İlginizi Çekebilir
Acik Mikrofon Izle
  1. Ana Sayfa
  2. Gain İzle

Years and Years, Gain İzle

Years and Years, Gain İzle
+ - 0

Years and Years, Gain İzle

Lyons ailesi orta sınıf, nispeten birbirine bağlı bir gruptur; Ayrı oldukları babalarının yokluğunda, bankacı olan en büyük ağabeyi Stephen baba figürü oluşturur. Karısı ve kardeşleriyle mutlu bir hayat sürmektedir. Daniel hükümet için konutlarda çalışıyor, Edith bir aktivist, Rosie ise okulda. Hepsinin siyasetle uzaktan ya da yakından alakaları var. En büyük kardeş Stephen bu konulardan biraz daha uzak duruyor. Evli ve istikrarlı olan Daniel, homofobik işkenceden kaçan Ukraynalı bir mülteciye aşık olur. Çinliler tarafından inşa edilen yapay bir adayı protesto eden Edith, ömrünü önemli ölçüde kısaltmakla tehdit eden bir nükleer saldırıya yakalanır.

Years and Years, Gain İzle

Rosie kendini, ilk dört bölümde yalnızca medyada yer alan bir figür olarak gördüğümüz Vivienne Rook’un her şeyi alt üst eden retoriğine kapılmış halde bulur. Stephen ve Celeste ise kızlarıyla ilgilenmektedir. Burada neredeyse her unsur şevk ve hayal gücüyle aktarılıyor. Dizi bir bilim kurgu dizisi değil, ancak yakın gelecekte geçiyor. Teknolojik gelişmelerin ayrıntısını göremiyoruz. Çünkü, konu gelecekte yaşayan bir ailenin sıradan öyküsü. İşin bilim kurgu tarafına pek girilmemiş. Bu konu izlerken biraz eksiklik hissettiriyor. Ancak, senaryonun bu şekilde yazılması durumu affettiriyor. Hem Daniel’in romantizmi hem de Stephen ve Celeste’nin evliliğinin unsurları gelecekte de olsa günümüz sıradan sorunlarıyla benzeşiyor.

Years and Years, Gain İzle

Dünyayı distopik veya ütopik olarak nitelendirmek güç. Belli başlı değişimler elbette var, ancak etkileri çok abartılı değil. Sadece nükleer tehditler konusu biraz daha ön plana çıkıyor. Birey giderek değişen bir dünyada hayatın hızlanmasına ne şekilde tepki verebilir? Aslında dizinin sorduğu temel soru bu. Gelecekte de sıradan, düz insanlar olacak. Dizinin ana karakterlerini oluşturan ailemiz aslında bizlere bunu gösteriyor. Değişim ve gelişim dünyayı ve insanları nasıl etkilerse etkilesin, kendi dönemlerine has basit insanlar da her zaman var olacaklar. Dünya hükümetleri sağ kanat yabancı düşmanlığına doğru yalpalamaya devam ediyor. Çin yapay bir adada askeri tesis kuruyor. Ukrayna’da savaş çıkıyor. Aslında günümüzden çok da farklı değil.

Years and Years, Gain İzle

Çılgın, popülist bir girişimci olan Vivienne Rook (Emma Thompson), Parlamento için yarışıyor. Thompson dizinin en ilginç ve dikkat çeken ayrıntılarından biri. Onu dizinin içerisinde, televizyondan izliyoruz. Arada bir, zaman çizelgesi, haber klipleri ve referanslardan oluşan bir bulanıklıkta 2020’lere doğru, yani bugüne de kısa yolculuklar yaptığımız oluyor. Çoğunlukla aile üyelerinin her biri sosyal veya politik bir demografinin temsilcisi gibi. İklim değişikliği, finansal çöküş, politik kaos – tüm bunlar, aniden her yerde ve kaçınılmaz olana kadar, karakterlerin bilinçlerinin çevresinde yavaş yavaş endişeler biriktiriyor. Gain platformunda yayınlanan Years and Years altı bölümlük, mini bir dizi. İşleyiş biraz yavaş olsa da izleyenlerin keyif alacağı türden bir yapım. Gain üyesi olarak diziyi izlemek ve kısa sürede bitirmek mümkün.

Years and Years, Gain İzle

Yorum Yap