İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Netflix Dizi

The White Princess, Netflix İzle

The White Princess, Netflix İzle
+ - 0

Philippa Gregory’nin romanının uyarlaması olan The White Princess York Düşesi Elizabeth ve 7. Henry arasındaki ilişkiye kadın merkezli bir yaklaşımla karşımıza çıkan tarihi bir yapım. İngiliz monarşisinin en karmaşık anları bu dizide büyük ölçüde yer buluyor. Yorklar, Tudorlar, Plantagenetler, Lancesterler ve tüm İngiliz hanedanlarını tanıma şansı buluyoruz. Dizi elbette tarihi olaylara dayanıyor ancak tarihi bir kurgu olduğunu da unutmamak lazım. Özellikle tarihi yapımlar izlemeyi sevenler bu diziyi epey etkileyici bulacaktır. Hem çekimler hem de oyunculuklar üst düzey ve arka plana bakıldığında büyük masraflar yapıldığı belli.

The White Princess

Dizide Elizabeth rolünde Jodie Comer yer alıyor. Gerçekten o kıyafet ve ortam içerisinde büyüleyici duruyor. 7. Henry rolünde ise Jacob Collins-Levy yer alıyor. 8. Henry kadar sansasyonel bir kral değil, ancak Elizabeth ile olan ilişkisi ona tarihte belirli bir yer kazandırdı. Hikayeye tamamen kadınlar hüküm sürüyor. Taht için yapılan oyunların tümünde kadınlar önemli bir yer tutuyor. Anneler, kız kardeşler, prensesler, kraliçeler… En az bizdeki saray entrikaları kadar entrika mevcut. Henry’nin annesi Margaret rolünde Michelle Fairley var. Tüm hayatını oğlunun tahta çıkmasına adamış bir kadın. Bu uğurda her şeyi yapmaya ve oğlunu da tahtta tutmaya kendini adamış bir anne. Tabii bunu sadece oğlu için değil kendisi için de yapıyor.

The White Princess izle

Netflix’in bu dizisi tam anlamıyla entrikalar, planlar ve şüphelerle dolu ve aile dinamiklerinin zamanla değiştiğini görmek özellikle ilginç. Henry Elizabeth’e kapıldıkça onu dinlemesi ve annesinden uzaklaşma ihtimali annesini endişelendiriyor. Gelinini kendisine karşı bir rakip olarak görüyor. Fakat, Henry baba olduğunda durumlar değişiyor. Çünkü, Elizabeth ona bir varis verdi ve artık tam anlamıyla bir kraliçe. Annesinin yönlendirmeleri artık kralın üzerinde yavaş yavaş etkisini yitiriyor. Annesi bu duruma dayanamayarak ayaklanma bile çıkartmaya çalışıyor. Henry ise bunu öğrendiğinde onu idam etmek yerine bir kuleye kapamayı tercih ediyor. İkisinin ilişkisinde oğulun anneye daha fazla sevgi beslediğini de buradan görüyoruz.

The White Princess Seyret

Fairley ve Davis düello yapan anneler olarak büyüleyici oyunculuklar sergilemiş. Game of Thrones hayranları da bu diziye bayılacaktır. Elbette olağanüstü unsurlar yok, ancak taht kavgası tamamen gerçek. Elizabeth ve Margaret’in kral üzerinde hakimiyet mücadeleleri tıpkı Muhteşem Yüzyıl dizisinde Ayşe Hafsa Sultan ve Hürrem Sultan’ın mücadelelerine benziyor. Tabii, Hafsa Sultan oğluna isyan tertipleyecek kadar ileriye gitmemişti. Hangi kültürde olursa olsun işin içinde taht ve hakimiyet varsa dünyanın her yerinde benzer şeylerin tarih boyunca yaşandığını anlıyoruz. The White Princess izlemek için Netflix’e abone olmak yeterli. Platformda çok farklı tarihi dizi ve filmler de mevcut. The White Princess hem kadrosu hem de görselliği ile diğerlerinin önüne geçen bir yapım olarak dikkat çekiyor.

 

Yorum Yap