İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Disney Plus

The Dropout, Disney Plus, İzle

The Dropout, Disney Plus, İzle
+ - 0

Elizabeth Holmes tarihin en büyük dolandırıcılarından biri. Sözde CEO’su olduğu sağlık firması sağlık teknolojisi şirketi Theranos, sadece parmak ucundan iğneyle alınan az miktarda bir kan ile çalışan bir kan testi kiti geliştirdiklerini ve kan testinde devrim yaptıklarını iddia ediyordu. Ancak, kısa süre içerisinde foyası meydana çıktı. Bu süreçte haddi hesabı olmayan paralar kazandı. Bu büyük dolandırıcılık öyküsü artık bir dizi olarak karşımızda. Disney+ Türkiye’de de bu diziyi izleme şansı bulacağız. Dizinin başrolünde Holmes karakterini Amanda Seyfried oynuyor. Holmes, sırayla parlak, çekici ve akıllı. Amanda da bu tarife hayli uygun.

The Dropout (Disney Plus)

Tek kelimeyle kusursuz. Ancak kusursuz olduğu konu belli. Ayrıca, dünyayı değiştireceği iddiasına güvenmek için milyonları manipüle etmenin yanı sıra, insanları kandırmak ve şans bitene kadar yalanlarla dolu bir hayat yaşamak söz konusu olduğunda da kusursuz. Elizabeth Holmes 2003 yılında milyarlarca dolarlık Theranos’u kurduğunda 19 yaşındaydı. Şirketin CEO’su olarak yatırımcıları, hastaları, medyayı ve Amerikan tıp camiasının önemli bir bölümünü kendi şirketine inanmaları için kandırdı. kan testinde devrim yaratabilecek bir teknolojiyi başarıyla icat etmişti. Theranos, medyayı “Amazon’un perakende satışını veya Apple’ın cep telefonunu değiştirdiği gibi sağlık hizmetlerini değiştirmekle aynı devrim niteliğinde bir şirket” olarak ele geçirmişti. 10 milyar dolarlık bir değerleme aldı.

The Dropout izle

Ancak 2015 yılı gibi şirket ve teknolojisi hakkında yayılan söylentiler ve yapılan araştırmalardan sonra işler sarpa sarmaya başladı. İki kez Pulitzer Ödülü sahibi gazeteci John Carreyrou’nun The Wall Street Journal’da Holmes ve Theranos’u sorgulayan bir dizi makalesi de elle tutulur hasara yol açtı. Holmes’un net değeri sıfıra düşmeye başladı. Theranos Eylül 2018’de feshedildi. Holmes, milyarder girişimci olarak kariyeri, başladığı gibi hızlı bir şekilde bittiğinde henüz 34 yaşındaydı. Dizinin yaratıcısı Meriwether, olayların şimdiye kadar çeşitli medyada tasvir edilen belgelerinin üzerine kendi kurgusuna da ekleyerek harika bir dizi ortaya çıkardı. Meriwether rol için Amanda Seyfried’den daha iyi bir oyuncu seçimi yapamazdı.

The Dropout Seyret

Seyfried’in Holmes ile olan fiziksel benzerliği çok bariz. Seyfried bu benzerliği hareketlere de başarılı bir şekilde yansıtmış ve hayli iyi bir performans sergilemiş. Meriwether, tartışmalı kahramanı insanlaştırmak için baştan beri bu tür şefkat anlarını kullanıyor ve kişiliğinin rahatsız edici gerçekliğine başarılı bir şekilde katmanlar ekliyor. Amanda’nın üstün oyunculuk yeteneğiyle bir araya gelince de ortaya harika bir karakter çıkıyor. Hem olaylar hem de Holmes hakkında derinlemesine araştırmalar yapıldığı gayet açık ve net. The Dropout izlemek için Disney+ üyesi olmak gerekiyor. Platform henüz yayında değil ancak bünyesinde Marvel’den Star Wars’a pek çok yapım barındıracak. Bu platformda yer alacak bazı yerli içerikleri de inceleyeceğiz. Şimdilik izleyenlerin yapması gereken sadece biraz daha beklemek.

 

Yorum Yap