İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Film izle

Uçak, Airplane Netflix İzle

Uçak, Airplane Netflix İzle
+ - 0

Uçak, Airplane Netflix İzle

Kimilerine göre gelmiş geçmiş en iyi komedi filmlerinden biri olan Uçak Netflix’te izleyiciyle buluştu. Aslında izlemeyen azdır. Çünkü, tam bir klasik. 1980 yapımı film yayınlandığı yıllarda da epey ilgi görmüştü. İkinci sınıf, bariz, tahmin edilebilir, bayat ve çoğu zaman çok komik. Ve komik olmasının nedeni genellikle ikinci sınıf, tahmin edilebilir, bayat, vb. olması. Bugünlerde film komedileri çağdaş, radikal, açık sözlü ve alaycı bir şekilde hicivli olmaya o kadar takılıyorlar ki bazen komik olmayı unutuyorlar. Uçak, aslında komedinin nasıl icare edileceğine dair ders niteliğinde bir film olarak göze çarpıyor.

Uçak, Airplane Netflix İzle

Uçak’ta kokpitte iki çaresiz insan var: hostes olarak Julie Hagerty ve travmatik savaş deneyimleri onu uçmaktan korkan eski bir Hava Kuvvetleri pilotu olarak Robert Hays. Yolcu listesinde yaşlı bir kadın, gitar çalan bir rahibe, hatta acil ameliyata uçakla götürülen hasta bir küçük kız. Ancak filmin en komik sahnesi, hostes ve Hava Kuvvetleri pilotunun yıllar önce nasıl tanıştığını ve aşık olduğunu açıklayan bir geçmişe dönüşte gerçekleşiyor. Spoiler olmaması için ayrıntıya girmiyoruz. Film pratikte klasik film klişelerinin hicivli bir antolojisidir. Kendisinden önce çekilen filmlere ve klişelere epey göndermede bulunuyor. Fakat bunu yaparken saçmalamayı da pek önemsemiyor. Yaşanan olayların çoğu epey absürd.

Uçak, Airplane Netflix İzle

Trans American Airlines’ın 209 sefer sayılı uçuşundaki yolcular ve mürettebat gıda zehirlenmesinden hastalandığında, yolcu ve kıdemli havacı Ted Striker savaş travmalarını geride bırakıp işin başına geçmeli ve uçağı kullanarak yolcuları kurtarmalıdır. Ancak bu pek kolay olmaz. Elaine’in Stryker’a yeniden alevlenen sevgisi, kendine güvenini tazeler ve birkaç gülünç derecede huysuz hava trafik kontrolörünün yardımıyla uçağı güvenli bir yere uçurur. Film mutlu sonla bitiyor ancak izleyicinin önemseyeceği nokta filmin sonu değil. Film içerisinde yaşanan tuhaf olaylar. O yüzden filmin sonunu söylemek pek de spoiler sayılmaz. Zaten izleyince olayların pozitif yönde sonuçlanacağını tahmin etmek hiç de güç değil. Hollywood komedi efsanesi ve Çıplak Silah serisinden tanıdığımız Leslie Nielsen filmin başrolünde yer alıyor.

Uçak, Airplane Netflix İzle

From Here to Eternity ve Saturday Night Fever gibi filmlere yapılan göndermeler ve diyaloglar esas olarak yetişkinlere hitap edecek olsa da daha genç izleyiciler de filmden keyif alabilir. Şakalar seks, siyaset, din ve hemen hemen her şeye yöneliktir. Mizah seviyesi her zaman tutarlı değildir, ancak güldürmesi garantidir. Performanslar, görsel maskaralıklara mükemmel bir şekilde ayarlanmış. Bilinçli olarak yapmacık ve abartılı oyunculuklar mevcut. Bu da filmi daha komik ve daha eğlenceli hale getiriyor. 88 dakikalık Uçak, Airplane gayet başarılı bir komedi filmi. Uçak filmini izlemek için Netflix abonesi olmak yeterli. Platformda tıpkı bu film gibi eski ve nostaljik birçok farklı yapım da yer almakta.

Uçak, Airplane Netflix İzle

Yorum Yap