İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Netflix Dizi

Uysallar, Netflix İzle

Uysallar, Netflix İzle
+ - 0

Uysallar, Netflix İzle

Uysallar daha ilk sahnesinden itibaren bir gizem yaratıyor. Oktay karakterinin kaçışı ve neden kaçtığı üzerine izleyiciyi düşündürüyor. Netflix’in yeni Türk yapımlarından olan Uysallar bizi Punk dünyasına götürüyor. Oktay’ın bu kadar panikleyip, sanki biri onu kovalıyormuş gibi hızla havaalanından kaçmasının gizemli nedeni, ilk bölümde yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Oktay’ın hayatından ve çevresindeki insanlardan ne kadar mutsuz olduğu hemen anlaşılıyor. Eşi de bir o kadar mutsuz, sürekli olarak Oktay’la olan meselelerini gündeme getirmeye çalışıyor ama o çok uzak, zihinsel, kendi dünyasıyla ve kendi sorunlarıyla meşgul, onun da kendisi kadar bunalımda olduğunu göremiyor.

Uysallar, Netflix İzle

Çocukları bile derinden dertli. On yedi yaşındaki oğlu Oktay’a kötü davranıyor ve anne babasına zerre saygı duymuyor. On yaşındaki kızları da aynı derecede cüretkar ancak hala bir çocukluk masumiyetini yansıtıyor ve anne ve babasını açıkça sevdiğini görüyoruz. Oktay’ın mücadelesi, ailevi sıkıntılarının ötesinde bir durum. Sorunları, işinden ve hayattaki konumundan kendi bireysel mutsuzluğunda yatıyor aslında. Uysallar hayattaki hayalini tamamen yitirmiş, mutluluğu bulmaktan başka bir şey istemeyen ve başka bir hayat yaşamaya çalışan bir Türk erkeğini gösterme konusunda mükemmel bir iş çıkarıyor. Sıradan bir orta yaş bunalımı değil, aslında birçok erkeğin belli nedenler sonucu içinde bulunduğu mutsuzluğu anlatıyor. Oktay aslında bir temsilci gibi.

Uysallar, Netflix İzle

Netflix yapımı Uysallar esasen toplumsal beklentiler, kısıtlamalar ve baskılarla ilgili bir dizi. Ana karakter Oktay ve eşi Nil, toplumun kendileri için belirlediği hayattan mutsuzdur. Nil, ilk çocuğu doğduktan sonra bir daha işe dönmeyerek hayatının bir bölümünden vazgeçmiş gibi hisseden evde oturan bir annedir. Oktay, başarılı bir mimar olmakla birlikte, işiyle ya da konumunda hizmet etmek zorunda kaldığı insanlarla herhangi bir kişisel bağ ya da tatmin hissetmez. Her iki karakter de bireysel mutsuzluklarından dolayı birbirlerinden uzaklaşmış ve birbirlerine karşı herhangi bir sevgi gösterememişlerdir. İkisi de birbirlerinin mutsuzluğuna kördür. Her ikisi de hayatlarının içinde sıkışmış hissetseler de, ikisi de bunu kabul etmeyecek ve kendileri için yarattıkları aileye ve hayata tutunmak için bir arada kalmaya kararlı görünmeye çalışır.

Uysallar, Netflix İzle

Zaten tüm sorunların kaynağı da budur. Oktay’ın hayattan memnuniyetsizliğinin büyük bir kısmı babasıyla olan çalkantılı ilişkisi üzerinden yansıtılır. Oktay’ın babası resme dahil edildiğinde, aralarındaki bağ tek taraflı olarak görülür ve nihayetinde otoriter babası tarafından kontrol edilir. Babası Oktay’dan her şeyi talep eder ve Oktay, ebeveyninin her sözüne itaat eder. Hayatı kendi isteklerine göre değil, babasının isteklerine göre yaşadığı için, Oktay’ın itaati en büyük pişmanlığıdır. Toplumun beklentileri sadece kendisini ve eşini değil Oktay’ın hayatındaki herkesi etkiliyor gibi görünür. Uysallar izlemek için Netfliz abonesi olmak gerekiyor. Dizi global anlamda da büyük beğeni toplamış bir yapım.

Uysallar, Netflix İzle

Yorum Yap