İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Yeni Başlayan Türk Dizileri

Yeni Başlayan Türk Dizileri

Yeni başlayan diziler

Her sene olduğu gibi bu sene de tarafından yeni başlayan Türk dizileri merakla beklemekte. Gittikçe hem coğrafi olarak komşumuz olan ülkelerde hem de dünyadaki yerini sağlamlaştıran yerli dizi sektöründe her yıl onlarca dizi final yaparken final yapan dizilerin yerine yer yer çok klişeleşen yer yer ise orijinal konularda onlarca dizi yayına girmekte.

Bu yeni başlayan dizileri kimi zaman uzun soluklu olurken kimi zaman reyting savaşlarına dayanamayarak kısa sürede final yapıyor. Özellikle içerisinde bulunduğumuz bu aylarda yaz aylarında yayına giren çoğu zaman romantik komedi türünde olan diziler uzun soluklu tabiri caizse kanalların amiral gemileri olan diziler karşısında dayanamayarak yayından kalkıyorlar.

Biz de sizler için yazımız başlığı altında yeni başlayan dizilerden dikkat çekenleri ki bunların içerisinde final yapanlar da var sizler için derledik. İşte sizler için hazırladığımız yeni başlayan türk dizileri 2020 yılı listesi.

Öncelikle yazın başlayan ve devam eden dizilerden başlayalım.

1-Sen Çal Kapımı

Yeni başlayan Türk dizileri arasında her zaman bolca romantik komedi olur ancak oyuncu kadrosu çoğu zaman oyunculuğa yeni atılan mankenlerden yahut her sezon benzer rolleri oynayan diğer oyunculardan oluşur ancak bu dizinin kadrosu çok daha farklı. Yeni başlayan Türk dizileri arasında ki bu romantik komedi Hande ERÇEL ve Kerem BÜRSİN’li kadrosuyla hemen dikkat çekmekte.

Hande ERÇEL’in canlandırdığı Eda YILDIZ karakteri burs ile okumaya çalışan bir üniversite öğrencisidir. Ancak hiç ummadığı bir anda bursunun kesildiğini öğrenmesiyle çok öfkelenir ve hayalleri başına yıkılır. Çünkü eğitim Eda için hayatını daha iyi bir noktaya getirme konusunda çok önemli bir yere sahiptir.

Bursunun Kerem BURSİN’in canlandırdığı Serkan BOLAT tarafından kesildiğini öğrenen Eda öğrenmez hayallerini yıkan bu bencil, düşüncesiz adamın karşısına dikilip hesap sormaya karar verir ancak karşı karşıya geldiğinde işler umduğu gibi ilerlemez. Öfkeyle karşısına dikilip tüm öfkesini kustuğu bu Serkan, Eda’ya bursunu kendisiyle iki ay boyunca nişanlı numarası yapması karşılığında geri verebileceğini söyler.

Başta kesin bir şekilde bu teklifi reddeden Eda sonrasında kendisini ummadığı olaylar zincirinin ortasında bulmasıyla teklifi kabul etmek zorunda kalacaktır.

Yeni başlayan dizimizin konusu bu şekilde Kerem BÜRSİN ve Hande ERÇEL’in dışında Anıl İLTER, Neslihan YELDAN, Bilge ÖNAL, Evrim DOĞAN, İsmail Ege ŞAŞMAZ ve daha pek çok önemli isim eşlik ediyor.

Daha öncesinde pek çok farklı kanalda oyunculuklarını kanıtlayabilecekleri pek çok rolde oynamalarına rağmen kamuoyunda yeteri kadar takdir göremeyen, buna rağmen performansları ile kendilerini hem karakter tercihleri, hem de proje tercihleri ile kendilerini kanıtlayan Hande ERÇEL ile Kerem BÜRSİN bu kez birlikte önceki tercihlerinden daha farklı bir projede birlikte yer alıyorlar.

Yaz aylarında başlayan dizi hem oyuncu kadrosuyla hem de Kerem BÜRSİN ile Hande ERÇEL’in magazin gündeminden düşmeyen aşk iddialarının da etkisiyle yeni başlayan Türk dizileri  arasında ekranlardaki yerini korumayı başardı. Bakalım önümüzdeki günlerde de reyting savaşlarına dayanabilecekler mi?

2-Çatı Katı Aşk

Yazın konusu, ilişkileri karmakarışık dizilerinden biri. Kendi halinde mutlu bir hayat süren aileye iki yabancının bir yalanla katılması ve sonrasında bu yalanın neden olduğu sorunlarla mücadelelerini. Aile üyelerinin ise başlarına gelen tüm sıkıntılara rağmen birbirlerine ve ailelerine tutunma mücadelelerini anlatıyor bu dizi. Yeni başlayan Türk dizileri arasında çoğunlukla gençlerden oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor bu dizi.

