İlginizi Çekebilir
Ozark Netflix Izle
  1. Ana Sayfa
  2. Netflix Dizi

The Queen’s Gambit Konusu

The Queen’s Gambit Konusu
+ - 0

The Queen’s Gambit Konusu ve Oyuncuları

Netflix’in yeni dizisi The Queen’s Gambit herkesin dikkatini çekmiş durumda. Dünya çapında beğeni toplayan mini dizi The Queen’s Gambit konusu ve oyuncuları hakkında detaylı bilgi içeriğimizde.

Dünyanın en popüler ve en çok kullanıcıya sahip dijital yayın platformlarının başında gelen Netflix’in bu başarıyı yakalamasının arkasında bazı önemli sebepler yatmaktadır. Bu alanda ilk ve en yenilikçi platform olmasıyla insanların dikkatini çekmeyi başaran Netflix, orijinal içerikleriyle de her kesimden yüksek geri dönüş almayı başarmıştır. Netflix, başka hiçbir platformda yayınlanmayan sadece kendi platformunu kullanan kişilerin izleyebileceği orijinal yapımların üzerinde çok durmaktadır. Bu yapımlara önem veren şirket, özellikle iki husus üzerinde durmaktadır: orijinal içeriklerin sayısının, çeşitliliğinin fazla olması ve her orijinal yapımın izleyicinin beğenebileceği seviyede olması. Bugüne kadar bu doğrultuda ilerleyerek pek çok mecrada popüler hale gelen orijinal yapımları izleyiciye sunan Netflix, sonuç olarak izleyicilerin tercih edeceği ve uzun süreler vakit geçireceği bir platform haline gelmiştir. Netflix’in orijinal işleri film, belgesel veya dizi olabilmektedir. Platformda son zamanlarda yayınlanıp herkesin dikkatini çekmeyi başaran yapımların başında The Queen’s Gambit gelmektedir.

The Queen’s Gambit Konusu

Bir mini dizi olan The Queen’s Gambit, can alıcı hikayesi ve müthiş oyunculuklarıyla dünya çapındaki Netflix kullanıcılarından tam not almayı başarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilen The Queen’s Gambit dizisi, Netflix aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yayınlanmıştır. İnsanın içine dokunan bir hikâyeye sahip olan dizinin konusuna dilerseniz yakından bakalım.

The Queen’s Gambit Konusu

Öncelikle bu mini dizinin bir kitap uyarlaması olduğunu söyleyelim. Aynı isme sahip olan ve Walter Tevis’in kaleme aldığı kitaptan uyarlanan The Queen’s Gambit konusu, ana karakterimiz olan Elizabeth Harmon isimli bir kız etrafında şekillenmektedir. Elizabeth, küçük yaşta bir trafik kazası sonucunda annesi ve babasını kaybetmiştir. Bu ağır olaydan sonra Elizabeth bir çocuk yetiştirme yurduna yerleştirilmiştir. Burada alışmaya çalışan ve zaman zaman uyum sorunu yaşayan küçük kız, sevdiği birkaç arkadaş edinmiş olsa da yurttaki görevlilerin birçoğundan hazzetmemiştir. Bir gün yetiştirme yurdunun alt katına inen Beth, burada yurdun hademesinin satranç oynadığını görür. Yurt havasından ve ortamından zaten sıkılmış olan küçük kızın dikkati satranca yönelmiştir. Hademenin nasıl oynadığına ve neler yaptığına dikkat eden Beth, oyunun genel yapısını anlamaya çalışmıştır. Bir gün hademeyi güç bela ikna edip beraber bir oyun oynamışlardır. Oynanan bu oyunların sayısı gün geçtikçe artmış ve hademe, kızın satrancı bu denli dahice oynaması karşısında hayrete düşmüştür.

Bir süre sonra bir aile, yetiştirme yurdundan Elizabeth Harmon’u evlat edinmek istemiştir. Bu duruma çok sevinen Beth, yurttan ayrılmış ve yeni evine alışmaya çalışmaktadır. Yeni ebeveynleriyle, özellikle de annesi olan Alma Whetley ile, iletişimini arttırmaya çalışan Beth, bir gün annesini de ikna edip bir dergide gördüğü satranç turnuvasına katılma şansını yakalar. İşte bu turnuvadan sonra Elizabeth Harmon isimli satranç dâhisinin bu alanda yükselişi başlar ve bu yükseliş, yeni maceraların ortaya çıkmasına da zemin hazırlar. Dizinin geçtiği zaman aralığının 1950’lerin ortasıyla 1960’ların sonu olduğu söylenebilir. Dizi, 1 sezon ve 7 bölümden oluşmaktadır. Her bölümü ortalama 50 dakika süren The Queen’s Gambit’in ikinci sezonunun çıkması beklenmemektedir zira bir mini dizi olarak planlanmıştır.

The Queen’s Gambit Konusu

The Queen’s Gambit Oyuncuları

Dizinin tüm dünyada bu kadar beğeni toplamasındaki etkenlerin başında hikayesi gelse de hikayesinin yanında çok başarılı oyunculuklar sergilenmiş olmasının da dizinin bu denli yukarılara tırmanmasına yardımcı olmuştur. Öyle ki özellikle dizi de Elizabeth Harmon rolünü üstlenmiş olan yetenekli oyuncu Anna Taylor-Joy, karakteri rol olarak oynamamış adeta yaşamış desek abartmış olmayız. Zira diziyi izlerken karakterin o yaşadıklarını, hissettiklerini ve genel olarak duygu durumunu izleyiciye çok iyi bir biçimde aktardığı rahatlıkla hissedilebiliyor. Elizabeth Harmon’un yanında diğer oyuncuların da gayet iyi oyunculuk performansları sergilediğini söyleyebiliriz. Yetiştirme yurdunun hademesi olan ve Harmon’un satrançla tanışmasını sağlayan Mr. Shaibel karakterini Bill Camp oynarken Elizabeth’in üvey annesi olan Mrs. Alma Wheatley’i ise Marielle Heller oynamıştır. Son olarak dizide Elizabeth’in yakın arkadaşı ve dostu olan Benny Watts karakterine ise Thomas Brodie-Sangster hayat vermiştir.

Yorum Yap