İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exxen

Tosuncuk Belgeseli Exxen

Tosuncuk Belgeseli Exxen
+ - 0

Tosuncuk Belgeseli Exxen

Tosuncuk Belgeseli, EXXEN Dijital İçerik Platformu üzerinde 2021 yılının başında yayınlanmaya başlamıştır. Tosuncuk Belgeseli Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın tarafından kurulan Çiftlik Bank isimli dolandırıcılık oluşumunun kuruluşu gelişimi ve sonucunda yaşananları konu alan yerli bir yapımdır. Belgeselin yapımcılığı 140 journos ekibi tarafından üstlenilmiştir. Belgesel yapım, Çiftlik Bank isimli bir oyun adı altında başlayarak yatırımcı toplanması sürecine, söz konusu olaylara şahitlik etmiş kişiler, Mehmet Aydın’ı Çiftlik Bank’ın kuruluşundan önceki yaşamında tanıyan kişiler, mağdur kişilerin röportajları üzerinden anlatılmaktadır. Belgesel filmde Çiftlik Bank’ın tanıtımında kullanılan görüntüler ve Çiftlik Bank’ın üye sayısını arttırma amaçlı yaptığı açılış organizasyonlarından görüntüler kullanılmıştır.

EXXEN Platformu Acun Ilıcalı tarafından duyurulmuş ve ardından Tosuncuk Belgeseli ve birçok yapımın EXXEN üzerinde yayınlanacağı haberleri verilmiştir. Tosuncuk isimli belgeseli Acun Medya Kuruluşu olan EXXEN dijital medya platformu üzerinden izleyebilirsiniz. Tosuncuk Belgeseli içeriğinde Tosun Bank Kitabı’nın yazarı İsmail Saymaz ana anlatıcıdır. Yaşanan süreç detaylı şekilde belgesel niteliğinde bir yapıma uygun olarak İsmail Saymaz tarafından kanıtları ve tarihleriyle aktarılmaktadır. Çiftlik Bank yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul sürece nasıl dahil olduğunu, önceleri yatırımcı sonrasında Çiftlik Bank şarküteri sahibi Hakkı Cangül yatırımlarını nasıl büyüttüğünü, çocukluk arkadaşı Yüsra Tezel Mehmet Aydın’ın çocukluk ve gençlik dönemini ve eski çalıştığı işyerinin sahiplerinin Mehmet Aydın‘ın iş yerindeki davranışlarını röportajları ile birlikte 140 journos tarafından ele alınan belgeselde anlatmaktadır.

Tosuncuk Belgeseli Exxen

Tosuncuk Belgeseli Exxen Çiftlik Bank Nedir?

Çiftlik Bank bir bilgisayar oyunu üzerinden kurgulanmış, Ağustos 2016’da Mehmet Aydın tarafından kurulmuş, katılımcılarının yapmış oldukları yatırımlarla çeşitli çiftlik hayvanları satın alma vaadinde bulunan bir dolandırıcılık operasyonudur. Çiftlik Bank organizasyonu geleneksel saadet zinciri yapılanmasından farklı olarak bir bilgisayar oyununun ve yapılan sözde yatırımların ardına saklanmış bu sayede yüksek yatırımcı sayısına ulaşabilmiştir. Bilgisayar oyununun arkasına saklanmış bir operasyon olarak sürdürülmesi yasalardan kaçmasına ve geç fark edilmesine yardımcı olmuştur. İlk kuruluş döneminde üyelerin katıldığı büyük toplantılar düzenlenmiş 10’a yakın çiftliğin açılış törenleri yapılarak yeni üyeler kazanılmıştır. Açılış törenlerinde katılımcıların dini ve milli duyguları sömürülerek güven sağlanmış, Türkiye’nin çeşitli illerinde çiftlikler açılmış çiftlerden elde edilen hayvansal ürünlerden elde edilen şarküteri ürünleri Çiftlik Bank ismi altında çeşitli illerde kurulan şarküteri dükkanlarında satılmıştır. Çeşitli medya kanalları üzerinde ünlü kişiler tarafından reklamları yaptırılmış, halkın Çiftlik Bank sistemine güveni arttırılmaya çalışılmıştır. Erken dönem yatırımcılara şarküteri dükkanlarına sahip olma hakkı tanınmış şarküteri dükkanlarına sahip olmak isteyen üyelerden bayilik ücreti alınmıştır. Oyunda çeşitli yöntemlerle kazanılan puanlar kullanılarak şarküteri dükkanlarından ürünlerin satışları mümkün hale getirilmiştir. Böylece para sistem içinde tutularak kazanç görünümü altında üyelere şarküteri ürünleri verilmiştir.