Kanal D’nin yeni başlayan Türk dizileri arasındaki bu eğlenceli aile komedisinin sonunun nasıl olacağı, reyting listelerinde hala kabul edilebilir yerlerde olan dizinin ilerleyen zamanlarda da yerini koruyup koruyamayacağı merak konusu.

Furkan ANDIÇ, Ezgi ŞENLER, Yiğit KİRAZCI, Nilay DENİZ, Pelin ÖZTEKİN gibi önemli isimleri kadrosunda bulunduran dizinin akıbeti izleyenler tarafından merakla bekleniyor.

Daha önce Her Yerde Sen dizisiyle de yazın başlayan dizisini sonbahar aylarında ayakta tutmayı başarmış olan Furkan ANDIÇ reyting listelerinde ki yerine bakılırsa Çatı Katı Aşk ile de bunu başarabilecek gibi duruyor.

Anlaşılan proje seçilirken kendisi veya menajeri gerçekten akıllıca tercihlerde bulunuyor. Bakalım seneye yeni başlayan Türk dizileri hakkında yazarken dizi hala var olacak mı?

3-Tövbeler Olsun

Son yıllarda iddialı yapılarıyla reyting listelerini alt üst eden TRT çoğunlukla dönem işleriyle dikkat çekse de Leyla ile Mecnun’dan beri absürt ve aile komedileriyle de kendinden sıkça söz ettiriyor. TRT yeni başlayan Türk dizileri arasında da yine her zaman olduğu gibi komediye de yer verdi. Tutunamayanlar la absürt komedi boşluğunu doldurmaya çalışan TRT Tövbeler Olsun ile de klasik aile komedisi ihtiyacını gideriyor.

Tövbeler Olsun da bu aile komedilerinden biri, İpek TUZCUOĞLU, Güven KIRAÇ, Erkan CAN, Çiçek DİLLİGİL gibi birbirinden usta ve kaliteli oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Kaldı ki kadro ekranlarda yılların getirdiği tecrübe ile adeta oyunculuk resitali sunuyorlar.

Ekranları başındaki izleyiciler doğaçlama, sitkom, absürt komedi dışında ilk defa uzun zamandır ilk defa böyle planlı bir şekilde, senaryo ve oyunculukla güldürüyor.

Dizinin konusu eskiden birlikte altın ve mücevherat işi yapan iki ortaktan biri diğerine kazık atıp ortaklığı sonlandırarak zengin olurken diğeri ilkelerini çiğnemeden esnaflık yaparak mütevazı hayatını sürdürmektedir.

Son derece pinti ve kaypak olan ve bu huyları sayesinde zengin olan Güven KIRAÇ’ın canlandırdığı Namzet HORANTA karakteri bir gün ağır bir şekilde rahatsızlanmasıyla geçmişte canını sıkıp hakkını yediği herkesten helallik almaya karar verir. Herkesin kapısına gidip helallik ister ve herkesten bir şekilde helallik almayı başarır ancak eski ortağı Erkan CAN’ın canlandırdığı Osman karakteri hakkını helal etmemektedir.

Osman, Namzet’in ölümden sonrası için korkarak istediği helalliği samimi bulmadığından hakkını helal etmez.

Ancak kader bu ikiliyi tekrar birlikte iş yapmaları için bir araya getirir ve maceramız başlar.

Şu ana kadar reytinglerde iyi sonuçlar veren dizi konusu ile yabancı My Name is Earl dizisini andırsa da konunun işleyişi kurgulaması konsepti Hasan KAÇAN’a ait olan dizi ibretlik konusuyla reyting savaşlarında daha ne kadar dayanabileceğini hep birlikte göreceğiz. TRT’nin her sene yeni başlayan Türk dizileri arasına kattığı aile komedilerinden biri olan dizi şimdilik kendisinden isteneni fazlasıyla vermiş görünüyor.

4-Yeni Hayat

Yeni sezonda yayınlandığı ilk bölümden itibaren yeni başlayan Türk dizileri arasında dikkatleri üzerine çekmeyi başaran dizilerden biri.

Her ne kadar başrollerinde ki Serkan ÇAYOĞLU, Nilperi ŞAHİNKAYA, Melisa Aslı PAMUK gibi genç yeteneklerin dışında Tayanç Ayaydın gibi tecrübeli ve kaliteli bir oyuncuyla birlikte oluşturduğu oyuncu kadrosuyla daha başlamadan dikkatleri üzerine çekse de oyuncu kadrosu dışında aşiret dizileri, töre dizileri gibi klişeleşmiş konuların dışında kalan farklı konusuyla da dikkat çekti.

