İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Film izle

Yalanın İcadı, Netflix İzle

Yalanın İcadı, Netflix İzle
+ - 0

Yalanın İcadı, Netflix İzle

Yalanın İcadı içinde epey ateist unsurlar içeren bir film. Öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Dinlerle alakalı pek çok mevzu mizah unsuru olarak kullanılıyor. Hatta alay ediliyor. Eğer bu konularda hassas biri iseniz sizin için güzel bir film gibi gelmeyebilir. Zaten yazan ve yöneten ekip de ateist. Yazarlar/yönetmenler Ricky Gervais ve Matthew Robinson. Gervais ünlü bir İngiliz komedyen ve her şovunda inançsız bir adam olduğunu vurguluyor. Afterlife dizisinde de konu zaten ateist bir adamın başından geçenler. Bu dizide de başrol oynuyor. Yalanın İcadı filminin geçtiği dünyada en önemli şey yalan denen şeyin henüz var olmaması.

Yalanın İcadı, Netflix İzle

İnsanlar her konuda gerçeği söylemeye mecbur. Çünkü yalan diye bir olgu yok. Doğru ya da yanlış kavramları için tek bir kelime bile yok. Şansı yaver gitmeyen, aşık ve kesinlikle sıradan Mark Bellison (Gervais) yanlışlıkla ilk yalanı söyledikten sonra, hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Küçük bir yalan ama Mark’ı çıkmazdan kurtarıyor. Gerçeğin ise bazı sınırlamaları var. Mark yalan söylemeye devam ettikçe bunun tadına varıyor ve yalanlar git gide büyüyor. Bu yalanlar onu dünyanın en ünlü adamı yapıyor. Hatta, hayatının aşkı ile birleşmesini sağlıyor. Ancak artan uydurmaları onu değişen bir dünya için bir peygambere dönüştürdüğü için işler sonunda kontrolden çıkıyor.

Yalanın İcadı, Netflix İzle

Bu, her izleyişte daha zengin ve daha eğlenceli olabilecek bir film. Zekice, esprili diyaloglar, komik durumlar ve en değerli ikonlarımızdan bazılarına göndermeler içeriyor. Ricky Gervais, yardımcı yönetmen ve yazar Matthew Robinson ile birlikte yalan söylemenin olmadığı bir dünyada çok komik ve düşündürücü bir manevi mesel hazırlıyor. İzlerken bu dünyada olup ana karakterin yerinde olmak istediğini söyleyen birçok seyirci mevcut. Yalanın olmadığı bir dünya sıradan insanlar için bir işkenceye dönüşebiliyor. Mark karakteri bunun en büyük kanıtı. Bankada sistem çöktü ve hesabında olduğundan daha fazla parası olduğunu söylüyor; veznedar doğal olarak söylediklerinin doğru olduğunu varsayıyor ve özür diliyor. İlk yalan böylece söylenmiş oluyor.

Yalan söylemenin ne kadar kolay olduğuna şaşıran Mark evsiz bir adama yalanlarıyla yardımcı olurken intihar etmek üzere olan komşusuna da her şeyin düzeleceğini söylüyor. Komşusu böylelikle intihardan vazgeçiyor, çünkü bunun doğru olduğuna inanıyor. En çarpıcı kısım ise ölüm döşeğindeki annesine söyledikleri. Ona bir cennet tasviri yapıyor ve annesi mutlu bir şekilde hayata gözlerini yumuyor. Zaten işler de buradan sonra karışıyor. Çünkü, o anda söylediklerini hastanede bulunan diğer insanlar da duyuyor. Böylesine büyük bir yalan insanların dikkatini çekiyor ve Mark bir anda “Gökyüzündeki adam” dan bahsetmeye başlıyor. Haliyle insanlar ona inanıyor ve böylece din kavramı da doğmuş oluyor.

Yalanın İcadı, Netflix İzle

Netflix’te yayınlanan Yalanın İcadı aslında sert bir film. İnanç eleştirisi ön planda ve bu konuda net bir mesaj veriyor. Tüm dinlerin ve inanç sistemlerinin yalan olduğu fikri hakim. Ancak, yine de izlemesi eğlenceli bir yapım. Önyargı ile izlenmezse gayet keyif alınabilir. Sonuçta bir propaganda filmi değil. İnsanların inançlarını etkileyecek güçte, ciddi bir yapım olma özelliğini taşımıyor.

Yalanın İcadı, Netflix İzle

Yorum Yap