpeklerinin tamamen temizlenmesi yönünde fikir belirtirken başka bir grup da sokakların aslında onlara ait olduğunu söylüyor.

Stray, Gain İzle

2016’da İstanbul’un kedileri ile alakalı bir belgesel yapılmıştı. Şimdiyse sıra köpeklerde. Ancak köpekler, en azından insanlarla ilişki kurma veya insanlara bağımlı olma eğilimi olan daha açık bir şekilde sosyal yaratıklar olarak kabul edildiğinden, sokak köpekleri, sokak kedilerinden biraz daha dokunaklı olabilir. Başroldeki ilk köpeğimiz Zeytin, duygulu görünen bir canavar, ilk görüşte kalp kırıcı. Etrafta koşuyor, bir tepeye çıkıyor. Daha sonra, bir şantiyeye gidiyor. Orada koşu arkadaşı olan Nazar ile tanışıyor. Nazar bir diğer başrolümüz. Ve son olarak üçüncü başrolümüz Kartal var. Üçüncü köpek, daha çok oturmaktan ve çırpınmaktan hoşlanan bir arkadaş. Bu üç köpeğin gözünden İstanbul’u geziyor ve şehri onlarla birlikte arşınlamaya başlıyoruz.

Stray, Gain İzle

İnsanlarla olan etkileşimleri oldukça üzücü. Bazıları onlarla alay ediyor. Zeytin’i çimenlerin üzerinde dışkılarken gören birkaç turist, Zeytin hakkında mırıldanarak konuşuyor. İzleyicinin bundan Zeytin’in duygularını incitmeyeceğini anlaması biraz zaman alıyor. Tabii herkes kötü davranmıyor. Arada iyi davranan insanlar da var. Bu yüzden insanlara çok fazla haksızlık yapmamak lazım. Ancak, İstanbul’da bir sokak köpeği olmak elbette çok kolay bir şey değil. İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri, ancak aynı zamanda en kalabalıkları arasında yer alıyor. Bu yüzden insanlar için bile yeterince tehlikeli iken hayvanların durumu açısından olayın farklı olduğunu söylemek çok da mümkün değil. Fakat Zeytin, Nazar ve Kartal bir şekilde hayatta kalmanın yolunu bulmuşlar.

Stray, Gain İzle

Stray, çağdaş İstanbul’da gezinen sokak köpekleri Zeytin, Nazar ve Kartal’ın hayatlarını konu alıyor. Ayrıca, köpeklerle etkileşime giren Suriyeli mülteci çocukların acı gerçeklerine, deneyimlerinin çoğu zaman örtüşen ve şefkatli bir bağa yol açan acı gerçeklerine dair bir fikir ediniyoruz. Stray, her iki dünya arasındaki görünmez engelleri yıkarak, kentsel Türkiye’yi benzersiz ve perspektif değiştiren bir şekilde keşfetmemizi sağlayan bir belgesel. Stray izlemek isteyenler Gain platformuna üye olarak bunu ve mecrada yer alan diğer belgeselleri izleyebilir. Gain belgesel konusunda epey zengin bir dijital platform ve özellikle hayatın içinden yerli ve yabancı belgesel yapımlarıyla izleyicilerin dikkatlerini üzerine çekiyor. Stray diğer belgesellere göre daha eski tarihli, ancak Gain’de yeni belgeseller de mevcut.

Stray, Gain İzle

2 Görüntülenme
Stray, Gain İzle

Stray, Gain İzle

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.
Zaten üye misin? Giriş Yap