Dizinin konusu özetle şu şekilde bir tarafta Özel Harekattan ayrılan Yüzbaşı Adem sivil hayata adapte olsa da maddi sıkıntılar yaşarken diğer tarafta lüks ve gösterişli bir hayat süren Timur ve artık kendisini eskisi gibi sevmeyen karısı Yasemin ile ailesi var.

Adem bir arkadaşı vasıtasıyla karısı için koruma tutmak isteyen Timur ile tanışır ve korumalık işini kabul etmesiyle Timur ve karısının gösterişli ancak bir o kadar da karmaşık dünyasına istemese de dahil olmuş olur.

 

Her şeyden habersiz tamamiyle ailesini geçindirmek için Yasemin’i koruma görevini alan Adem’in, Yasemin’in Timur’dan uzaklaşmak için göze alabileceği tehlikelerden tamamen habersizdir.

Hayatını Özel Harekat dönemlerinde pek çok kez tehlikeye atan ve pek çok tehlikeyi atlatan Adem bakalım bu karmaşık durumların içinden nasıl kurtulacak.

Açıkçası dizi konusu itibariyle hem aşkı, hem aksiyonu bir arada seyirciye vadediyor gibi görünüyor. Eğer bu ikisini güzel bir şekilde seyirciye aktarabilirse yeni başlayan Türk dizileri arasından sıyrılıp uzun yıllar daha ekranlarda yerini korur.

Tabi bu bizim yorumunuz reyting savaşları seyircinin tercihleri çok ters köşe de yapabilir.

Yeni Sezonun İddialı ve Başarılı Dizileri

Tabii ki yeni çıkan Türk dizileri olarak tamamı iddialı ancak hepimiz biliyoruz ki bazı işler daha ilk tanıtıldığı andan itibaren izleyicide “ya bu iş efsane bir iş olacak” hissiyatı uyandırır. İşte tam da öyle işlerden bahsedeceğiz. Yeni Sezonun İddialı olarak başlayıp çıtayı da yükseğe koyan dizileri var şimdi sırada.

1-Masumlar Apartmanı

Yeni başlayan Türk dizileri arasında ki yapılarıyla tabiri caizse çıtayı adeta arşa çıkartan TRTYeni sezona bomba gibi başladı.

TRT bir iki yapımıyla değil neredeyse tüm yapımlarının hem senaryo hem de oyuncularıyla basit ifadeyle dikkatleri üzerine çekmekle kalmadı adeta arka arkaya bombaları patlattı.

TRT’nin yeni başlayan Türk dizileri arasında ki en büyük bombalarından biri oyuncu kadrosu, senaryosu, karakterleriyle Masumlar Apartmanı. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitabının içerisinde ki Çöp Apartman bölümünün uyarlaması olan dizinin oyuncu kadrosunda Birkan SOKULLU, Farah Zeynep ABDULLAH, Ezgi MOLA, Merve Dizdar gibi genç ve son derece yetenekli oyuncuları barındırıyor.

Diziyi izleyen herkes oyuncuların oyunculuklarından son derece etkilenmekle özellikle temizlik takıntısı olan Safiye ve Gülben karakterlerine hayat veren Ezgi MOLA ile Merve DİZDAR harikalar yaratıyor ve seyirci de bu oyunculara tekrar tekrar hayran oluyor.

Dizinin konusu ise şöyle. Çocukluğunda annesinin baskısı nedeniyle psikolojisi alt üst olan Han ve ailesinin durumu, Han’ın iki kardeşinin temizlik takıntısının üzerine bir de her şeyde habersizce Han’a aşık olan İnci’nin durumu Han ile İnci’nin ilişkilerinin samimi ve tatlılığı diziyi milyonlara daha ilk dört bölümden itibaren sevdirdi. Öyle ki ikinci bölümüyle orta doğu ve Avrupada tek seferde en çok izlenme alan dizi olmayı başardı. Ki bu bir rekor.

Bu tarz dizilerde genel sorun aynı grafiği sürdürebilecekler mi ya da diziyi uzatmak için saçmalayıp ilk anda ki etkisini ve cazibesini kaybeder mi endişesidir. Umarız hep bu ilk dört bölümdeki gibi olur diyerek dizi hakkındaki yorumlarımızı sonlandırıyoruz.