Ponzi ismi verilen saadet zinciri sistemlerinin tipik özelliği olarak oluşumun başlangıç döneminde düzenli ödemeler yapılarak üye sayısı hızlı şekilde arttırmıştır. Saadet zinciri sistemlerinde ilk dönem yatırımcıların ödemeleri yatırım olarak kullanılırken sisteme sonradan katılan üyelerden alınan ücretler erken dönem üyelere dağıtılmaktadır ve böylece ödemeler düzenli şekilde yapılıyor izlenimi üyeler üzerine bırakılmaktadır. Yeni üye sayısı yeteri kadar sağlanamadığı durumlarda oluşumun vadettiği karlarını sistemden çekmek isteyen eski üyelerin paralarında aksamalar olmaktadır. Çiftlik bank sisteminde de yaşanan benzer bir süreçtir. İlerleyen süreçte ödemelerin aksaması ve çeşitli şikayetler sebebiyle kurucu Mehmet Aydın’ın ifadesine başvurulmuş ve serbest bırakılmıştır. Mehmet Aydın tarafından yayınlanan Çiftlik Bank’ın son dönemine denk gelen bir video da Mehmet Aydın çiftliklerdeki kümes ve ahır görünümlü çadırların içinde Bitcoin madenciliği cihazları olduğunu ve karların güven altında olduğunu anlatmaktadır. Çeşitli şikayetler sebebiyle savcılık tarafından ifadesi alınan Mehmet Aydın önce Latin Amerika’ ya gitmiş orada Çiftlik Bank temsilcilikleri kurmuştur. Ardından adına açılmış herhangi bir dava ya da yakalama kararı olmaması sebebiyle ülkeye sorunsuzca giriş yapabilmiştir. Mart 2018’ de Çiftlik Bank için yapılan saadet zinciri iddialarıyla başlatılan soruşturmalar gereği şirket varlıklarına el konuldu ve yetkileri sonlandırıldı. Yapılan incelemeler sonucunda tavuk kümesi görünümlü çadırların içinde Bitcoin madenciliği yapıldığı tespit edilmiştir. Bitcoin madenciliği yüksek elektrik gücü tüketen Bitcoin üretme amacıyla üretilmiş cihazlarla yapılmaktadır. Tesislerde üretilen Bitcoin’lerin hangi değerden satıldığı ve ne kadar üretim yapıldığı bilinmediği için Çiftlik Bank organizasyonunun topladığı para miktarı tam olarak tespit edilememektedir. Kurucu Mehmet Aydın ülkeden ayrılmıştır ülkeden ayrılışı tarifeli bir uçak ile yasal bir şekilde olmuştur ve halen İnterpol’ ün en çok arananlar listesinde bulunmaktadır. Çiftlik Bank organizasyonunun yazılımcısı Cudi Cumhur Yurdakul Mehmet Aydın’ ı son gören kişi olarak ifade vermiştir. Mehmet Aydın’ la Brezilya’ da görüştüğünü açıklamıştır. Çiftlik Bank yaklaşık olarak 132 bin kişiyi mağdur etmiş kazanç sağlama amacıyla paralarını yatıran kişiler için 1 milyar Türk Lirası’ndan fazla zarara sebep olmuştur. Sosyal medyada Mehmet Aydın’ın intihar ederek öldüğüne dair haberler çıkmasına karşın bu haberler yalanlanmıştır.

Tosuncuk Belgeseli Exxen
Tosuncuk Belgeseli Exxen

140 journos Nedir?

Engin Önder 19 Ocak 2012′ de tarafından kurulan çeşitli dijital platformlarda internet üzerinden yayınlanmak üzere içerikler üreten gönüllü üye topluluğuna sahip medya kuruluşudur. 140 journos 140 gazeteci anlamına gelmektedir. 140 journos Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Fransızca içerikler de üretmektedir. 140 journos içerikleri Youtube, EXXEN, Blu TV gibi dijital medya platformlarında yayınlanmaktadır. 140 journos belgeseller, araştırmalar ve görsel hikayeler üretmektedir. 140 journos son olarak EXXEN Dijital İçerik Platformu için içerikler üretmeye başlamıştır. Tosuncuk Belgeseli 140 journos yapımıdır ve EXXEN dijital medya platformunda yayınlanmaktadır.

 

EXXEN Nedir?

EXXEN Acun Ilıcalı tarafından 2021 yılında hayata geçirilen Acun Medya kuruluşudur. EXXEN dijital medya platformu olarak 1 Ocak 2021 yılında yayın hayatına başlamıştır. Platformda diziler, programlar, belgeseller, yarışmalar, çizgi dizi ve çizgi filmler gibi yapımlar yayınlanmaktadır. EXXEN üzerinde şu an için sadece yerli yapım içerikler bulunmaktadır. EXXEN platformu yerli içeriklere faklı dillerde altyazı ve dublaj seçenekleri sunarak yerli içeriklerin yurtdışında izlenebilmesini hedeflemektedir.

Tosuncuk Belgeseli Exxen

EXXEN Platformu içeriklerine erişim için üyelik gerekmektedir. EXXEN Platformu’nun iki tip üyelik seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birincisi içerikler arasında reklam barındıran pakettir ve üyelik ücreti düşük olan pakettir. İkinci paket seçeneği ise reklamsız şekilde içeriklerin izlenmesine olanak sunmaktadır paket ücreti reklamlı paket seçeneğine oranla daha yüksektir. EXXEN Platformunun reklamlı ve reklamsız üyelik paketleri arasında üyelik ücreti farklılıkları bulunmaktadır. EXXEN Platformu yeni üye olan kişiler için ilk 7 gün için ücretsiz deneme imkanı sunmaktadır. Ücretsiz deneme süresi sonrasında üyeliğine devam etmek isteyen kullanıcılar tercih ettikleri üyelik tipine bağlı olarak aylık ödemesini yaptıkları takdirde içerikleri erişmeye devem edebilmektedirler. EXXEN Platformunda yayınlanan içeriklere internete bağlı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlardan erişim sağlanabilmektedir. EXXEN platformuna ait uygulama android işletim sistemi kullanan cihazlar için Google Play’ den, ios işletim sistemi kullanan cihazlar için App store’ dan indirilerek kullanılabilir. Bilgisayardan EXXEN Platformuna erişim browser üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

Yorum Yap