İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gain İzle

Tenere , Gain İzle

Tenere , Gain İzle
+ - 0

Tenere , Gain İzle

Göç sorunu günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri. Özellikle üçüncü dünya ülkelerinden birçok yoksul insan kurtuluşu ve refahı bulmak için hayatlarını tehlikeye atarak büyük bir umut yolculuğuna çıkıyor. Fakir ülkelerden, iç savaşla yıkılan ülkelerden, açlığın pençesindeki ülkelerden milyonlarca insan her yıl farklı yollarla batıya doğru kaçmaya çalışıyor. Bazıları bunu aileleriyle ve çocuklarıyla gerçekleştiriyor. Öyle ki, kimi zaman çocukların dahi bu yolda hayatlarını kaybettiklerini görüyoruz. En yakınımızda gerçekleşen Aylan Bebek örneğini kim unutabilir ki? Peki sorumluluk kimde? Ülkelerinden kaçmaya çalışanlar mı suçlu yoksa o ülkeleri kaçılacak seviyeye getirenler mi? Herkesin sebebi farklı olsa da amaç aynı. Yeni bir hayat.

Tenere , Gain İzle

Göç ve mültecilik konusunda bugüne kadar pek çok belgesel, sinema filmi ve dizi çekildi. Hepsi de birbirinden etkileyiciydi. Ancak, 2019 yapımı Tenere olayı tamamen bir üst seviyeye taşıdı. Dileyenler Tenere filmini Gain’de izleyebilir. Tenere, Agadez, Nijer’den yola çıkarak çölü geçerek Libya ve Avrupa’ya ulaşan Afrikalıların gerçek hikayesini anlatıyor. Filmde Agadez’den Bachir ve arkadaşlarının Nuh’un gemisine benzeyen bir kamyonla zorlu yolculuğuna tanık oluyoruz. Zorlu doğa koşulları, susuzluk ve daha birçok sorunla hem fiziksel hem de duygusal olarak nasıl mücadele ettiklerini görüyoruz. Evet, Tenere için Nuh’un Gemisi’nin modern bir versiyonu demek mümkün. Bir çöl denizinden hayal ettikleri uygarlığa doğru uzun ve ölümcül yolculuk.

Tenere , Gain İzle

Tenere, Bachir’in iş aramak için Agadez’den Dirkou’ya yaptığı yolculuğunu anlatan gözlemsel bir belgesel. Bachir, grubun en deneyimli üyelerinden biridir ve ailesini geçindirmek için Sahra’yı birkaç kez geçmiştir. Bachir, bu kez, şiddetli iç savaş nedeniyle artık bir fırsatlar ülkesi olmayan Libya’ya gitmek yerine, Nijer’in kuzeydoğu köşesinde Agadez’e 584 km uzaklıktaki Dirkou’da durup iş bulmayı planlıyor. Bununla birlikte, normal yollarda arabayla bir günlük yolculuk, Sahra’nın kumları arasında 45 derecelik bir sıcaklıkta 5 günlük tehlikeli bir yürüyüş olabilir. Dünyanın bu bölgesinde yollar yok, sadece çok fazla kum var. Agadez, 100.000’den fazla nüfusu olan dünyadaki şehirlerle karşılaştırıldığında küçük olsa da, Nijer’deki en büyük 5. şehir ve insanlar pek fazla fırsata sahip olmadığını görüyoruz.

Tenere , Gain İzle

Tozlu yollar, kerpiç evler ve yeşillik eksikliği, buradaki insan yaşamının sürdürülebilir olmadığını gösteriyor. Ancak göçmenlerin geçtiği çölle karşılaştırıldığında Agadez bir yaşam vahası. Çölde 10-15 dakikalık bir yolculuktan sonra yönetmen keçi, insan, eşya ve su yüklü kamyonu drone çekimleriyle çekmeye başlıyor ve bu da yolculuğun ne kadar tehlikeli olduğunu görmemizi sağlıyor. Belgesel filmin yönetmen koltuğunda bir Türk, Hasan Söylemez oturuyor. Bu göç çekilirken elbette çeşitli güvenlik önlemleri alındı. Fakat, yolculuğun zorluğunu etkileyecek önlemler değildi. Medeniyetten arabayla iki gün uzaktayken ve etrafı kum ve 45 derecelik bir sıcaklıkla çevriliyken arabanız bozulursa, bir kamera ve askerlerin yardım edebileceği pek bir şey yok.

Tenere , Gain İzle

Çölde ortada kalırsanız kimse size yardım edemez. Göçmenler bunu bilerek yola çıkıyor ve ölüm her an gerçekleşebilir. Kamyon bozulabilir, su ve yiyecek tükenebilir, göçmenler arasında çıkan bir tartışma bile felaketle sonuçlanabilir. Bir de çölde göçmenleri soyan eşkıyalar var tabii. Tenere izlemek için Gain abonesi olmak yeterli. Bir yerli platform olan Gain’de daha birçok belgesel ve yapım yer alıyor.

Yorum Yap