2-Uyanış : Büyük Selçuklu

Yeni başlayan Türk dizileri içinde Her dönem olduğu gibi bu dönem de TRT’nin dönem işleri tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Özellikle Uyanış : Büyük Selçuklu dizisi daha ismi dahi netleşmeden sosyal medyada gündem olmaya en çok konuşulanlarda zirvede yer aldı.

Dizinin öncelikle açıklanan oyuncu kadrosu adeta yıldızlar geçidi, Gürkan UYGUN, Buğra GÜLSOY, Hatice ŞENDİL gibi pek çok ünlü ve muhteşem oyuncudan oluşan kadrosuyla dikkatleri üzerine çekti.

Bunun üzerine yayınlanan ilk teaserda ki muhteşem savaş sahneleri ile diziyi bekleyenler iki kat heyecanlanırken bekleyen sayısı da iki kat arttı.

Dizinin konusu ve yayınlandığı dönem de şu şekilde Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun en geniş sınırlarına ulaştığı Sultan Melikşah dönemidir.

Dizide Sultan Melikşah rolünde Buğra GÜLSOY dönemin en dikkat çeken ve Büyük Selçuklu’nun en büyük ve en güçlü düşmanı Hasan SABBAH rolünde Gürkan UYGUN başta olmak üzere Ömer HAYYAM, Vezir Nizamülmülk gibi Türk tarihi için birbirinden önemli pek çok sima ünlü ve Başarılı oyuncular tarafından canlandırıyor.

Haliyle Uyanış : Büyük Selçuklu dizisi de yeni başlayan Türk dizileri arasında en dikkat çeken iş olmayı başardı.

3- Kırmızı Oda

Yeni Başlayan Türk dizileri arasında yeni sezona bomba gibi başlayan aynı gün yayınlanan tüm dizileri teker teker harcayan dizi kendisinden beki de yapımcısının dahi beklemediği bir performans gösteriyor.

Başrolünde Binnur KAYA olmasına karşın her dönem konuk olan usta oyuncularla ayrıca dikkat çekiyor.

Bakalım Kırmızı Oda bu performansını ne kadar daha sürdürecek.

4- Arıza

Yeni başlayan Türk dizileri arasında oyuncu kadrosuyla izleyici de yüksek merak uyandıran yapım Tolga SARITAŞ, Ayça Ayşin TURAN, Ahmet Mümtaz TAYLAN, Yeşim SALKIM gibi hem genç hem tecrübeli, hem de birbirinden yetenekli oyuncu kadrosuyla göz dolduruyor.

Dizinin konusu kısaca şöyle; Taksici Ali Rıza mert, güçlü ve haksızlığa rıza göstermeyen bir delikanlıdır, bir gün taksisine ünlü mafya babası Haşmet Gürkan (Ahmet Mümtaz TAYLAN)’ın kızı Halide GÜRKAN (Ayça Ayşin TURAN) biner.

Halide’nin tabiri caiz ise belalısı olan Burak ERSOYLU yolda taksiyi durdurup Halide’yi zorla yanında götürmeye kalkmasıyla karşısında Ali Rıza’yı bulur. Ali Rıza hem Burak ERSOYLU hem adamlarına hadlerini bildirse de artık geri dönüşü olmayan tehlikeli bir yola girmiştir.

Tolga SARITAŞ’ın daha önce ki dizilerinde olduğu gibi aksiyon sahneleriyle izleyenleri mest ediyor. Bu kez Tolga SARITAŞ’ ın aksiyondaki maharetine Ayça Ayşin TURAN’ın, Ahmet Mümtaz TAYLAN’ın usta oyunculukları da ekleniyor.

Reytinglerde başarılı olan dizi bakalım ne kadar uzun ömürlü olacak. Yakın zamanda yeni sezonu başlayacak EDHO karşısında bakalım nasıl bir performans gösterecek.

Kısa Sürede Ömrü Biten Diziler

1- Gençliğim Eyvah

2- Bay Yanlış

Tanıtımı Yapılmış Yeni Başlayacak Diziler

1-Şeref Sözü (Show TV – Tolgahan SAYIŞMAN)

2- Alev ALEV (Show TV – Demet EVGAR, Dilan Deniz ÇİÇEK, Hazar ERGÜÇLÜ)

3- Kimsesizler “değişen ismiyle Çocukluk” (Fox TV – Erdal BEŞİKÇİOĞLU)

4- Barbaros (TRT1 – Engin Altan DÜZYATAN)

5- Akıncı (ATV – Şükrü ÖZYILDIZ, Büşra DEVELİ)

6 – Maraşlı (ATV – Burak DENİZ, Alina BOZ)

Yorum Yap

Yorum Yap