Videoların Açılması İçin Lütfen Bekleyin! Alternatif seçeneklerinin gelmesi için sitemize üye olup yorum yazmanız gerekmektedir

Reklamı Geç

Çiftlik Bank skandalı bir dönem tüm ülkeyi meşgul etmişti. Binlerce insan, milyarlarca lirayı dolandırıcılara kaptırmıştı. Tüm bu işlerin arkasında da Tosuncuk lakaplı, Bursalı Mehmet Aydın vardı. Exxen’de yer alan Tosuncuk adlı belgeselde de tüm bu olayların iç yüzü anlatılıyor. Yaklaşık yarım saatlik belgeselde Mehmet Aydın’ın tanıdıkları, mağdurlar ve daha pek çok isim yaşanan olaylardan, öncesinden ve sonrasından bahsediyor. Tosuncuk adıyla anılan Mehmet Aydın aslında arkadaşlarının anlattıklarına göre gayet saf ve temiz bir adam görüntüsü sergiliyor. Ancak, işler daha sonra çok farklı noktalara gidiyor ve ortaya Çiftlik Bank adlı bir dolandırıcılık yöntemi çıkıyor.

Tosuncuk Belgeseli

Exxen’de yayınlanan Tosuncuk belgeselinin altında 140Journos ekibinin imzası var. Olayların başında Çiftlik Bank’ı, şarkıları ve açılışları görüyoruz. Herkes mutlu ve sevinçli. Her şey toz pembe ilerliyor. Mehmet Aydın site üyeleri tarafından övülüyor. Ancak, 2016’de kurulan şirket 1 buçuk yıl sonra batıyor ve ortada yaklaşık 130 bin mağdur ve çalınan milyarlarca lira kalıyor. Belgeselde zamanında konu ile yakından alakadar olmuş İsmail Saymaz’a ve anlattıklarına da yer veriliyor. Çiftlik Bank sistemi tüm ayrıntıları ile anlatılıyor. İnsanların nasıl kandırıldığını çok net bir şekilde görüyoruz. İnternet platformunda gerçekleşen bir piramit dolandırıcılığı sistemi olduğu söyleniyor. Mehmet Aydın bu piramiti bir oyun arkasına saklamış.

Tosuncuk Belgeseli İzle

Şirket Almanya’da da çeşitli planlar yapmış ancak Almanya’da yaşayan Türkler daha önce de çok kez dolandırıldıklarından bu kez tongaya düşmemişler. Fakat, Türkiye’den pek çok insan ağına düşüyor. Dolandırılan insanlar arasında eğitimli insanlar da var. Hepsi belli gelir grubuna dahiller. Aslında, çok fazla fakir insan yok. Tosuncuk toplumun farklı gruplarından insanları hedef alıyor. Belgeselde ayrıca mağdurlara da yer veriliyor. Mağdurlar da Çiftlik Bank ile nasıl tanıştıklarını ve nasıl dolandırıldıklarını anlatıyor. İnsanlar platformda kendilerini aslında yatırım ortakları olarak görüyor. İstedikleri zaman paralarını çekebilmeleri onlarda güven ortamı oluşturuyor ve gerçek çiftliklerde birkaç tane koyun ve kuzu gördüklerinde artık tamamen güvenmiş oluyorlar.

Tosuncuk Belgeseli Seyret

Tosuncuk Mehmet Aydın farklı şehirlerde çiftlik açıyor. Açılışlarda oyunlar, Kur’an tilavetleri gibi organizasyonlar yapılıyor. Mehmet Aydın fabrikalara sadece kendi kameralarını sokuyor ve orada sanki üretim yapılıyormuş izlenimi veriyor. Bu sayede insanlar daha da güveniyor ve paralarını çekmemeye başlıyor. Bu da Tosuncuk’un artık insanları tuzağa düşürdüğü anlamına geliyor. Günü geldiğinde insanlar artık paralarını çekemiyorlar ve Tosuncuk Mehmet Aydın çoktan ülkeyi terk etmiş oluyor. Bu andan sonra da gündemden uzun süre düşmüyor. Hatta paraları alıp kaçtıktan sonraki hayatı da sık sık sosyal medyada görülüyor. Bir dolandırıcılık hikayesi olan Tosuncuk‘u izlemek için Exxen üyesi olmak kafi. Platformda tamamen yerli farklı belgeseller de var. Ayrıca yine yerli diziler ve farklı konseptlerde içerikler de mevcut.

1 Görüntülenme
Tosuncuk Belgeseli, Exxen İzle

Tosuncuk Belgeseli, Exxen İzle

Kategori